Aмбиции в наноразмери
Идеята държавата да стимулира високите технологии е добра, но липсва ясна стратегия как точно ще го направи
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мислете за инвестициите във високи технологии като за заравянето на семена, от които бавно растат диаманти. В момента българската земя е доста неплодородна и този процес може да отнеме много дълго време, обяснява Стоян Марков, ръководител на Национален суперкомпютърен център и един от идейните създатели на проекта за развитие на нанотехнологии в България.
Въпреки сухата почва и кризисно-сухия сезон Министерският съвет засади семената на нанотехнологиите (за какво служат те - виж в карето) в България. За целта беше създадено 100% държавното дружество "Български нанотехнологичен център" (БНтЦ) с начален капитал 50 млн. лв. Инвестицията в проекта до 2011 г. няма да нахвърли 57 млн. долара, казва Любомир Дацов, зам.-министър на финансите и член на надзорния съвет на БНтЦ. Очаква се дружеството да реализира първите продукти до третата година от създаването му, а в средносрочен план (4 до 7 години) намерението е поне 5 продукта да бъдат готови за търговска реализация, допълни той. За момента се планира производството на малки електромеханични системи (mems), или т.нар. биочипове, които са масов продукт – използват се в генетичните и имунните тестове.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
"Николай Беров също удобрява инициативата:.." мене в училище са ме учили, че е Одобрява,ама вие знаете по добре, на руски удобрение означава тор, може би това сте имали предвид :-)
Както би казал проф. Вучков, чета и не вярвам на ушите си, слушам и не вярвам на очите си!
-ХАХАХА!
Та държавата в далеч по-елементрани и нискотехнологични дейности показва средновековно ниво на управление и техническа неграмотност. Погледнете докъде стигнаха проектите за магистралите, за магистрала "Люлин" - одобреният проект за мостовете е на ниво от 50-те години на ХХ век - такива мостове-кютюци няма да видите днес да строят и в Китай. Погледнете докъде е стинал Дунав мост 2 - и там ни баламосват като туземци вече 4-та година, че видите ли дъното било неравно и пясъкът много едър....ЖП линията до Първомай-същата работа!
Имаме много "положителни" днескашни примери и във високите технологии. Да започнем със системата "единен фиш", с която с едно USB в ръка се минават, не ги изброих точно, но поне 5 кабинки. Така и не разбрах, какво пречеше на тези 50 метра отсечка да се направи безжична мрежа, каквато личо аз с простия си акъл си имам между впрочем тук в къщата, и сега ви пиша от лаптопа на балкона!
Какво стана с електронната система на здравната каса, май вече 11-та година се изработва и го е докарала до 6-месечна "тестова фаза". /ПС. преставяте ли си някоя частна банка да стои 11 години без електронна система?/
Огледално същата работа в новото РВД. След като Иван Костов откри сградата 1999-та, преди около 6 месеца в пресата се промъкна едно 3-редово съобщение, че вече и радарите на Маркони са заработили.
И сега някой да ми твърди, че пак същата държава, същите хора, със същия интелектуален багаж, със същите управлениски умения.... ще развиват ....Нанотехнологии. Три-четири:
БУХАХАХА-ХАХАХАХА-ХАХАХАХА
Идеята за центъра за нанотехнологии е много добра. Ако е под формата на фирма по-нататък може да се приватизира.
Единствено трябва от експерти да се ошлайфа цялата идея и да е полезна.
Според мен най-добре да се захванат с:
- енергетика (сега в Америка се правят високотехнологични нано-соларни панели)
- медицина
- практично-приложна ИТ продукция
За съжаление голяма наука като нанотехнологиите не се прави с 50 млн. лева. Те дори не стигат за кражбата на една технология, камо ли внедряване и производство. Но за да се запълнят дупките в бюджетите за изборите са достатъчно. По възрастните си спомнят за "компютъризацията" на 80-те години с Правец 16.
Дръжката на байрака е същата, само са поразместили цветовете на парцала.
То и никой не иска да прави "длибока" наука ivanov [Анонимен | неутрално] № 5, просто инжекция с едни 50 млн. да се поразвие нещо, да почне да се продават например с едно рамо от IBM разни чипчета за разни рутинни изследвания, та да поработват учените хора у нас и да получават по прилични заплати!
-------------
Голямият бизнес с чипове ни се размина 2005, когато Деди не спечели изборите убедително и не "отпочна" смяната на чиповете на българският народ, както се беше заканил!
Там и IBM щеше да види зор, ако и гигант!!
Как ще са в БГ само "между 4 и 10 компании, които се занимават с нанотехнологии" - ами къде забравихте видните нано-специалисти Черепа, Ковачки, Гергов? Аз съм сигурен, че и те ще се вредят за пай от тези 50 милиона.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.