🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Най-скъпата почивка

Отработването на почивни дни влияе зле на цялата икономика

   ©  shutterstock
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Настроението е по-различно. Не всички служители работят, както обикновено. Някои са си взели отпуска. Други (с нетърпение или вече откровено изнервени) чакат края на деня.". С тези думи читател описва първата събота, в която се отработваше един от почивните дни в началото на май. Ситуацията е подобна в почти всички други офиси, били те частни или държавни. Всъщност, ако сега е събота и четете "Капитал" в офиса си, а не вкъщи, огледайте се и вероятно сами ще се убедите за какво става въпрос.

Почивката между 1 и 6 май, иронично наричана "пролетна отпуска", вече стана традиция в България. Шестото й издание обаче предизвика спорове между работодатели, макроикономисти и политици, от една страна, и правителството, от друга. Причината - за разлика от предишните години сега икономиката е в застой и всеки ден и заработен лев е от значение.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chimi_frog avatar :-|
    Чимиджимичамиджоми
    • - 1
    • + 7

    Браво за статията!!!
    Само че от нея полза няма. Няма, защото група тъпаци решиха да се изгаврят предизборно с всички и организираха пир по време на чума. А го организираха, защото сметката няма да я плащат те. А няма да я плащат те, защото ще ги издухат на изборите. А ще ги издухат, защото са тъпаци.
    Хубаво цикълче заформихме, но някак през сълзи, защото сметката ще я платим ние - и работодатели и работници. Работодателите вече плащаме, а работниците ще я платят през юни, когато получават заплатите за май.
    Винаги съм се чудил как е възможно човек да измисли и ПРИЛОЖИ вариант, който не харесва на НИКОЙ. Станишката твори история. Да го разкараме, преди историята да го е разкарала, но и нас покрай него.

    Нередност?
  • 2
    aristotel7 avatar :-|
    aristotel7
    • + 5

    И сега КАКВО да почивам в БЪЛГАРИЯ ли?
    Аз съм интелигентен човек и като отида в чужбина се отнасят като ЧОВЕК (с главноЧ) ,а когато пристъпя в Български хотел на ЧЕРНОМОРИЕТО се отнасят като ТЪП селянин, който виждате ли ИСКА да се отнасят към него като ЕВРОПЕЕЦ (Немец, Англичанин, и т.н.)
    съжалявам не съм БУДАЛА затова ще прескоча до Гърция, Турция, където хората знаят как да се отнасят със всички туристи и са любезни за разлика от нашите СРЕБРОЛЮБЦИ.

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-@
    недоволен
    • - 2
    • + 5

    Туристическият бизнес плаща на госпожа Масларова,за 6 дни отпуска -от първи до шести май, за да си напълнят хотелите в Банско и курортите!
    това е истината!

    Нередност?
  • 4
    Avatar :-(
    avtor
    • - 3
    • + 3

    година - 1/6/24 - работни дни - +/- от нормата
    2009 - петък/сряда/неделя - 18 - -1
    2008 - четвъртък/вторник/събота - 19 - 0
    2007 - вторник/неделя/четвъртък - 21 - +2
    2006 - понеделник/събота/сряда - 21 - +2
    2005 - неделя/петък/вторник - 20 - +1
    2004 - събота/четвъртък/понеделник - 18,5 - -0,5
    2003 - четвъртък/вторник/събота - 19 - 0
    2002 - сряда/понеделник/петък - 19 - 0
    2001 - вторник/неделя/четвъртък - 21 - +2
    2000 - понеделник/събота/сряда - 21 - +2
    общо - изработени 197,5 от 190 дена, присъствени - 202

    приемам, че производителността през дните на отработване е 50%, през май има 31 дена, от които средно 9 са събота/неделя и 3 са национални празници, остават теоретично 19 работни дена.

    на практика за последните десет години излиза, че работодателите са на плюс от почти 5% и то при положение, че производителността наистина е само 50% (продавач в магазин си работи на 100%, служител на гише, работник в завод, шофьор, лекар, учител - също. само седящите в офиси се мотаят)
    така че преди да си изсмуквате анализи от пръстите, погледнете за малко календара и посмятайте

    Нередност?
  • 5
    Avatar :-|
    avtor
    • + 2

    и забравих да добавя - в италия си има израз за такива празници и в момента там е ponte giugno - 4 дена до 2ри юни, национален празник. и го правят винаги, когато календарът позволява.

    Нередност?
  • 6
    Avatar :-|
    obektivno
    • + 3

    В Белгия сега е третият дълъг уикенд за по-малко от два месеца, както и в повечето католически държави. Който е ходил в Испания през декември знае, че половината месец е неработен поради всякакви празници, светци и т.н. Толкова по въпроса, че едва ли не само в България има явлението дълъг уикенд.
    Иначе знаем, че Иво Прокопиев беше някакъв шеф в КРИБ и затова искаме да го уверим, че няма как да стане хем да работим, хем да не ни плащат. Сега всеки може да си дигне чуковете и да си потърси работа из другите страни-членки на ЕС, което мнозина вече и направиха. :)
    Поздрави.

    Нередност?
  • 7
    Avatar :-@
    panzer
    • - 3
    • + 2

    а що не вземем да забраним и отпуските че да се произвежда повече, тъпаци!!!
    заради такива "икономисти" сега плащам данъци на друга държава!

    Нередност?
  • 8
    Avatar :-?
    Младеж
    • - 2
    • + 3

    За умници като avtor, obektivno и panzer: навсякъде има празници и отпуски. Но никъде не те карат после да отработваш през почивните дни.

    Нередност?
  • 9
    Avatar :-|
    koleloto
    • - 2
    • + 2

    до panzer: радвам се за теб и че си се загрижил за нас, но ако обичаш, пиши си по форумите на въпросната друга държава.

    Нередност?
  • 10
    Avatar :-|
    Камен
    • - 1
    • + 2

    Как ще е намаляло произведеното? Много неаргументирана статия. Аз моите задължения си ги знам, знам си какви са ми целите за месеца, и работя колкото трябва, за да си ги изпълня. Като съм почивал от 1. до 6.май, после съм работил малко по-усилено, вкл. двете съботи, за да си изпълня заплануваното.
    Всеки разумен работник и служител си планира по този начин, всъщност то е работа на шефове им (тези, които в статията се оплакват) да им го планират така.
    Който си плаща на служителите за времето, което са дремели на бюрото си, а не за работата, която са свършили, може и да не му е изгодно да има прзници, знам ли.

    Нередност?
Нов коментар