За какво ни е БАН
Инвестициите на държавата в наука трябва да са повече, но само ако тя може да даде повече резултати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мария* не може да бъде намерена по всяко време, както повечето хора в България. Причината е, че Мария няма мобилен телефон. Но не защото е противник на новите технологии. Тя просто не може да си го позволи. Въпреки че на практика работи на две места.
Всяка сутрин, когато прекрачва прага на своя институт в Българската академия на науките (БАН) у Мария се събуждат смесени чувства. Обзема я вдъхновение от днешното научно изследване и от готовия вече доклад за международната конференция следващия месец. Сблъсъкът с действителността обаче идва бързо, още с включването на единствената техника в кабинета й - компютъра, "поправен със собствени средства" и със съобщението от "ръководството", че таксата за конференцията не може да бъде платена.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
276 коментара
Държава и народ без наука е обречен! Трябва обаче държавата да използва повече собствения си научен потенциал. А не да дава поръчки на частни фирми за разни проекти и да ги плаща скъпо и прескъпо - срещу комисионна разбира се...
Страшно много се радвам, че и БАН ще доживее така нужните му реформи. Обаче се притеснявам за бъдещето на естествените науки в България; и особено много за бъдещето на фундаменталната наука, която няма бърза възвръщаемост. Преди време се беше разразил много интересен спор за това дали да се дават пари за фундаментална наука. Можете да го видите в коментарите под статията тук:
http://news.ibox.bg/material/id_37959776/#clist
БАН, наистина се нуждае от промени, но само да не стане по глупавия начин!
Нов Бардак със стари ... ? Наука без елитни учени е като влакова композиция без локомотив. Как ще направим реформа без тези 20-30 човека които единствено са способни да дръпнат цели институти напред ? 007/981.pdf
Къде е научния потенциал на нацията ? В голямото си мнозинство в чужбина, във всеки случай най-добрите са там.
Министър Дянков да си направи проста сметка. С каква заплата има шанс да задържи в България един елитен учен (или да привлече такъв от чужбина) ? Най-ниските заплати за асистент или младши научен работник в Европа са чисто 25 000 евро годишно (това са парите които реално ви влизат в джоба, не говорим за брутни заплати. Дава ли си сметка г-н Дянков че нашите институции са в директна конкуренция за най-добрите учени с останалата част на света.
Ето ви една много интересна справка за заплащанията в чужбина на фламандски, с резюме на английски на стр.vii-x
http://www.seo.nl/binaries/publicaties/rapporten/2
СУБСИДИЯТА Е МАЙКА НА МИЗЕРИЯТА. Само пазарните решения са дългосрочни!
Само не мога да разбера с какви очи министъра на образованието, разни измислени социолози, премиери и всякакви случайни хора дават квалификации за ниско ниво на БАН. Сигурно си докараха частните университети и агенции до топ 10 в света та са тръгнали да квалифицират другите. Присмял се хърбел на щърбел.
И като пенсионират тези 500 човека, ще обявят ли поне за част от местата им конкурси или просто ще закрият бройките защото е криза, обадете се като свърши, и младите хора пак ще си търсят академични позиции с прилично заплащане през девет гори в десета?
до #3.
И аз от това се опасявам. То и държавната администрация имаше нужда от сериозна реформа, ама да знаеш дефакто там какви глупости се вършат...
Не съм забелязал министъра да се опитва да реформира БАН. Но дори и да се опитва, с намаляване на парите няма да успее да го направи. Това което ще постигне е всички сравнително кадърни учени да напуснат, а некадърниците пак ще останат.
Като не знае как да оправи нещо, Дянков поне не би трябвало да го разрушава още повече.
До коментар [#5] от "Пашев":
Пазарът е "късоглед", точно затова са необходими субсидии. И всички нормални държави ги осигуряват.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.