Скандалът със снимките на политици от НДСВ със съмнителни бизнесмени стигна до изненадващ обрат в петък, когато ген. Бойко Борисов подаде оставката си пред министър-председателя. Това стана веднага след завръщането на главния секретар на МВР от Москва. Оставката на ген. Борисов стана поредният разтърсващ управлението на НДСВ епизод от политическа афера с участието на министъра на финансите Милен Велчев, министъра на транспорта Пламен Петров, депутата Мирослав Севлиевски, приближения до тях бизнесмен Спас Русев и взривения преди седмица в София Иван Тодоров-Доктора. След атентата срещу Доктора Бойко Борисов обяви, че висши служители на МВР са изготвили доклад за актуалното състояние на организираната престъпност, който ще изпратят на президента, премиера и главния прокурор. Според изявленията на генерала в доклада са били включени и снимки на „действащи и недействащи политици“. След като вътрешният министър Георги Петканов връчи документа на Георги Първанов, министър-председателя и Никола Филчев се оказа, че в него липсват каквито и да било фотографии. Почти веднага след това обаче в медиите изтекоха подробности за снимки на Милен Велчев, Пламен Петров, Мирослав Севлиевски и Спас Русев със съмнителния бизнесмен Иван Тодоров-Доктора на борда на яхта в Монако. Избухна политически скандал, в който потърпевшите контраатакуваха с обвинения, удрящи косвено по ген. Бойко Борисов.
За оставката на главния секретар на МВР има няколко възможни обяснения. Според най-вероятното от тях генералът е възмутен от липсата на политическа реакция на представените данни и може би от факта, че премиерът подкрепи министрите си и депутата. Другата възможност е министър-председателят да е повярвал на контраобвиненията към Бойко Борисов и да му е поискал сам оставката. Третият вариант е премиерът да е пожелал оттеглянето на генерала, защото скандалът със снимките удря по цялото управление на НДСВ и не е нормално Борисов, който е част от това управление да го предизвиква. Сигурно до момента е само едно - причина за оставката еАферата „Монако“
Ако потърсиш в интернет думите Монако и афера, излизат 19 100 сайта. Малкото княжество някак си просто не изглежда като място за почивка.
Какво е ясно до момента?
Преди по-малко от година, докато в България тече посещението на папа Йоан Павел Втори, финансовият министър Милен Велчев, министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров и депутатът Мирослав Севлиевски пристигат в Монако заедно със семействата си. По това време в малкото княжество има кръг от „Формула 1“ и градът гъмжи от хора. Заедно с тях в Монако е и приятелят на премиера и всички участници в този сюжет бизнесменът Спас Русев. Той наема яхта, на която кани българските политици заедно с други свои познати. Един от тях е взривеният преди седмица в София Иван Тодоров-Доктора. Някой прави серия от снимки на яхтата, на които се виждат Милен Велчев, Пламен Петров и Мирослав Севлиевски да играят карти, а близо до тях стоят Спас Русев и Доктора. С изключение на последния нито един от участниците в историята не отрича, че е бил на яхтата. Освен това всички герои на тази история имат отношения помежду си и събирането им на едно място е напълно възможно. Двамата министри и депутатът от „Новото време“ не само са приятели, но и са от един лагер в НДСВ, като често преследват общи цели. Най-видимият подобен случай беше покрай продажбата на „Булгартабак“. Когато в парламента се обсъждаше как да се премахне съдебният контрол върху приватизацията, Мирослав Севлиевски и Емил Кошлуков застъпваха идеята раздържавяването да се извършва по схемата на банковите продажби и съответно с него да се занимава Милен Велчев. Свързващото звено между депутата и министрите е именно Спас Русев (портрет на бизнесмена на стр.14). Той се познава с Мирослав Севлиевски още от ранните години на демокрацията и е един от хората, които лансираха клуба за натиск „Новото време“ да влезе в НДСВ. Спас Русев е и човекът, който имаше решаваща роля за привличането на икономическия екип на царското движение, съответно и на Милен Велчев. Другият участник в този сюжет - Иван Тодоров-Доктора, не отрича, че се познава с близкия до царя бизнесмен. В интервютата си той твърди, че имат общи приятели - „братята Ченгиз“, и че Спас Русев му е помогнал да си уреди среща с Бойко Борисов. На нея Доктора поискал информация защо го разследват, но така и не получил удовлетворителен отговор. Извън тези сюжети в историята има много повече неясноти, отколкото сигурни факти.
Кой е фотографът
Няколко хипотези сочат различни автори на снимката. Едната възможност е приближен на Доктора да е направил снимката, за да може после той да демонстрира чрез нея някаква близост с управляващите. Според друга хипотеза разпускащите на яхтата политици и бизнесмени са били заснети от чужди специални служби, които след това са предоставили фотографиите на българските си колеги. Тази версия е възможна, ако френските органи по сигурността са следили някой от присъстващите на яхтата. Обект на подобно внимание би могъл да бъде Иван Тодоров-Доктора, който сам признава, че местните власти са получили от българските специални служби информация, която го обвинява в контрабанда. Кой е авторът на фотографиите може да се разбере, ако стане ясен отговорът на друг важен въпрос:
Как снимките стигат до МВР
Официалната информация от вътрешното министерство по този повод гласеше само, че те не са били направени чрез специални разузнавателни средства (СРС), което така или иначе е невъзможно, тъй като историята се случва в чужбина, където българските органи на реда нямат правомощия. „Снимките са събирани по оперативен път, не чрез СРС“, каза през седмицата главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. „Това не са доноси и компромати, а снимки, които са правени с цел за нещо“, допълни той ден преди в медиите да се появят информации за съдържанието на доклада.
Доклада на службите
Два дни след като колата на Иван Тодоров-Доктора беше взривена в София, ген. Бойко Борисов заяви по БНР, че службите на МВР ще изработят доклад за актуалното състояние на организираната престъпност, който ще бъде предаден на вътрешния министър Георги Петканов с идеята да стигне до премиера, президента и главния прокурор. „Нека да видят обстановката. Ще им изпратим и малко снимков материал за действащи и недействащи политици, магистрати, разговори, които се водят“, заяви главният секретар на МВР. Изказването му предизвика всякакви спекулации, но дори и репликата му, че в документа отсъстват само политици от БСП, не накара никой от управляващите да покаже някакво притеснение. В понеделник Бойко Борисов предаде доклада на вътрешния министър, който на следващия ден го връчи на премиера и президента. Малко след това обаче се появиха съмнения, че от документа са били премахнати част от данните. Според електронното издание „Медиапул“ Георги Петканов е извадил от доклада данни, свързани с председателя на бизнес клуб „Възраждане“ Васил Божков. Според други източници от документа са махнати и информации за висш прокурор. Интригата около редакцията на доклада обаче просъществува за много кратко. В деня след като Георги Петканов го връчи на президента, премиера и главния прокурор, в. „Труд“ разказа подробности за снимките на Велчев, Петров и Севлиевски на яхтата, и избухна
Най-големият политически скандал
В управлението на НДСВ досега. Намесата на вътрешния министър обаче може да се окаже и един от ключовите моменти в интригата. От изявленията на ген. Бойко Борисов е очевидно, че в първоначалния си вид докладът е бил илюстриран със снимки - това е най-често споменаваният факт в изказванията на главния секретар на МВР. От прессекретариата на президентството обаче съобщиха, че на държавния глава не са били предоставяни никакви снимки. В официалното изявление на правителствения говорител също се намеква нещо подобно. „По отношение на докладната записка на МВР бе установено по категоричен начин, че данните в нея не съдържат информацията, която се тиражира в медиите през последните дни“, заяви Димитър Цонев от името на правителството. Иначе казано, по пътя между висшите полицаи, участвали в изработването на документа, и получателите му снимките са изчезнали, но пък се появиха преразказани в медиите. Логично е да се предположи, че компрометиращите фотографи били премахнати от вътрешния министър. И за човек с минимален усет към политиката е ясно, че подобни снимки могат да нанесат сериозни вреди, дори и да не станат публични. Най-малкото попадането им в ръцете на главния прокурор Никола Филчев и президента им дава възможност да заплашват мнозинството или да го атакуват в избран от тях момент. Чисто теоретично е възможно снимките да са били показани на медиите от разочаровани полицаи. От думите на Бойко Борисов става ясно, че висшите шефове на силовото министерство са искали на всяка цена тази информация да стигне до върховете на държавното управление. „Всички колеги, началници на направления, служби ми казаха: „Или им дайте нещо да ни кажат какво да правим, или просто е безсмислено.“ Даже единият от тях, така уважаван служител, каза: „Ще взема да ги изям тези листа и ще изляза да се запаля с тях навън, защото вече не знаем къде да ги съхраняваме и какво да ги правим“, разказва ген. Борисов емоциите около взимането на решение да се пише доклад. Засегнатите от компромата Милен Велчев, Мирослав Севлиевски и приближените до тях обясниха публикуването на данните с няколко хипотези, но всяка една от тях има слаби места. Първото предположение беше, че с разпространяването на информацията се цели да се компрометира групата на „Новото време“ в НДСВ. Привържениците на тази версия твърдят, че „юристите“ - овластената фракция в депутатската група на мнозинството, са уплашени от създаването на клуба за дебати на Мирослав Севлиевски и Емил Кошлуков и затова са използвали вътрешния министър и професор по право Георги Петканов. Тази хипотеза не е вярна по две основни причини. Първо, групата на „юристите“ не е толкова уплашена, колкото на депутатите от „Новото време“ им се иска. По-важното е обаче, че дори и начинаещ политик би разбрал, че подобен ход удря, и то много силно, по самото управление на НДСВ.
Сериозни политически последствия
Оставката на ген. Бойко Борисов ще създаде за известно време несигурност в мнозинството и управлението. Аферата „Монако“ ще продължи да бъде актуална и няма как продължаването на скандалите да помогне на НДСВ. Възможно най-песимистичният сценарий е премиерът да приеме оставката на главния секретар, а той, обиден от това отношение, да споделя публично събраната информация.
Главният прокурор Никола Филчев поиска оставката на двама прокурори заради присъствието им в доклада на МВР. Той извика апелативния прокурор на София Иван Петров и шефа на Софийската военна прокуратура Трендафил Трайков и поискал те да напуснат системата на правосъдието заради подозрения, че са във връзки с подозираните Константин Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора. Обвиненията са, че Иван Петров се познава с Косьо Самоковеца и е водил телефонни разговори с него. Самият Иван Петров обясни, че наистина се познава с Константин Димитров още когато той е бил охрана на хотел „Рила“. По-късно го е виждал в курорта Боровец, когато е ходил да кара ски с децата си, тъй като Самоковеца имал хотел и ски гардероб, но отрече да е водил разговори за контрабанда или други подобни неща. |
Скандалът със снимките на политици от НДСВ със съмнителни бизнесмени стигна до изненадващ обрат в петък, когато ген. Бойко Борисов подаде оставката си пред министър-председателя. Това стана веднага след завръщането на главния секретар на МВР от Москва. Оставката на ген. Борисов стана поредният разтърсващ управлението на НДСВ епизод от политическа афера с участието на министъра на финансите Милен Велчев, министъра на транспорта Пламен Петров, депутата Мирослав Севлиевски, приближения до тях бизнесмен Спас Русев и взривения преди седмица в София Иван Тодоров-Доктора. След атентата срещу Доктора Бойко Борисов обяви, че висши служители на МВР са изготвили доклад за актуалното състояние на организираната престъпност, който ще изпратят на президента, премиера и главния прокурор. Според изявленията на генерала в доклада са били включени и снимки на „действащи и недействащи политици“. След като вътрешният министър Георги Петканов връчи документа на Георги Първанов, министър-председателя и Никола Филчев се оказа, че в него липсват каквито и да било фотографии. Почти веднага след това обаче в медиите изтекоха подробности за снимки на Милен Велчев, Пламен Петров, Мирослав Севлиевски и Спас Русев със съмнителния бизнесмен Иван Тодоров-Доктора на борда на яхта в Монако. Избухна политически скандал, в който потърпевшите контраатакуваха с обвинения, удрящи косвено по ген. Бойко Борисов.
За оставката на главния секретар на МВР има няколко възможни обяснения. Според най-вероятното от тях генералът е възмутен от липсата на политическа реакция на представените данни и може би от факта, че премиерът подкрепи министрите си и депутата. Другата възможност е министър-председателят да е повярвал на контраобвиненията към Бойко Борисов и да му е поискал сам оставката. Третият вариант е премиерът да е пожелал оттеглянето на генерала, защото скандалът със снимките удря по цялото управление на НДСВ и не е нормално Борисов, който е част от това управление да го предизвиква.
0 коментара