„Всичко, което се прави през последните седмици от мандата, е потенциален източник на съмнения. Времето около изборите по традиция е особено интересно. Има решения на правителства, взети в такива моменти, които стават скандално известни след време. В Държавен вестник се появяват наредби, които през целия мандат не са успявали да стигнат дотам като закони. А седмиците след изборите заслужават особено внимание. Тогава правителството си събира багажа и удря 12 без 5 - часът на затлачените сделки и осребряването на предизборната подкрепа.Преди четири години юпитата Николай Василев и Милен Велчев призоваха министрите от кабинета „Костов“ да спрат всички сделки в навечерието на изборите. Икономическият екип на НДСВ разпространи декларация, в която се казваше, че правителството би трябвало да се въздържа от разпореждане с пари и имущество до съставянето на нов кабинет. Последва и писмо до Агенцията за приватизация, в което се настояваше да бъдат замразени всички сделки. |
Kабинетът се готви за нова сделка по дълга
Изкупуването на последните брейди облигации, които все още се търгуват на международните пазари, ще стане на 28 юли, когато се пада датата на поредното лихвено плащане. Споразумението с кредиторите от Лондонския клуб дава право на страната ни да задейства т.нар. call-option, тоест да плати по номинал книжата, останали в обращение. По последни данни те са на обща номинална стойност 648 млн. долара. Става дума за облигациите с първоначално намалени лихви (т.нар. FLIRBs). За да ги изкупи, правителството ще трябва да похарчи същата сума, чиято левова равностойност по сегашния курс е около 1.047 млрд. лева. Парите ще дойдат от фискалния резерв, който към средата на седмицата беше 5.140 млрд. лева. Процедурата, договорена с Лондонския клуб, предвижда задействането на опцията за предсрочно изкупуване да бъде известена на притежателите на книжата поне месец по-рано. Това означава, че решението за сделката ще бъде взето от сегашното правителство, а следващото (ако има такова до 28 юли) само ще я финализира. „Капитал“ научи, че решението за задействане на опцията е взето и правителството е наредило на БНБ да осигури нужния доларов ресурс. Вероятно съобщението за предстоящата сделка ще бъде обявено в понеделник или вторник. Въпреки че за нея се знаеше неофициално във финансовите среди, от ведомството на Милен Велчев се въздържаха да я обявят преди изборите, за да не се използва за спекулации от опозицията.
Военният заем: по острието между две правителства
Неясен засега остава въпросът дали до края на работата на това правителство ще влезе в сила договорът за заем за модернизация на българската армия. Общата сума, която България ще трябва да изплаща по заема, ще е 2.5 млрд. евро до 2025 г. Според министъра на отбраната Николай Свинаров договорът с избраната банка ще бъде подписан идната седмица. Той е категоричен, че за да влезе в сила споразумението, няма да има нужда да го одобри следващият парламент. Според специалисти от финансовото министерство обаче такова одобрение ще е задължително. Първите 700 млн. евро от кредита ще са за проектите, за чието изпълнение вече има избрани фирми. Те са за доставка на нова високопроходима автомобилна техника (с „Даймлер - Крайслер“), за купуване на 18 транспортни вертолета (с „Еврокоптер“) и за осем транспортни самолета „Спартан“ (с „Аления аеронаутика“). Четвъртият проект от 11 обявени за приоритетни от това правителство е за покупка на четири бойни корвети. Не е ясно дали министър Свинаров ще одобри доклада на тръжната комисия, който класира на първо място френската „Армарис“. За следващия военен министър ще остане изборът на изпълнител по останалите проекти, първият от които е за нови изтребители.
Стартът на АЕЦ „Белене“ е предрешен
Два консорциума вече купиха книжа за участие в процедурата за избор на проектант-изпълнител на централата. На 17 юли ще бъде изготвена листа на кандидатите, които ще имат право да представят технически и финансови предложения за проектиране и изграждане на АЕЦ. Очакванията са, че дотогава все още няма да има ново правителство и листата ще се реди от сегашния кабинет. Самите оферти се предвижда да бъдат набирани през септември, а изборът на доставчиците да стане през ноември. Голяма част от основната работа по старта на спорния проект обаче вече е свършена от кабинета „Сакскобургготски“. Избрани бяха финансов и технически консултант по подготовката на проекта. Похарчени бяха милиони евро за плащанията на техните услуги. Предрешен беше изборът на руската ВВЕР технология за реакторите, които ще се доставят за втората атомна централа. В крайна сметка това предопредели и кандидатите: за инвеститор интерес заявиха руската РАО „Единни енергийни системи“ (ЕЕС) и италианската „Енел“, а за изпълнител - руската „Атомекспортстрой“ в консорциум с френската „Фраматом“ и чешката „Шкода“ в консорциум с американската „Уестингхауз“. Изплащането на този проект за 2.5 млрд. евро ще легне върху плещите на няколко поколения данъкоплатци. Ето защо решението за неговото стартиране не би трябвало да се взима в края на мандата, при това без да е проведен докрай дебатът за необходимостта от такава скъпа инвестиция и възвращаемостта и.
Без приватизационни скандали
Такава беше царската повеля през последните месеци преди изборите. В резултат нови сделки почти не се задвижваха, а някои от старите отлежаваха.
Транспортните концесии: Една полуразорана целина
Концесията върху летищата във Варна и Бургас има шанс да бъде довършена от това правителство. Има избран кандидат и дори подписан договор - с Copenhagen Airports. Пречката е, че резултатите от конкурса се обжалват от двата неуспели консорциума: Fraport/“БМ стар“ и Vinci Airports/Vinci Concessions. По спора предстои да се произнесе Върховният административен съд. Ако той потвърди резултатите от конкурса, договорът с датчаните ще влезе в сила. Ако направи обратното, процедурата ще трябва да бъде решавана от следващите управляващи. На същия етап е и концесията върху пристанище „Леспорт“, спечелена от „БМ порт“, но обжалвана от фирма на бизнесмена Христо Ковачки. Концесионирането на останалите пристанища е на етап проекти. Сегашното правителство подготви анализи и откри процедури за три терминала от порт Видин, както и за изграждане на нов фериботен терминал в Силистра като част от пристанище Русе. Стартирането на конкурсите с решение на правителството обаче не означава практически нищо. Следващите управляващи ще трябва да подготвят цялата конкурсна документация и да назначат комисия, която да проведе наддаването. За всички останали портове концесионирането е неразорана нива.
Нов скандал зрее в здравната каса
С парите по заема от Световната банка за реформа в здравния сектор правителството обяви през ноември търг за изграждане на нова здравно-осигурителна информационна система на стойност до 7.5 млн. евро. Оферти подадоха шестима кандидати - Bull As, Oracle, Intracom, SBS, Hewlett-Packard и IBM. В края на януари всички бяха допуснати до втори кръг, но „Интраком“ загуби точки, защото документите и не бяха изрядно опаковани. После предложенията заминаха за оценка в Световната банка. Идеята на здравното министерство, което провежда търга, беше до 31 май да има класация на финансовите параметри и да се подпише договор с избрания кандидат. На 19 май стана известно, че „Интраком“ играе в партньорство с българската държавна фирма „Информационно обслужване“. Според неофициална информация изборът на победител се бави заради разногласия в тръжната комисия. В протокола е посочена на първо място офертата на „Хюлет-Пакард“, но част от членовете на комисията, които лобират за „Интраком“, са отказали да го подпишат.
Проектът „Супер Боровец“ - на крачка от финала
В средата на юни Националният експертен съвет по устройство на територията към Министерството на регионалното развитие и благоустройството одобри предварителния проект на общия устройствен план на курорта Самоков - Боровец - Бели Искър. Окончателният вариант на проекта се очаква да бъде одобрен най-късно след около месец от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Има вероятност въпросът да бъде решаван от следващото правителство, но кметът на община Самоков Ангел Николов не очаква да се стигне до преразглеждане при следващия кабинет, тъй като „Супер Боровец“ бил подкрепен от всички политически сили.
Спортни обекти излизат на пазара
В началото на юни с решения на кабинета още няколко големи спортни обекта минаха от публична в частна държавна собственост. Първо бяха трансформирани софийските спортни комплекси „Българска армия“, „Червено знаме“ и „Панчарево“, които се ползват от футболния клуб ЦСКА, и комплексите в Несебър и Пампорово. После частна държавна собственост станаха спортните бази в Боровец, управлявани от Министерството на младежта и спорта (ММС) - Националната алпийска скиорска база, която включва пистите „Ястребец“, влековете „Котвата“ и „Маркуджици 3“, шанцата за ски скокове и пистите за ски бягане и биатлон. Всички тези имоти ще бъдат включени в капитала на „Национална спортна база“ (НСБ). Принципал на търговското дружество е спортното министерство. От началото на годината НСБ, която управлява националния стадион „Васил Левски“, комплексите „Диана“, „Хан Аспарух“, „Спортпалас“, „Белмекен“ и базата „Созопол“, прибра още колодрума в Борисовата градина и стадион „Юнак“.
|
|
|
„Всичко, което се прави през последните седмици от мандата, е потенциален източник на съмнения. Времето около изборите по традиция е особено интересно. Има решения на правителства, взети в такива моменти, които стават скандално известни след време. В Държавен вестник се появяват наредби, които през целия мандат не са успявали да стигнат дотам като закони. А седмиците след изборите заслужават особено внимание. Тогава правителството си събира багажа и удря 12 без 5 - часът на затлачените сделки и осребряването на предизборната подкрепа.Преди четири години юпитата Николай Василев и Милен Велчев призоваха министрите от кабинета „Костов“ да спрат всички сделки в навечерието на изборите. Икономическият екип на НДСВ разпространи декларация, в която се казваше, че правителството би трябвало да се въздържа от разпореждане с пари и имущество до съставянето на нов кабинет. Последва и писмо до Агенцията за приватизация, в което се настояваше да бъдат замразени всички сделки. |
Kабинетът се готви за нова сделка по дълга
Изкупуването на последните брейди облигации, които все още се търгуват на международните пазари, ще стане на 28 юли, когато се пада датата на поредното лихвено плащане. Споразумението с кредиторите от Лондонския клуб дава право на страната ни да задейства т.нар. call-option, тоест да плати по номинал книжата, останали в обращение. По последни данни те са на обща номинална стойност 648 млн. долара. Става дума за облигациите с първоначално намалени лихви (т.нар. FLIRBs). За да ги изкупи, правителството ще трябва да похарчи същата сума, чиято левова равностойност по сегашния курс е около 1.047 млрд. лева. Парите ще дойдат от фискалния резерв, който към средата на седмицата беше 5.140 млрд. лева.
0 коментара