// К1: Средата / Политика
Въртележката на Борисов
Генералът се включи в десния политически кеч, ситуацията около Беронов отново е неясна
Инфографика |
Какво оспорва ДСБ
Комисията отхвърли иска с внушително мнозинство, а впоследствие столичната организация на ДСБ оспори това решение в Софийския градски съд. Проблемът на столичния кмет е, че името му фигурира като съуправляващ в една от фирмите - "Джи енд Би травъл къмпани“, а в другата е съдружник чрез дружеството "Цебра“ ООД, където все още кметът също се води управляващ според информационната система АПИС. Борисов твърди, че още през 2001 г. е подал документи в съда да бъде отписан от съдебните регистри и прехвърля вината за забавянето на процедурата върху съда. Ако обаче по време на делото, заведено от ДСБ, се докаже, че Борисов не е направил необходимото за излизане от управлението на дружествата, има опасност съдът да го отстрани от поста. |
Хеликоптерът на Дан“- с тази хватка от кеча е бил известен българинът Дан Колов навремето в САЩ.
Той вдигал противниците си, завъртал ги във въздуха и със страшна сила ги запращал към земята. От тази седмица Бойко Борисов също може да претендира за авторство върху нова хватка в политическия кеч, който разиграват десните от доста време насам. "Въртележката на Бойко“ включва честа смяна на позициите и неясни обещания. В крайна сметка хаотичните, но енергични движения на софийския кмет може да изхвърлят в публиката десния кандидат за президент и да разбият крехкото дясно обединение.
Бомба със закъснител
Внесеният преди два месеца от "Демократи за силна България“ (ДСБ) иск в съда за отстраняване на Бойко Борисов от кметския пост в София стана повод тази седмица буквално да се взриви трудно постигнатото дясно обединение. Бившият главен секретар на МВР реши да изтъргува подкрепата си за Неделчо Беронов срещу оттегляне на жалбата от съда. Това преобърна мнението на главните действащи лица в сапунения сериал "десен кандидат за президент“ на 180 градуса и го върна отново в зоната на фарса. Турбуленциите около този сюжет вгорчиха започналата предизборна кампания на Неделчо Беронов и дори поставиха на карта кандидатурата му за държавен глава.
До миналата седмица изглеждаше, че трудно постигнатото примирие между СДС и ДСБ около общата кандидатура за държавен глава няма да бъде нарушено поне до края на предизборната кампания. Костов се виждаше в ролята на победител, защото успя да наложи на СДС своята кандидатпрезидентска двойка Неделчо Беронов - Юлияна Николова. И за кратко живя в заблуждение, че след като си осигури подписа на Стоянов под съвместната декларация за подкрепа, кандидатурата на Беронов ще е непоклатима. От своя страна лидерът на СДС даваше вид, че е преглътнал оттеглянето си от президентската надпревара и дори демонстрираше готовност да се справи с броженията в част от ръководството на синята партия и някои местни структури срещу решението в полза на Беронов.
Точно тогава в играта отново се включи Бойко Борисов. В неделя изненадващо той обяви, че ГЕРБ ще подкрепи кандидатурата на Неделчо Беронов, ако ДСБ оттеглят от съда иска си за отстраняването му от кметския пост и изградената с много мъка пирамида на временно "обединената“ десница рухна с гръм и трясък.
Когато в началото на месец юли ДСБ реши да атакува кметското място на Бойко Борисов, хората на Иван Костов едва ли са си давали сметка, че това може да се превърне в залог за президентските избори. Стратегията им тогава по-скоро беше чрез съдебния казус (вижте допълнителния текст) да поддържат огъня в публичната престрелка между Бойко Борисов и Иван Костов, която се разиграва в медиите от около година.
Хора от обкръжението на кмета твърдят, че той е сериозно притеснен от иска и смята, че има възможност да бъде отстранен от поста. Под тази заплаха Борисов изигра единствено възможния при тази ситуация ход - реши да изтъргува подкрепата си за кандидата на десницата. Предложението за сделка на Борисов можеше да си остане поредният епизод от дуела между столичния кмет и лидера на ДСБ, ако в спора между двамата на страната на Борисов не беше решил да застане Петър Стоянов. Това даде старт на разигралото се тази седмица безогледно
Политическо меле
вдясно с трудно прогнозируем изход за всички участници в него. Първото кроше нанесе Петър Стоянов на Иван Костов. След заседание на националния съвет (НС) на СДС във вторник синият лидер поиска от ДСБ да оттегли незабавно от съда иска си за отстраняване на столичния кмет от длъжност и заплаши, че ако това не се случи, синята партия може да преосмисли подкрепата си за Неделчо Беронов. Ударът на Стоянов върху Костов беше съпроводен от съпътстващи удари с лакът на столичния кмет. Той изпрати писмо до Петър Стоянов и членовете на националния съвет, в което заяви, че свързва своето политическо бъдеще и това на ГЕРБ със СДС. В него столичния кмет намекна и за възможността синята партия и сдружението да излязат с обща кандидатура за президент, което подхрани появилите се слухове за вероятността Петър Стоянов да се реши да се кандидатира отново за поста, след като неотдавна сам оттегли номинацията си. Не случайно текстът му беше прочетен по време на заседанието, където по-голямата част от сините активисти заявиха резервите си към кандидатурата на Беронов, а някои от тях предложиха Стоянов да се включи в президентската надпревара. На Костов пък му трябваха няколко часа, за да се съвземе от нокдауна, защото се появиха известни усложнения - в телефонен разговор Беронов заплашил, че ще се оттегли от надпреварата, ако синята партия преосмисли позицията си за подкрепа на кандидатурата му, твърдят от ДСБ. За сметка на това обаче ударът му се изравни по сила с този на Стоянов. Лидерът на ДСБ заяви готовност да се оттегли искът от съда, но прехвърли отговорността за крайното решение върху софийската организация. Освен това спечели и време, защото заседанието беше насрочено за петък, 1 септември. Очевидно изнервен от евентуалния положителен отговор на Костов и безрезултатната си среща с Борисов в сряда, 30 август, Стоянов нанесе по един лек удар и на двамата - пак припомни ултиматума си към ДСБ незабавно да оттегли иска си от съда и призова Борисов, ако това се случи, той незабавно да подкрепи Неделчо Беронов.
Възможните сценарии
Оттук нататък е възможно да се случи всичко. Така депутати от СДС и ДСБ коментираха как би могла да се развие ситуацията в десницата около президентските избори. Ако ДСБ оттегли иска си срещу отстраняването на Борисов от кметския пост, най-логичното би било към подкрепящите кандидатурата на Беронов да се присъедини сдружението ГЕРБ и Бойко Борисов. Не е изключено обаче столичният кмет да предяви други претенции към Костов, които той със сигурност няма да удовлетвори. Още повече че Борисов публично заяви, че Беронов не е "най-удачният кандидат за президент за десницата“. В подкрепа на по-вероятен отказ на столичния кмет да застане зад кандидатурата на председателя на КС са и изявленията му от четвъртък, че не желае Костов да оттегля иска си от съда, както и проведената същия ден среща с ръководството на Съюза на репресираните, които поискали от него да се кандидатира за президент. Преди това те бяха една от формациите, които издигнаха кандидатурата на Стоянов за държавен глава. Другата възможност е ГЕРБ заедно със СДС да номинира свой кандидат за поста. Сред сините вече се разпространява слухът, че това може да е Петър Стоянов. От ръководството на синята партия твърдят, че този вариант не е изключен, но ако лидерът на СДС е имал такова намерение, трябвало е да го обяви на заседанието на националния съвет.
Не е изключен и вариантът все пак ГЕРБ да издигне свой кандидат за президент, който да бъде подкрепен от СДС и останалите малки десни партии. От "Раковски“ 134 намекват, че е твърде вероятно да оттеглят подкрепата си за Беронов, ако не се разшири форматът на четирите партии, които застанаха зад него. При такава ситуация почти сигурно е, че председателят на КС ще се откаже от надпреварата за президентския пост, категорични са от ДСБ. Оттук нататък в оставащите дни до 17 септември, когато е крайният срок за регистрацията на кандидатите за президент, никой не може да каже кой ще бъде кандидатът/кандидатите на десницата, нито как ще се подреди пъзелът на картината вдясно.
Ако развихрилите се страсти в десницата са имали за цел да препънат старта на предизборната кампания на Беронов, ходът може да се нарече успешен. Защото, дори и всички участници в суматохата да се обединят около кандидатурата му, това едва ли вече може много да му помогне. Ако пък целта е била Костов да бъде отстранен от президентската надпревара чрез формирането на широк дясноцентристки блок, предстои да видим на кого от другите двама участници във фарса - Петър Стоянов и Бойко Борисов, ще се наложи пожарно да "спасява“ честта на десницата.
В крайна сметка, както и да завърши сагата около кандидата/кандидатите за държавен глава, мислите на триото Костов, Стоянов и Борисов едва ли вече са в посока на президентските избори, а по-скоро кой с какви
Ползи и поражения
ще излезе от ситуацията. На пръв поглед изглежда, че най-много червени точки успя да събере столичният кмет. Заявявайки готовност да се включи с подкрепа за десен кандидат-президент, той успя да се легитимира в дясното пространство, вкара Костов в собствения му капан и го принуди да прави отстъпки в името на обща дясна кандидатура за президент. Кметът на София успя да привлече на своя страна Петър Стоянов с обещанието за евентуално бъдещо сътрудничество на следващите местни и парламентарни избори, а ако подкрепи Беронов и стане причина към кандидатурата му да се присъединят и останалите по-малки десни партии като "Гергьовден“, земеделците на Мозер, Съюза на свободните демократи и ВМРО, може да предяви претенции за обединител на десницата. Кметът успя обаче да запише и една голяма черна точка - с непрестанните си взаимно изключващи се изявления и шикалкавенето на дребно се вкара в ситуация никой от желаещите партньорство с него да не му вярва, включително и СДС. Борисов може да се окаже и в губеща позиция, ако все пак му се наложи да застане зад кандидатурата на Беронов, защото въпреки титаничната си битка с Костов ще трябва да се нареди редом с него в предизборната кампания.
Най-големите губещи от хаоса в десницата обаче са Иван Костов и Петър Стоянов. Лидерът на ДСБ вече калкулира загуба пред твърдите си симпатизанти с намерението си да удовлетвори претенцията на Борисов за оттегляне на иска за свалянето от кметския стол. А евентуално неучастие в президентската надпревара допълнително ще демотивира партията му. Каквото и да се случи в близките две седмици Петър Стоянов пък ще трябва да обяснява колебливата си позиция за подкрепа за председателя на КС. И да даде по-смислен аргумент за завоя си към Борисов от оправданието "искаме да се разшири подкрепата за Беронов“, особено ако в крайна сметка се окаже, че всъщност столичният кмет изобщо няма намерение да се включва по какъвто и да било начин в президентската кампания.

Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 2579 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1602 прочитания
6 дек 2019, 4293 прочитания
6 дек 2019, 3832 прочитания
6 дек 2019, 2545 прочитания
6 дек 2019, 2511 прочитания
6 дек 2019, 1974 прочитания