Сянката на Високата порта*
Неясните шансове за членство в ЕС накараха Турция да се обърне на Изток към някогашната си зона на влияние
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Османската империя може отдавна да е само една глава в учебниците по история, но идеята за нея очевидно продължава да живее по двата бряга край Дарданелите.
Напоследък потомците на Мехмед Завоевателя в днешна Турция започнаха да се завръщат в старите османски територии в Близкия изток, но този път не като воини, а като търговци и дипломати. Освен може би носталгичен, този поход на юг - югоизток е напълно естествен. Географската близост, набиращата скорост турска икономика и възраждащото се чувство за ислямска принадлежност, провокирано от все по-уклончивите обещания за членство в Европейския съюз, са логичното обяснение за този уклон към арабските съседи. Материалният му израз е показателен - седем пъти е пораснал износът на Турция към страните от Близкия изток и Северна Африка от 2001 г. Социологическите проучвания също са повече от красноречиви - ако през 2004 г. 62% от турците са смятали, че страната им трябва да бъде член на ЕС, то миналата година на подобно мнение са били само 42%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Там им е мястото,на изток...Какво общо има Турция с Европа?Турчин в Европа,е като циганче в ЦУМ,вижда се че не му е там мястото...То не че и ние не изглеждаме така,ама поне сме християни...
"Турция може да открие, че е повече в Азия, отколкото в Европа."
Муаааахахахахааааааааа
Авторка тази сутрин ли откри ,че месото не расте в супера
Е колко семейства имат турците де?Щом сами заявяват кое е истинското им семейство,значи в европейското семейство искат да се вмъкнат със взлом за да плячкосват!
Обобщената картина на резултатите от провежданите изследвания на общественото мнение показва като цяло по-скоро негативното отношение на европейските граждани към проекта за разширяване на Европейския съюз с Турция. Ако въпросът за членството на Турция бъде подложен на референдум към днешна дата, то Турция не би могла да стане страна, пълноправен член на Съюза.Практическото значение на това е, че ЕС ще отдели съществено количество финансови средства в опит да обърне негативните обществени нагласи в полза на разширяването с Турция. Не липсват мнения, че изразходването на парите на данъкоплатците за постигане на обществена подкрепа ще има по-скоро отрицателен ефект.
От държавите, които чакат пред вратата на ЕС, Хърватия ще приключи преговорния процес в 2011 година, а Турция за 15 години, прогнозира Би Би Си. Би Би Си, коментирайки възможностите за приемане в блок на 8-те страни кандидатки, отбелязва, че Турция е започнала преговори на 3 октомври 2005 година, но ще приключи процеса за 15 години, а Хърватия в 2011-та. За Македония медията прогнозира приемане в 2012-та година, а за Албания и Босна и Херцеговина в 2015-та. 3182.html
http://yphalachev1.blogspot.com/2010/01/blog-post_
Мястото на Турция е точно там където е
До коментар [#6] от "Наблюдател":
И Турция така иска. Не може държавици като гърция, австрия, германия и франция да и се налагат. Това налагане е възможно над по-малки страни - като българия.
Турция в ЕС ще е като Доган в България. Не мерси
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.