Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Без съмнение строителството е секторът, който засега най-силно усеща последствията от световната финансова криза. Активността на инвеститорите в имоти рязко намаля, а оттам и работата на строителните фирми. От бранша споделят, че новите поръчки почти липсват. Проекти се замразяват дори при вече сключени договорки и започнати строителни работи. А надниците падат. Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев неотдавна обяви, че работниците по обектите вече получават с до 40% по-малко. Данните от анализа на Камарата на строителите в България, показват, че през следващата година спадът на чуждите инвестиции ще доведе до намаление на обемите на строително-монтажните работи в сградното строителство с около 2.5 милиарда лева.
Въпреки мрачните прогнози обаче големите компании в бранша не говорят за намаляване на броя на служителите си. Към момента те преразглеждат разходите си за реклама, както и собствените си инвестиционни проекти. И хранят надежда, че спадът в строителството на сгради ще бъде компенсиран от започването на планираните големи инфраструктурни и енергийни проекти. Това обаче ще се случи само при условие, че правителството осигури тяхното финансиране. На подобна стратегия залагат в "Балканстрой". Те имат намерение да развият дейността си в инфраструктурното строителство, където ще пренасочат и част от служителите си. "Предвиждаме развитие на бизнеса по нови проекти и в нови направления", коментира и заместник изпълнителният директор на "Галчев инженеринг" Васил Арарски. Той смята, че възможности съществуват в управлението на активи, отдаването и продажбата на имоти. "Ще разширим портфолиото на компанията, за да се опитаме да компенсираме загубите, ако се наложи", добавя той.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
115 коментара
Статията е много розова. Не само че намаляват надници и уволняват работници. Строителните фирми се готвят за самоизяждане, защото бъдещи проекти няма да има. В момента се довършват вече започнати проекти, за които финансирането е било осигурено преди финансовата криза. Сега банките вече нищо не кредитират. Не само по курортите, даже и в София не се отпускат кредити. Банките просто нямат никакви пари. Банковите служители ходят като наакани защото са на първа линия и лично виждат какво се задава. В банковия сектор вече се говори за драстично орязване на заплати, бонуси, премий и т.н.
Когато се завършат вече започнатите проекти, работа просто няма да има. Точно такава е ситуацията в Испания, от където си идват нашите гастербайтери. Лъжите за инфраструктура и големи инвестиционни проекти вече не минават.
Много са ми смешни хора като по-горния #1, излезе статия с интервю на специалисти в тяхната си област с реални аргументи и същите тези хора започват да недоволстват, че била розова статията. Едва ли такива като Паскалев са имали допирни точки със строителна фирма или някога са влизали в банка за да знаят какво става в момента. За такива хора като Паскалев единствената реална картина е апокалиптичната, те се молят същото което се случи в САЩ да се случи и в родината им за да могат да се уредят с "евтино" апартаментче и да си успокоят съвестта, че не са го направили по-рано, защото самите те били "мозъчни тръстове".
Костадине ако нямаш какво да кажеш по добре неказвай нищо, а ако имаш давай аргументи.
"Внимавай какво си пожелаваш, че може да се сбъдне".
Лимон, картината не е апокалиптична, просто ще стане като през 2000та по времето на Жан Виденов. тогава го преживяхме, така че няма страшно.
№3 , в 2000 година управляваще Костов, а България цъфтеше и връзваше;))
1997 беше когато мятахме паветата, ама пуста склероза.....
кризи е имало и пак ше има, но БЪЛГАРИНА е корав човек-даяни........да му мислят хамериканците..........!!!!!!!??????? ?
Все пак ще изчакаме да приключи прането... и тогава ще си купим жилища.
Добре, 1997а да е, мисълта ми е че тази мизерия сме я виждали вече.
Лемоне, аз съм човек, който познава предостатъчно строителни предприемачи, в това число и в Испания и Унгария и мога да ти кажа, че нещата действително хич не са розови...
Колкото до твърденията на колегата Паскалев, който действително уважавам - ами ще ти кажа Лемоне, че не по мое или негово мнение, а по мението ан Стахил Иванов /ако не знаеш шефа на Явлена/ цитирам: "Цените на много недвижими имото се откъснаха от реалността"
По-просто казано - сметни при наем от 400 лв на месец за колко години ще си върнеш жилището, което ти предлагат на 1500 евро... или на 1200 или на 1000 дори.... За твое улеснение ще ти кажа, че при най-ниската от тези цени ти трябва "само " около 33 години и няколко месеца....и точно 50 години при първия вариант.
Супер изгодно , нали?
За търгаша "инвеститор" имам предвид де
Да не забравяме, че има и данъци, поддръжка и т.н......
А браво на Правителството - от догодина 50% нагоре данък!
Тогава да ги видя ГБС и галчев как ще стискат 20 от 25 апартамерта да чакат по 1200 евро на кв. да им ги купи някой....
сега чакам ганев да вземе да напише някоя от неговите теории,че цени ще растат докато стигнат на първо време тези в Монако
ганьоооооооооо къде ди бре "специалисте"?
Много глупав народ се навъди. Единствените дето са на сметка от кризата са предпримачите, най-зле са клиентите. Теоретично може да спечели само този, който купува апартамент за себе си със собствени, вече спестени пари. И това е условно. Всички други са вътре. Ако купуваш с кредит губиш апартамента по неизменен икономически закон. Банката има право при намаляване на обезпечението да иска предсрочно издължаване или да увеличиш обезпечението. А това се получава при падащ пазар. Цената на обезпечението/имота/ пада и банката иска или втори имот или да се издължиш веднага. И просто ти взима апартамента. Не само, че не печелиш, а губиш всичко. Тези които купуват като инвестиция са вътре, защото цените падат. На нула са тези, които продават имат, за да купят по-добър. Тези, които уж печелят, купувайки със спестявания апартамент пак са вътре, защото кризата води безработица и мизерия и най-вероятно едва ли ще се решат да купят нещо, защото спестените пари ще им отидат за да преживяват.
Както казах единствените на делавера са предприемачите. Първо защото имат пари и им е все тая дали няколко години ще има застой. Второ, цената на земята и обезщетението пада. Трето както пише с 40% пада и труда. С падането на суровините покрай кризата, падат и материалите. И разходите стават толкова ниски, че не "тежат" с лихви. Така предприемача е на кяр от себестойност, без кредити и няма никаква причина да сваля цените. Което се наблюдава и сега. Уж кризата е световна, уж надценките са 200-300%, а цените паднаха със страшните 1% за Стрелбище и 3% за Лозенец. След като от януари 2007 г. се качиха със средно 50%.
Примерът с морето. Ами там банките не кредитират от 3 години. И кого го е грижа, строи се като за световно. Като не се продават, предприемачите ги дават под наем. И цените не само не падат, а започнаха постепенно да се качват. И то при още по-евтино строителство от вътрешноста.
Единственият шанс да се вземе евтин апартамент е да се дебне за сграда на малък предприемач, когато започне да я продава още на идеен проект, без разрешително за строеж, за да плати на архитекта и общината. Обикновенно продава 1 апартамент за това и така квадрат може да се купи за 750-800 евро на замазка и шпакловка. Но може и да се простиш с парите. Има и продажби на още по-голяма сметка, но те са на етап "градоустройство", т.е. без виза за проектиране. Там можеш да се уредиш и под 700 евро. Проблемът е, че може никога повече да не видиш строителя.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.