Зелена еволюция
Климатът се променя. Начинът, по който светът прави бизнес, изглежда - също
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Глобално затопляне, климатични промени, въглеродни емисии. За повечето хора тези словосъчетания означават наводнения, урагани, суши и подобни катастрофални явления. Думата, с която би трябвало все по-често да ги свързват обаче, е пари. За всеки вече е ясно, че да се намалят промените на климата е много скъпо занимание. Добрата новина е, че екоинвестициите все още могат да забавят затоплянето на планетата, а в бъдеще те ще бъдат и значителен източник на печалби.
Дванадесет години след първата по рода си световна инициатива за борба с климатичните промени - Протокола от Киото, и два месеца преди втората такава - срещата в Копенхаген, светът очевидно е готов повече от всякога да поеме по зеления път на чистата енергия. Г-8 взе решение да задържи покачването на температурата до 2050 г. в рамките на 2 градуса спрямо прединдустриалния период, което според учените е максимално допустимото без значими изменения в природните системи. За да се случи това, глобалните емисии вредни газове ще трябва да бъдат намалени значително - с до 80% спрямо 1990 г. Това ще е огромна промяна за икономиките и в битката за това бъдеще освен много, много пари ще има губещи и печеливши индустрии, познати и непознати предизвикателства и най-вече - нови бизнес възможности.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
62 коментара
Наблюдава са промяна на климата в цялата Слънчена система!
mp;q=Solar+system+climate+change&btnG=Google+S earch&aq=f&oq=&aqi=
Solar system climate change
http://www.google.com/search?hl=en&source=hp&a
То да беше в Слънчевата система само.
В цялата Галактика нещата май се променят и требе да се взимат мерки овреме.
МОЛЯ ВИ, спрете земята, тя отива към нов ледников период
Статията си е статия, но изказването 1 за бутона е отврат!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Мисля,че наистина трябва да се вземат мерки против всички замърсители в средата,в която живеем,защото иначе няма да има къде и най-вече защо да живеем.Не може все ние да сме против и във всяко решение да търсим световна конспирация!
Китай бълва производството си и без да е "зелен". Основната им грижа не са СО2 емисиите - въздухът все още е безплатен и могат да бълват колкото си искат, безпокои ги замърсяването, което мори многобройното им население, недостига на питейна вода и др. подобни.
Европейските и Американски компании с всевъзможните регулации и изисквания, на които са подложени, губят конкурентноспособност спрямо аналогичните китайски компании, които следват плана на петилетката - имаше една комунистическа история как 3=5 /изпълняват петгодишния план за 3 години/.
СО2 отпечатък, бла бла. Като е толкова важно, защо се позволява световното население да нараства толкова бързо? Всеки човек още от преди да се роди, до след като умре генерира огромно количество СО2. Освен това се нуждае от жизнено пространство, което води до разрастване на градовете и безвъзвратно унищожаване на все по-големи територии от повърхността на земята. Възобновяемите източници са следващия икономически балон. Все с нещо трябва да се опитат да дърпат икономиката напред и да осигурят икономически растеж.
Най-бързият начин да се ограничи замърсяването, е, като начало да се ограничи до минимум раждаемостта, особено в страни с експлозивно нарастващо население. трудно е да се регламентира, но поне да спрат да пращат безплатни ваксини и др. Естествения подбор и болестите са ограничавали населението през вековете. Ако едно общество е неспособно само да се изхранва, защо го спонсорират да се удвоява на всеки 15-20 години, при условие, че развитото общество има отрицателен прираст?
А в развитите общества най-много се множат тези, които са на помощи /имат икономическа изгода да имат повече деца/ - имам предвид Великобритания, където не са рядкост семейства с по 5-7 деца с 2ма неработещи родители. да се спрат всякакви помощи за повече от 2 деца, за да няма финансов стимул за размножаване на паразитиращи слоеве на населението.
Крис, въздухът е безплатен само ако мислиш с настоящата икономическа логика. Environmentality е нещо по-различно, и статията правилно загатва за промяна на нагласта в правенето на бизнес. Ако това мислене не успее ще се налаожи да геоинжинерстваме (повече тук http://criticae.wordpress.com/2009/09/19/skromno-p redlojenie/)
Това което авторите пропускат е че с отпадането на минералните горива, светът ни ще стане още по-електрически. На този етап има редица трудности пред големите вятърни и слънчеви централи, необходимостта от back up power и преносът на ток. Въглищата ще продължат да са основна суровина за електричество, но голямата борба е за инсталациина carbon capture and storage (CCS).
Едиственият правилен подход за световния бизнес и еко-политика е нелинеарното мислене. Проблемът е твърде комплексен за да горешат само дипломати или икономисти. Освен нов енергиен микс, имаме нужда от енергийна ефективност, промяна на потребителските, и дори хранителните навици. Пример: за изхранването на една крава е нужна 22 пъти повече площ отколкото за 1 човек. Така американските хамбургери могат да изхранят милиони гладни или да произведат много био-горива. Но кой ще мисли за екология като хапва в Макдоналдс?
Аз пък гласувам със звезда под статията вместо с оранжевия бутон, който очевидно има и съвсем друго предназначение.
готино, че в бг се заговори за те неща!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.