И нека най-добрият "Майкрософт" спечели...
Около 100 млн. долара ще струва държавният флирт със софтуерния монополист


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Какво бихте си помислили, ако видите изречение, подобно на заглавието, в обявление за обществена поръчка? Най-вероятно, че победителят и цената са предизвестени. Колкото и абсурдно да звучи, подобен сценарий се развива в продължаващата вече пет години сапунена опера с доставката на софтуер за нуждите на чиновническия апарат, от която лъха силен привкус на корупция. По-малко от два месеца след като Съдът на европейските общности потвърди глобата, наложена на софтуерния монополист "Майкрософт" (от 497 млн. евро) за нелоялна конкуренция, Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) реши да продължи скандалния договор за доставка на програмни продукти "Майкрософт" за още четири години. Това стана ясно, след като ръководеното от Николай Василев министерство откри обществена поръчка за... "доставката на софтуерни продукти на Майкрософт." Ако досегашната цена бъде запазена, то това означава, че за девет години държавата ще плати близо 100 млн. долара за продукти на софтуерния монополист.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
31 коментара
смяната на софтуера също няма да е евтино...
но наистина нищо не пречи да се започне с Open Office, който дори е по-добър от MS офиса като съвместимост. и живот и здраве и кадърни политици (от къде ли ще дойдат!?) някой ден ще имаме e-правителство изградено с open source решения...
Дали ще видим някога Калчев, Бърборино и т.н. да получат възмездие?
Или пак всичко ще се потули.
От новоназначените прокурори, върховни съдии и т.н.
Пак от същата комунистическа мафия.
Не знам с какви компютри разполагат в държавната администрация, но това за минималнитото изискване от 600 мега-херца работна честота просто могат да го забравят що се отнася до уиндоус виста... Дори при изключен аеро, тая система работи изключително бавно на компютри с под 1 гб памет и по-малко от 1.6 гига-херца честота, поне така твърди нашият системен администратор тука и съм склонен да му вярвам... Та не знам, може скоро да очакваме и огромна поръчка за нов хардуер за държавната администрация, защото видите ли имаме чисто нов и лъскав уиндоус, ама той нещо не върви като хората. Много интересно кой ще получи поръчката... най-вероятно ще е фирма, която има изключителните права да доставя годни за виста компютри на държавата...
Интересно е също така дали не сме първата държавна администрация, която ще въведе виста в толкова голям мащаб (или поне аз така разбрах "доставка на най-новата версия на уиндоус" в статията, поправете ме ако греша). Все пак тази система е доста нова, още не е готов първият сървис-пак!
бързината на машините и използваната операционна система са неща, които зависят от работа, която трябва да свършат държавните служители.
по моя преценка множеството от тях чисто и просто в момента сърфират из мрежата и се занимават с глупости. от време на време въвеждат някакви думички и някакви чисълца в някакви програми в някакви телевизори (там мониторите се наричат компютри).
компютърът е нещо средно между токоизправител, стабилизатор или каквото и да е.
според мен спокойно могат да използват Сусе Линукс, или още по-добре някоя друга полукомерсиална дистрибуция на БСД. и да не ми се оправдават, че нямало поддръжка. ще си наемат 100 програмиста, които да се занимават с това и ще са Ок.
и като пари, и като сигурност, и като надеждност ще имат работеща информационна система в държавната администрация.
с Gnome, KDE, Xfce, Open Office и т.н. има толкова много оупън сорс системи и софтуер, които могат да се използват и са надеждни и всичко останало.
а Малкият Мук краде като разпран!
Гил Бейтс е много прав... пълно е със солидни дистибуции на Линукс, които са напълно достатъчни за работата на голяма част от администрацията... освен Сусе, Дебиан ГНУ/Линукс и производните й Убунту/Кубунту и т.н. също са надеждни и зрели операционни системи.
Има нещо вярно в това, че да преминеш от Уиндоус на Юникс-подобна система не е толкова лесно за обикновените потребители, но в случая на чиновниците това просто не толкова значимо, тъй като с управлението на системите и мрежите няма да се занимават потребителите (както е в домашни условия), а _професионални_ системни администратори и юзърите изобщо не би трябвало да забележат разликата! А и никой не е казал, че цялата система трябва да се промени изцяло и изведнъж... но нашите родни гении дори не са помислили да започнат да експериментират..., за да можем още дълго да плащаме монополни ренти на Мсфт и корупционни ренти на \quote{Малкия Мук} и обкръжение.
Хора, престанете да наричате управляващите до 89-а комунисти. Нелепо е. Комунизмът е преди всичко колективизъм. Тези хора са на диаметрално противополжния полюс. Това си беше чист тоталитаризъм, нищо че му бяха облекли червени дрешки. Как очаквате от бг политик да не се съобрази с интересите на едрия бизнес? Нали нямаше да е на този пост ако не се беше обрекъл във вярност на господарите си.. Поставяте под съмнение компетентността на "кадрите".. Каква компетентност търсите в коне с капаци. Те не са там в защита интереса на гражданите.. Те са там за да защитят интереса на капитала. Нали цялата тази шокова терапия с последвалата пазарна/структурна реформа имаше за цел да постави политическият и административен апарат под контрола на капитала. Илюзорно е да се говори за гражданство, функцията на индивида е сведена до участие в пазарни отношения. Софтуер с отворен код в държавната администрация може да навлезе само чрез самоинициатива на местната власт. Естествено напъна за центрлизирана доставка на хардуер и софтуер е стъпка в посока ограничаване на подобни инициативи..
Агро Берлин,
съгласен съм с теб. въпрос на стратегия е да се започне работа по постепенното преминаване към ГНУ/Линукс решения.
там е работата, че няма воля за това.
колкото до потребителите в държавната администрация... имал съм работа по някой друг проект с тях... повярвай ми, нивото на некадърност там е много високо и смятам, че мнозинството от тях няма да забележи разликата между MS Word/Excel и OpenOffice Writer/Calc.
ако от министерството на Малкия Мук се "изцепят", че търсят операционна система със солидна поддръжка и други глупости и щуротии, на примависта предлагам Убунту и Сусе от Новел. малко след това мога да им изкарам и още малко ГНУ/Линукс дистрибуции, които се радват на добра популярност и солидна поддръжка от инженери по цял свят. и това е предимно за десктоп решенията им. нямат проблем за по-старите машини да използват и дистро с Xfce GUI. но както отбелязах по-горе, Малкият Мук не се интересува от такива неща.
ако фактите в статията са проверени и верни, част от тези 100 милиона долара можеха да бъдат изразходвани по достатъчно на брой проекти в държавната администрация и да започнем проекти по въвеждането на операционни системи, сървърни решения и други с отворен код. тогава момчурляците на Бил Гейтс сами щяха да ни дойдат на крака и да ни дадат огромни отстъпки за използването на неговите продукти в държавната администрация. но къде ти държавническо мислене у тоя малък и нещастен и некадърен гном.
изключително противно министърче е тоя нисичкия.
нека отбележа, че не отричам използването на Уиндоус в държавната администрация. където наистина има нужда, нека си използват ХР, Виста, или каквото им трябва, но документо-оборотната работа, отчети, справки и друго, която се очаква да се върши в администрацията, спокойно влиза в полезрението на ГНУ/Линукс и ОпънОфис.орг.
отделно от това и ГНУ/Линукс десктоп системите се радват на доста добра сигурност ;)
Може би сигурността е ключ към промяна.. Ако ги хакват редовно ще им припари на дупето и..
Не одобрявам подновяването на договора с Майкрософт. Вместо дадени на Майкрософт, $100 млн. можега да отидат по проекта $100 лаптоп на дете. Доколкото ми е известно България не участва в този проект.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.