"Не съответствате..."
България отново се размина с европейските критерии за достъп до "големите" пари от ЕС


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Отказът на Европейската комисия да приеме оценките за съответствие на четири оперативни програми, подготвени в София, донесе некомфортно усещане за Déjà vu. От една страна - заради страха от повторение на кошмара "загуба на еврофондове", а от друга - защото Брюксел за втори път в рамките на няколко месеца отхвърля документите, представени за одобрение от българските власти. Засега кошмарът се отлага - но пък остава въпросът защо и вторият опит на България да постигне съответствие с европейските правила се провали така шумно. В началото на седмицата стана ясно, че Европейската комисия за втори път е отхвърлила оценките за съответствие на четири от седемте оперативни програми, по които на България се полагат 6.853 милиарда евро от бюджета на ЕС.
Отхвърлените доклади (задължителни за всички страни членки) описват системите за управление и контрол на парите и дават гаранции, че те съответстват на европейските изисквания. Само след като види доказателства за това, Брюксел може да одобри оценките на страната и да пусне същинските плащания по оперативните програми (80% от стойността им). Въпреки че вече бяха преработвани, четири от петте готови оценки бяха върнати за трета редакция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
20 години ги 4акаме тес запада да са натуткат тес боклуци продадоьа ни дурйажата за компоти смурт за западната окупация
Ние не съответстваме като цяло, а не само за еврофондовете. Българският туризъм ли сътоветства на европейския, българските стоки ли, футболни отбори ли, резултатите от тестовете на учениците ли, пътищата ли? Изобщо сме свидетели на един гигантски цивилизационен сблъсък, при който някой идва от феодализма и се изстрелва директно... в хайде не 21-ви, но 20 век...
"Меглена Плугчиева не успя да убеди Европейската комисия, че България може да управлява ефективно фондовете"
Под България какво се разбира. Аз май не влизам в тази бройка. Досега никой и нищо не ми е давал да управлявам - ни фондове, ни ефективно :))) Явно за някои други става въпрос.
Ами като в една нормална фирма да се удържи сериозен процент за несвършената работа от всички участници с множеството титли, курсове, дипломи и най-вече претенции. Да върнат неправилно получените пари. Егати смешката - почти работеща програма - звучи ми като малко бременна жена - тъпотии за олигофрени. Да изметат от службиците окопалата се пасмина - като не стават за работа да копат на село кукуруза.
Верно "не съответстваме", нямаме петрол и газ, но пък Кадафито "съответства" Апропо въпрос към брюкселските зелки, що не менкате България с Либия в ЕС?
Либия си е в ЕС (Римската империя) още от времето на Сципион Афринаски и битката при Зама (202 г. пр.Хр.).
Айде мърдайте гънките и действувайте..... кво чакате??? Хем петрол, хем газ за европа, хем демокрация за либия, натам Кадафито ги знае работите.....
Тая Плугчиева винаги ми е правела впечатление на овца. Изглежда съм се излъгал: овцата съм бил аз.
Смешен е факта, че вече няколко български правителства подред градят модела на растеж на българската икономика на очаквания за субсидии и грантове от Европейският съюз. "Усвояването" на средства по европейските програми е стратегията на всички политически партии и единствена точка в техните управленски програми. Феноменални в това отношение са и обществените нагласи, че получаването на тези средства е okay по принцип, и че в това няма нищо лошо. Интересно какъв би бил вота на нас гражданите на България, в случая, че ни се предлага членство в ЕС, без обаче то да включва субсидии и грантове. Това като, че ли е по-съществения въпрос, а не толкова "оценките за съответствие". Може би е нужна проява на малко повече достойнство в тези дела.
Заглавието трябва да е изписано слято. Несъответствие е една дума. Как да чета и подходя сериозно към нещо си, щом още в заглавието има среща с извънземните?
Ако усвояването на фондовете и грантове беше истински приоритет на всички политически партии, досега да са направили една среща, разработили национална позиция с правила и конкретни стъпки как това да се случи, и подписали с ангажимента, че независимо от факта кой е управляващ ще се работи по този начин. Но по този начин ще се лишат от:
а) възможност за крадене;
б) лостове за изнудване на бизнеса;
в) ресурси за "нашите" фирми;
Не очаквайте чудеса и от новите управляващи. Те са все още необлажили, а освен това са приятели и лоялни към господаря
"Игнорирането на препоръките е фундаментална грешка"
повечето български "експерти" обичат много да философстват, но не и да си вършат работата....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.