Живот като на кино
„Филмизирането“ на престъпленията показва смяна на поколенията в ъндърграунда
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
„От всички изкуства сега за нас най-важното е киното.“
Ленин
Двайсет и две годишният полицай Емил Петров влиза в ресторант „Градина“ в столичния квартал „Слатина“ около 22.30 часа, приближава се до масата на 31-годишния зам.-шеф на финансовата пирамида „Проксима“ и изстрелва 3 куршума в него - един в главата, един в тялото и един в крака. Просто така, пред всички присъстващи. Това се случи миналата седмица в София. Същата сцена, с малки разлики, е снимана още през 70-те в класическия филм „Кръстникът“- Майкъл Корлеоне застреля мафиота Върджин Солоцо в ресторанта пред погледите на хранещите се посетители. Наказателната акция на Майкъл беше в отговор на убийството на брат му Сони Корлеоне от хората на Солоцо, които изстреляха няколко кофи с куршуми по автомобила му. А помните ли как беше убит Павел Найденов-Фатик на 19 август миналата година. Маскирани изпразниха с автомати два пълнителя с куршуми в мерцедеса му на кръстовището на бул. „България“ и „Гоце Делчев“, докато чака на червен светофар, и изчезнаха с автомобил.
В последно време все повече хора имат чувството, че живеят във филм - екшън, драма или хорър. Чувството става все по-буквално в момента, в който излязат подробности около всяко последно тежко престъпление. Като се започне от нарковойните през последните две години, та се стигне до проститутката, която наряза майката на колежката си, натъпка я в найлонови чували и я изхвърли в парка.Видеопоколението е тук
Очевидно е, че престъпниците и техните престъпленията се променят и стават все по-сложни за разкриване - както тези, свързани с обири, така и поръчковите убийства, наркотрафикът, атентатите, финансовите измами. Какви са обаче причините за това? В своето есе „Типология на криминалния роман“ българският литературовед Цветан Тодоров поставя като мото репликата на френските писатели Боало - Нарсежак: „Криминалният жанр не се подразделя на видове. Той просто има исторически различни форми.“ Въпреки това Тодоров се опитва да намери общите неща в жанра. Ако отнесем тези мисли върху нашата реалност, може и да открием причините за промяната в престъпността. Защото тя наистина се развива „в исторически различни форми“.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Victor Misocki е известен с много и различни измами, вече е започнал и с финансовите услуги.
Аз също чух за този господин от Македония, изпечен измамник. Излъганите от него са много. Не се забърквайте с него.
Потърпевшите са много и жалбите в СДВР са многобройни. В днешно време хората са изключително наивни и малка част смеят да потърсят правата си. Съветвам да сигнализирате за лицето Виктор Мисоцки, за да бъде спрян.
Наскоро разбрах за този Виктор. Опита се да измами мои приятели и да присвои техните имоти. Звучеше много убедително и сериозно. Обещаваше, обесняваше и искаше да му се вържат. За радост, това не се случи.
Лицето Виктор Мисоцки е известно в Македония с множество измами в различни отрасли. Сега е подхванал финансовите услуги и търси българи, които да изнудва тук, защото е с отнет лиценз в Македония. Пазете се!
Македонски измамник, който се шири из България и мами наивни българи. Страшно добър манипулатор е е хубаво добре да проучите миналото му, ако се захванете с него. Най-добре обаче е да сте колкото се може по-далеч от този подлец.
Виктор е с дългогодишен опит в сферата с измамите. Виждам, че вече голям брой хора са научили за него. Трябва да бъдете внимателни и да не се връзвате на обедителните му млоби и обещания.
Не се доверявайте на лицето Виктор Мосоцки. Разследван е от няколко институции за измами. Най-много да ви погнат и вас покрай него.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход