Вратите се затвааарят
Проблемите на Гърция направиха борбата на България за еврозоната още по-трудна


Велизар Великов

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
България ще трябва още дълго да чука на вратата на еврозоната, преди тя да се отвори. Не, този път проблемът не е в правителството. То показа добра воля да отговори на критериите и се превърна в отличник по фискална стабилност, но няма сигурност, че ще бъде допусната до прословутата вече чакалня на еврозоната. Може би защото сега всички погледи са вперени в двойкаджиите. Дълговите проблеми на страни като Гърция и Португалия на фона на все още неотшумялата финансова и икономическа криза продължат се задълбочават, с което да подклаждат съмненията за устойчивостта на политиките, водени от новите страни - членки на ЕС.
Влизането в еврозоната до края на мандата бе обявено като стратегическа цел на сегашното правителството. Приемането на еврото всъщност означава излизане на по-бърза писта за догонване на жизнения стандарт в Европа. С това ще се премахне валутният риск и ще се понижат лихвените проценти, а притокът на чужди капитали към страната ще се засили. Така по-бързо ще се създадат условия за повишаване на доходите (още за предимствата на влизането в еврозоната - виж карето).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Не мисля, че статията прави правилния извод. Гръцките бондове се приемат все още като обезпечения по програмите за осигуряване на ликвидност на ЕЦБ. Няма банка, която да е държала гръцки ДЦК, и да не ги не пробутала на ЕЦБ. ЕЦБ е задръстена с боклучави гръцки бондове. И когато гърците кажат "дотук бяхме", ще е жизнено необходимо лиспата да се разпредели върху джобовете на колкото може повече дръжави. Не че България ще помогне много, но Чехия + Полша + България + Румъния все ще могат да поемат няколко десетки от невърнатите милиарди
Пенсионната ви система е фалирала. Променяте я на всеки 10 години и не знаете, какво искате. Нямате политическа воля да изберете един модел и да се придържате към него. Разрушихте "националния консенсус" по този въпрос. С какво сте различни от гърците.
Здравната ви реформа я няма. Имате един милион и половина неосигурени. В Европа няма неосигурени. Осигурете им работа или социални помощи. Ако го направите, ще фалирате. Изчакайте да забогатеете и тогава кандидатствайте.
Цените ви са ниски. Ще растат още десет години с далеч над допустимото. Вижте приватизационните договори на ЧЕЗ и компания, договорът за концесия на магистрала "Тракия", разчетите на "Софийска вода". Ще генерират инфлация години наред. Работната ръка ви е евтина. Услугите ви ще поскъпват.
Под сурдинка. Вижте сега, данъците ви са ниски и ни правите нелоялна конкуренция. Защо не вземете да ги повишите като в Латвия. И токът ви е евтин. Направо прекалявате.
Е добре де, щом толкова настоявате, платете си. Нещо с размерите на АЕЦ Козлодуй и банковата ви система ще свърши работа на ниво финансови министри. Концесии на магистрали, летища, ВИК, .... и фискалния резерв да го върнете на нашите банки, а не да го харчите. Освен това, за да пресечем инфлацията в бъдеще, ще направим един лев едно евро без да променяме заплатите в евро. Малко ще ви фалират фирмите и гражданите, но хубавите работи искат жертви.
Силната валута отслабва износа - това не важи за България, защото така или иначе курсът към еврото е фиксиран!
а отказът от парична политика е плюс :))
До коментар [#5] от "а":
Много ясно, че отказа от парична политика е плюс за България. :) Ако не беше борда не ми се мисли къде щяхме да бъдем в момента. Жалко, че няма борд и за съдебната ситема. Но ние така или иначе вторите два минуса ги изпитваме и сега, а за цените е по-скоро краткосрочна спекула, а не дългосрочен ефект.
Румънците планират да приемат еврото в 2015г. Май гледат по реалистично от нас на този проблем?
Ето малко отговори на това, какво ще се случи:
http://cash-adviser.blogspot.com/
До коментар [#4] от "a":
Мисля авторът има предвид, че курсът е фиксиран САМО защото целта е един ден България да приеме еврото. Ако стане ясно, че тази цел е една илюзия, тогава този фиксиран курс ще стане играчка в ръцете на политическите сили на момента.
Когато ножът опре до кокала (вж. Гърция), България ще има възможността да "олекне" спрямо еврото, ала Великобритания, Норвегия, и пр. Гърция НЯМА тази възможност, което прави техните проблеми още по-сложни за политиците им, защото в момента единствената "реална" възможност е намаление на дефицитът, което /по дефиниция/ означава дефлация, по-нисък стандарт на живот, и пр. Другите начини са огромен ръст на икономиката (което е невъзможно в евро-зоната поради липса на конкурентност) или намаление на така наречените "yields", което няма да стане ако няма намалени на дефицита, което ни води обратно до първата точка....
Мисълта ми е, че е по-добре за България да си стои извън еврото, защото икономики като тези на Германия и Франция ще я смачкат. Плюсовете на евро-зоната са едни огромни илюзии, които се сбъдват само в мечтите на най силните и най продуктувните.
Много си прав ТОНИ......!!!!!......Аз даже мисля ,че едка лека контролирана ИНФЛАЦИЯ е далеч по здравословна за ИКОНОМИКАТА ни - вместо БЕЗПАРИЧИЕТО, КОЕТО ЗАТВАРЯ БОЛНИЦИ и ТОРМОЗИ ХОРАТА.......Все си мисля ,че НАЗНАЧАВАНЕТО на КОЛьО ПАРАМОВ- не е СЛУЧАЙНО- икономиката ни е ЗАПУШЕНА , а за ОТПУШВАНЕТО И СА НЕОБХОДИМИ много ПАРИ- Чичо БЕН не е глупав, но и АМЕРИКА СИ Е АМЕРИКА........Не ,че съм против БОРДА, напротив той свърши прекрасна РАБОТА, но мисля ПЛАВАЩИЯ КУРС за момента е по ДОБРОТО ЛЕКАРСТВО- като ТУРЦИЯ НАПРИМЕР, не зависимо от ИНФЛАЦИЯТА ИКОНОМИКАТА и се РАЗВИВА МНОГО ДИНАМИЧНО.....а има и нешто друго - с РАЗХЛАБВАНИТО НА БОРДА СЕРИОЗНИТЕ ГРЕШКИ на БИЗНЕСА и на ХОРАТА ше се РАЗМИЯТ и ПРИЗЕМЯВАНЕТО МОЖЕ ДА Е ПО - МЕКО........!!!!!?????.... Иначе ни чака ТВЪРДО ПРЕЗИМЯВАНЕ.......КАТО ГЪРЦИЯ......!!!!????.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.