Химия на решенията
Как директорът на Института по обща и неорганична химия прилага реформи, които работят


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Не е нужно да сте луд, за да работите в БАН, но вероятно помага. Другото, което ви трябва, е смелост.
За да се впуснете в предизвикателството наука, което трябва да се състои между естествената миризма на мухъл, носеща се от остарелите сгради на 4-и километър. За да имате достатъчно самочувствие да отворите днес кабинетите си, зад които според всеобщото подозрение се крият "феодални старци". И за да отбележите, че в миналото сте бил още по-смел и сте започнал реформата, за която някои едва сега започват шумно да говорят. Професор Константин Хаджииванов е един от онези (малко) хора в БАН, които отговарят на характеристиките. Той е на 51 и вече шест години е директор на Института по обща и неорганична химия. Написал е около 150 научни статии, публикувани в международни списания. Може да се похвали с около 3500 цитирания. Казано на езика на непотопените в морето на науката - проф. Хаджииванов е в топ 3 на съвременните български учени според обективните критерии за научна оценка. В момента той оглавява институция със 129 служители.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
"Според мен трябва да е около 2 хил. лева - за да може един научен сътрудник все пак да взима около 700-800 лв., да не мисли с какво ще си купи хляб".
Ето нещо разумно - поне да се изравнят с медицинските кадри от болницата в Смолян. Скоро четох, че средните заплати на лекарите са над 1500 лв., на медицинските сестри над 950 лв. и на санитарите - над 450 лв.
Личното ми мнение е, че заслужават доста повече, ама нейсе...В криза сме!
Голям майтап. Четох и се смях. Г-н директорът на 51 години оглавява комисия за млади учени! Вече трети мандат е директор - известно е как БАН с промени в правилника си ликвидира мандатността изобщо. От една страна се твърди, че няма хора в пенсионна възраст, били пенсионирани от него при встъпването му в длъжност (ха сега - да не казвам кой кога и защо), но имало един за кадем. Който искал пенсионер да работи - ама с какво! И къде, като му вземат и стаята. Май не знам да смятам - бюджетна идръжка 1 милион, 159 персонал - не всички са научници. Това прави по около 6200 лв на калпак. Да махнем по 200 лв за ток вода и парно от всеки човек (мисля, че съм много щедър!) оставят по 6000 лв за заплата!!! Знам отчилчно, че определени хора използвют бюджетни пари за командировки, обзавеждане и т.н. Така че я по-полека - нямало пари за изследване. Останах втрещен да прочета - тези, които не публикуват и не работят - "те се обиждат и постепенно отпадат" Отсамо себе си - гениално! И накрая: да се похвалиш, че един институт по неорганична химия произвежда козметика от морска луга и катализатори за автобуси, които вече са изхвърлени от употреба - и то за колко години съществуване? 40? Нямам думи. Искам да поздравя директор Хаджииванов с избора му като професор. Никъде в архива на ВАК не открих по какво е станал, кога и защо.
Г Николов
Голям майтап. Къде ли Г Николов е учил аритметика?
Първо - 6200 като се раздели на 12 месеца се получава под 517 лв.
Второ - 6 години - три мандата - не съм чувала за мандати от по 2 години.
Смешно му е на Николов.
Човекът публикувал 150 статии в международни списания, цитирали го 3500 пъти на запад. Това е учен от световен ранг, хай профайл, както се казва. А той останал в България и се мъчи реформи да прави в института си, да помогне на страната. Вместо да иде в буквално който си иска западен научен институт или университет.
Да се смееш ли, да плачеш ли...
Николов, вие сте за Африка. Мисленето ви е земеделско и аграрно. Има там такива страни. Ще ви харесат.
Страхотна статия, браво. Не разбирам защо се гневите, наука се прави с пари, но трябва и дух.
Към Николов- още една грешка в неговия коментар-освен че зле смята но явно допуска грешки - съзнателно или не-цитирал е персонал 159 а в статията пишеше 129 Това също ще се отрази в по-точни резултати от аритметичните му заниманя Не коментирам стила на изказването -такъв липсва
Съжалявам за допуснатите грешки (мандат и брой служители) и моля за извинение читателите, автора и професора. Корекцията 159 - 129 прави изчислението 1,0001000/129 = 7752 лв годишно или делено на 12 дава 646 лв месечно. Излиза
да продължа: че в ИОНХ всички получават професорски заплати - от чистачките до "истинските" професори, независимо дали работят или не, и не се обиждат от това. Или отново греша. Моля поправете ме - с тази Африка - накъде?
До коментар [#8] от "Г Николов ":
Г-нер новите ви изчисления са по-верни но изводите които правите са отчайващи
1 В тези суми влизат не само парите но и осигуровките върху тях-това са осреднени брутни суми-никой не твърди че са еднакви от чистачката до професора В статията е цитирана професорската заплата Намалете с още 25% тези 646 лв и ще видите отново осреднените нива на заплатите Но вие сякаш не сте конструктивен Оставам с впечатлението че се правите злостни подмятания-просто така за спорта или греша
Реформата означава връщане към нещо нормално. Тоест професорите да вземат заплати съответстващи на квалификацията и положението им в обществото. Това едва ли обаче ще стане в България. Докато БАН се разглежда като едно единно нещо. Явно не е така. Лично аз смятам че Института по космически изследвания трябва да бъде по-скоро закрит, защото подобни звена общуващи с извънземните има много в родината ни. Не съм запознат но мисля, че има и други подобни институти за закриване в БАН. Така е без ликвидиране на недоразуменията не можеда стане.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.