Връзка по връзка до развръзка
Осем нови газови проекта може да извадят страната от пълната енергийна обвързаност с Русия


Панайот Ангарев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
азват, че е умен този, който може да преодолее проблемите, а мъдър - този който не ги допуска. Газовата криза в началото на януари така или иначе се случи и нанесе значителни поражения на икономиката. Сега въпросът е какво ще направят управляващите реално, така че страната ни да не се окаже отново толкова уязвима при сътресения в доставките от Русия.
Добрата новина от последните дни е, че до две-три години България ще се отвърже от руската газова зависимост. Положителният сигнал идва не от натоварените с много надежди "Набуко" и "Южен поток", а от проекти за развитието на собствени ресурси и за създаване на газови връзки със съседните държави. Колкото и абсурдно да звучи, газовата криза може да донесе и ползи за България. Ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и дъщерните му фирми "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" активизираха преговорите с газовите компании в съседните държави за свързване на газопроводните системи и първите резултати вече са факт. Наскоро беше подписано споразумение между София и Букурещ за изграждане на тръбопровод Русе - Гюргево, продължават преговорите с гръцкото министерство на развитието и с компанията DEPA за газовата връзка Димитровград - Комотини и на терминал за втечнен газ. Обявени бяха обществени поръчки за нови сондажи за разширяване на газовото хранилище в Чирен. Бързото изпълнение на тези проекти изглежда съвсем реално, след като в края на януари Европейската комисия (ЕК) реши да осигури частично финансиране за някои от тях.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Още чакаме втория мост над Дунав!
абе вие построихте Бургас-Александруполис та сега захванахте газа
И как така 100 км тръбопровод ще го строите 2.5 години, това да не е подводно съоръжение ?
Цената за разширяване на газовото хранилище от 250млн евро е силно надута. Реално трябват още 10-15 сондажа които с оборудването са 60-100млн евро. Предполагам така е и с другите цени.
Всички цени са силно раздути.
"Всички цени са силно раздути- рече 4 и отсече" Е така е, когато показваш признаци на паника, в условията на криза, европските доставчици на тръби и оборудване, с леката ръка на брюкселските зелки от планиращите органи на ЕС, определено яко ще спечелят, те от това живеят, както Росито Кирилова пее "живей за мига", щото "карпе дием" звучи по снобски! :-))
На мен пък се струва че ще спечелят нашенските изпълнители. Тези цени те ги планират не от ЕС. Разбира се и европейците няма да останат на сухо. Отдавна е известно, че голямата част от парите от фондовете се връщат при тях. Само че опита досега показва, че пари от фондовете трудно се вземат. Така че крайният ефект вероятно ще е каквото успеем да направим със собствени средства.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.