Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Една от интригите на започващата следващата седмица предпоследна сесия на 40-ото Народно събрание е дали дясната опозиция ще успее да се обедини в нов парламентарен съюз. Разговорите между парламентарните групи на ОДС, ДСБ и БНД започнаха в края на миналата година и се очаква да бъдат финализирани в началото на тази, след като СДС вече избра новия си лидер Мартин Димитров. Ако това се случи, десницата ще стане втората по численост парламентарна сила с общо 51 народни представители. Дори обаче трите групи да не успеят да се обединят, това Народно събрание спокойно може да влезе в историята като парламента с най-голямо движение на депутати от една група в друга и на такива, предпочели или принудени да станат независими. Старт на този процес даде "Атака", която още в началото на работата на това Народно събрание се раздели с четирима свои депутати. Пръв по собствено желание от групата си тръгна Петър Манолов, а при гласуването на първото правителство "Станишев" (подкрепено от БСП и ДПС) хората на Волен Сидеров изключиха още трима свои колеги, за които имаше съмнение, че се готвят да подкрепят този кабинет. Малко след това крайната мярка беше приложена спрямо още двама депутати - Минчо Христов и Павел Чернев. Прегрешението на Христов беше, че отправя обидни квалификации към ръководството на "Атака", както и отказа му да подкрепи изключването от групата на Владимир Кузов, срещу когото започна разследване за блудство с малолетно момче. Чернев пък си навлече гнева на Волен Сидеров, след като призна, че не е участвал в побоя на магистрала "Тракия", в който бяха замесени националистическият лидер и шофьорът му. След тях от групата на "Атака" си тръгнаха още Стела Банкова, Петър Берон и Георги Георгиев. Напускането им сведе групата на националистите в Народното събрание до санитарния минимум от 11 депутати и от най-голямата опозиционна сила я превърнаха в предпоследна партия.
Другото голямо разцепление беше в парламентарната група на НДСВ. Разривът в царската формация стана след злополучния конгрес на партията през ноември 2007 г., когато лобито на Пламен Панайотов беше отстранено от ръководните партийни постове. Това, както и оспорването впоследствие на решенията на форума в съда от близки до бившия първи зам.-председател на НДСВ доведе до изключването на Панайотов и още четирима жълти депутати от групата. Отстраняването им повлече лавина от молби за напускане, като от общо 53-ма депутати в началото на парламента групата на НДСВ се сви до 35 (с един повече от ДПС). А напусналите царската формация народни представители създадоха своя група - Българска нова демокрация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Егати цветарките! Кога, ще се приеме Закон според, който след като напуснеш дадена ПП, то може да те изключат и от парламента (а не да станеш независим) и на твое място влиза следващия от листата на дадената ПП.
СОФИЯНЦИ МОЛЯ ВИ ОТИДЕТЕ НА 14.01.2009 г.пред "народното" събрание Вие ще представлявате всички БЪЛГАРИ които не могат да дойдат до София. БЛАГОДАРИЯ ВИ . СВАЛЕТЕ КОПЕЛЕТАТА.
ВАРНЕНЕЦ
Излиза, че най големите наглеци са тези "номади".
Те просто плюят в лицата на избирателите си и на бившите си колеги от съответната партия.
Те са крадци на гласове, защото хората са гласували за листата на съответната партия. Когато обърнат гръб на партията, която ги е предложила, те стават най малкото лъжци и предатели.
Въпросът е, може ли хора с такъв "морал" да бъдат в Народното Събрание?
Съгласен съм с №1. Даже нещо повече - който напусне партията, чрез която е влязъл в Парламента или парламентарната група, с която е станал депутат автоматично се лишава от правата на депутат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.