Новият брой:
Какво се случва в държавата

Икономика на щастието

Защо удовлетвореността от живота не следва ръста на брутния вътрешен продукт

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Едно от може би най-мащабните проучвания на ценностите по света, т.нар. World Values Survey, неотдавна представи България като втората "най-нещастна" сред изследваните 62 страни. Зад нас бе само Румъния, а класацията на "щастливците" се оглави от Нигерия, следвана от Танзания. "Изненадата" дойде както от песимизма на интервюираните българи, така и от моменталната асоциация с доходите - БВП на глава от населението у нас е близо три пъти по-голям от нигерийския.

Икономистите сравнително отскоро използват анкетите за удовлетвореността от живота. Към утвърдените количествени методи, акцентиращи върху материалното благополучие, постепенно се прибавят т.нар. поведенчески фактори. Признава се, че хората невинаги искат да потребяват повече и могат да предпочетат повечето свободно време пред по-добре платената работа. Традиционните постулати за "рационалния" икономически субект трудно обясняват разнопосочните лични реакции към такива уж консенсусни макроикономически "ценности" като търговска либерализация, контрол над инфлацията или повишаване на заетостта.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    Копенхаген

    В крайна сметка всеки търси качествена стока, а тя струва повече от некачествената. Нали?

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    анонимен

    Ами защото щастието не се измерва с пари...Освен парите има и много други падробности в живота...

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    vorbis

    ... като например човек да си плати сметките за тока през зимата. В Танзания не ми е известен този проблем :)
    Майтапа настрана. Статията не съм я чел по обективни причини, изобразяващи се със синьо квадратче с бяла буквичка "А". Което пак ме кара да мисля за алтернативата "дърва или електричество". Според някои мислители човек е беден, когато има неудовлетворени желания и когато се сравнява с околните. Може би в това се крие ключа защо българите и румънците се чувстваме нещастни. И няма как да е иначе, когато тези 2 страни са бъдещите аутсайдери в ЕС, когато гражданите им са посетили западни държави и са видели как трябва да изглежда нормалния съвременен град или село. А също и когато има корупния и безнаказаност...
    Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Трябва ли да се радваме само заради това че дишаме или имаме любим човек до себе си? Това е важно, за да чувства човек удовлетворение от живота, но освен любовта има и много други падробности в живота...

    Нередност?
Нов коментар