Сделка или да
С "Южен поток" България влиза в схема на "Газпром", която ще елиминира възможните алтернативни доставчици
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Споразумението за "Южен поток"
"Проектът "Южен поток" няма как да бъде лош за България. Въпросът е до каква степен е позитивен той за България." Това прозрение на бившия енергиен министър Румен Овчаров пред БНТ стана повод за иронични подмятания в политическите среди и в медиите, и то съвсем справедливо. Защото, ако този проект се окаже с минимални икономически ползи за страната, в което все повече се убеждаваме, той си е направо вреден от гледна точка на нейното европейско бъдеще.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Галина, Галина не я научи тази енергетика и това си е! А толкова усилия положи в последните 15 години!
Ами защо не поставиш въпросът по правилният начин, какво ни дреме на нас българите, дали Европа ще има алтеративни източници на газ /визира се проектът Набуко, който струва майка си и баща си и започва от размирния Иран/
Самата Европа не си мръдва пръста да намали зависимостта си от природен газ, като например премине към икономия на енерго ресурси, строеж на атомни станции, използване на въглища и прочие "отживелици" според европейските експерти. Не си мръдва пръста и да финасира проектът Набуко, ако й е толкова важен. В него участвуват България, Турция, Унгария и още няколко такива "десето степенни" икономически сили!
И защо аз българинът с 3.4 млрд.нм3/год потребление на газ при европейско от 450 млд.нм3/год/и това ни е много, ама нейсе/ ще се дървя на проектите на ГАЗПРОМ, които са ФИНАНСОВО подкрепени от самата тази Европа /ЕНИ е огромна италиянска държавна компания, а Италия, доколкото съм учил политическа география е в ЕС далеч преди нас и капиталите са точно европейски/
Оше повече за какво полза "за държавата, вероятно разбирате фиска" говорим, от който и да е проект за транзит на горива, когато правилата на ЕС са пределно ясни, плащат се стоки, услуги, разходите за застраховка и цената на вложения капитал, ако има такъв! Географската позиция не се признава за "стока" в Европейския съюз! Нито настроението на пресата или общественото мнение! Ако едно правителство на европейска държава не може да си "управлява" общественото мнение то просто си ходи!
www.heritage.varnalife.com
Алтернатива има!За Газпром.На изток,към Китай,очаква се потреблението на течни горива в азиатския колос да се удвои.От една страна Китай го натискат разни еколози,да спре или поне намали използването на въглища-в Китай са най-големите световни запаси,но с тях той замърсява природата.От друга страна концесионерите на находища в Сибир и Сахалин имат изгода руската държава също да започне да търси диверсификация и да се ангажира с поглед на изток....Да не забравяме кой има изгода от целия тоя шум против проектите на Газпром към Европа.Ако газовия гигант само погледне с едно око към Китай,ползвателите в Европа наистина ще се окажат в "енергийна зависимост" Италия от Либия,Германия-от Иран...и тогава,тогава,предричам такъв живот!
Лобистки са си тия статии,лобистки.
Не Европа значи,а Китай!Тогава България печели,а?!
айсайдер България никога не може да спечели от този бизнес защото няма нито газ /петрол, каквото още се сетиш/, няма свободни капитали, географското положение на Балканите не е "стока", само по себе си, според правилата и добрата практика на Европейския съюз още от времето на Помпиду!
Ако проектите тръгнат ще получаваме примерно същите транзитни такси /за 1000 нм3/км/, които получава и Словакия /пренася примерно 100 млрд.нм3/година до Западна Европа/ Това е идноственото на което може сериозно да се надява фиска. Другото е приходи за българи и български компании които успеят да продадат стоки и услуги по време на строежа и по време на експлоатацията.
А що се отнася до Русия тя произвежда по-малко газ от колкото се търси на пазара на изток и на запад и няма проблем от тази гледна точка.
1.5 млрд. Китай едва ли някой може да го натисне да "мине" от въглища /сега потребява повече от САЩ, ЕС и Япония взети заедно и факелът от китайските централи вече достигна Скалистите планини/ на природен газ, щото някои еколози и политици са кахърни от глобалното замърсяване. Първо ще трябва да се понахранят /1.5 млрд хора, като мен и теб/ пък после ще видим! :-))
За Китай не си прав,чети,вече се разработвят варианти и за нефтопроводи и газопроводи за натам.Ако наистина руските инвестиции тръгнат на изток за нас-транзитни такси-йок,а и Европа какво печели от обвръзка с Иран-на мен ми е неясно...
Но си прав,че и с газопровод и без...основно печелят италианците от провода,защо им се слагаме,не знам....за нас и за Газпром ни е почти все тая!
айсайдер № 5. Нямаш представа колко си далеч от истината! В 2002 Китай потребяваше 1400 млн. тона въглища!!! И това представлява 66% от използваните в страната ресурси.
Ако всичкият произвеждан в Русия природен газ /~ 500 млрд.нм3/година/ отиде директно в Китай, всички други забравят за него, това ще покрие 2/3 от това потребление на въглища. В Китай всяка седмица се въвежда в експлоатация една централа ~ 1000 МВт на въглища, която изгаря ~ 2.7 млн. тона качествени въглища или половината от произвежданите у нас м Марица изток лигнитни въглища /22 млн. тона/година/ Колко са седмиците в годината и колко години има напред?
Така че Европата, трябва да защото се стегне одма, вече се е нахендрила в яка енергийна криза, ама много яка и Путин е най-малко виновен за това!
Природният газ е като черният хайвер, малко и за малкото много богати хора, за останалите тарама! :-))
Румен Овчаров, с присъщата за български социалист циничност, казва истина. Козметично изменена, разбира.
Изказването му трябва да се чете така:
"Проектът "Южен поток" няма как да бъде лош за мен. Въпросът е до каква степен е позитивен той за България."
Що да съм далеч? Китай е най-големият потребител на горива в Азия,и най-големият на въглища в света,като на ок.5 г. си удвоява потреблението!
Газта е по-удобна и по-технологична,но Китай просто не може да се захрани с газ и работи с каквото има,гласовете за мрежа проводи за нефт и газ от Русия към Китай не са един и два,чети например в "Народ.ру".
Натискът и върху Китай,за спазване договореностите по парниковите газове е огромен,рано или късно ще се намали процентът на въглища използван там.
Газпром да се обърне към Китай е въпрос на време.....и въобще скоро не ние,а Китай да сме енергийно зависими,ще си стане реалност,просто жълтурите ще имат свободни долари и ще плащат все по скъпите горива...Направо камък ще ни падне от сърцето,а?
№ 9 Това ти обяснявам, всичкият руски природен газ не стига за да "направи" китайската енергетика по-чиста. В този смисъл пътя който сме поели в ЕС не ми изглежда разумен /е например приказките на Барозу от преди една седмица/
Затова и САЩ, които имат и въглища и газ и петрол и пари и акъл и свобода на инициативата на всяко едно ниво в бизнеса /много рядко срещана комбинация/ засега стоят настрана и не си поставят такива амбициозни екологически задачи, а харчат 28% от енергията в Света.
Така че като цяло приказките за зависимост от Русия са празни приказки, все едно да говорим че някой е зависим от одставките на чер хайвер. Като не ти бендисва минаваш на тарама :-))
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.