// К1: Средата / Политика
Завръщане в миналото
Разследването срещу Алексей Петров дава уникален шанс да бъде решена част от заровените проблеми на прехода
Документ
Извинявайте, коя година сме? Новинарският поток от последната седмица и половина без съмнение налага този на пръв поглед абсурден въпрос.
Поименно: "Октопод" ни гледа от екрана всяка вечер; от гласа на бившия главен прокурор Никола Филчев отново ни побиват тръпки; прокуратурата заговори за убийството на прокурора Николай Колев; вътрешният министър намекна за ренесанс на силовото застраховане; ченгесарските интриги бяха като от реколта 1999-а...
През последните десет и повече години се опитахме да забравим за всичко това и още по-нелепото - да претендираме, че проблемите са решени и вече ги няма. Сега по драстичен начин разбираме, че сме живели с илюзии.
В действителност това е уникален шанс. Да разграничим веднъж завинаги доброто от лошото, почтените от непочтените. По съвсем друг повод и още по-отдавна Уинстън Чърчил е казал: "Колкото по-назад поглеждаш, толкова по-далеч в бъдещето ще успееш да прозреш."
За Филчев и нереформираната прокуратура
"Г-н Филчев е работещ човек, амбициозен и съм сигурен, че ще се опита да защити доверието." Ето това беше мотивът на президента Георги Първанов да изпрати за посланик в Казахстан Никола Филчев. Впоследствие разбрахме, че заминаването на Филчев в Астана всъщност е сделка, за да стане Борис Велчев главен прокурор. Пет години по-късно прокуратурата не изглежда мракобесна и толкова затворена и това трудно някой може да го отрече. Разликата е факт - но по-важното - станала ли е по-ефективна и способна да изпълнява задълженията си.
Наследството на Филчев е тежко и напомня за себе си сравнително често - в края на миналата година Европейският съд за правата на човека в Страсбург осъди България по делото, заведено от убития през 2002 г. прокурор Николай Колев (след смъртта му - продължено от неговото семейство). Решението по делото е ключово, защото ясно маркира слабостите на централизираната и непозволяваща контрол структура на прокуратурата.
Когато безпрецедентното решение на съда в Страсбург беше постановено миналия ноември, никой от управляващите не му обърна и каквото и да било внимание, въпреки че дебатът за съдебната реформа беше на дневен ред.
Градският прокурор Николай Кокинов каза, че няма нови данни за извършителите, а министърът на правосъдието Маргарита Попова призна, че държавата ще бъде принудена да плати каквото трябва. И толкова - без анализ на конкретните причини, довели до тежките констатации на Европейския съд.
Три месеца след решението на съда в Страсбург акцията "Октопод" имаше ефекта на земетресение. Арестът на Алексей Петров сякаш отново даде кураж на вдовицата на покойния Колев, която напомни версията, лансирана преди 8 години - убийството на съпруга й е организирано от Никола Филчев, шефа на баретите тогава Филко Славов и Алексей Петров. В еуфорията самият главен прокурор Борис Велчев каза, че ще бъде проверено твърдението, че Петров има нещо с убийството.
Обаче... След като 8 години държавата е правила всичко възможно, за да не разследва покушението на Колев, ще е повече от нелепо да се надяваме, че извършителите и най-вече поръчителите могат да бъдат открити.
Активността на обвинението по казуса вероятно ще се изчерпи с няколко разпита, съпроводени с шумно призоваване на свидетели и толкова. Не става въпрос за песимизъм, но така се е случвало до този момент. А тъй като и структурата, и повечето от хората са същите, няма причина да вярваме в обратното.
Истината е, че есенцията на проблема е другаде - политическата зависимост на прокуратурата. Тя не е структурна, защото по конституция обвинението е в съдебната, а не в изпълнителната власт, а скрита. Ако управляващите имат воля да разследват престъпленията - прокуратурата е ефективна. Утре може и да е обратното. Нищо не пречи държавното обвинение отново да се превърне в инструмент за рекет, който да бъде оправдан с независимостта на съдебната власт - така както беше по времето на Филчев.
Ето защо реформа на държавното обвинение е повече от наложителна. През седмицата главният прокурор Борис Велчев маркира част от тези проблеми.
Не толкова чисти израелски капитали
Тоталитарният модел на Филчев има и практическо приложение. Ето един пример, при това с пряка проекция върху "Октоподите".
На 2 октомври 2001 г. израелските граждани Цион Шерер и Нафтали Рофе са задържани на граничния пункт Кулата. Поводът е, че всеки от тях е носел приблизително по 80 хил. долара, които не са декларирали. Седем години по-късно двамата израелци са осъдени за това условно.
Малката подробност е, че в дните след ареста им обвиненията са доста по-сериозни - измама в особено големи размери и пране на пари. Обвиняемите са много повече от двама - общо шестима, като сред тях е и хотелиерът Пламен Хранков, както и 56-годишния тогава израелец Маир Хаим Овадия.
Именно Овадия е човекът, който запознава Шерер и Рофе с Пламен Хранков, който факт кара хотелиера да ги приеме с доверие. В края на лятото на 2001 г. Цион Шерер и Нафатали Рофе използват ПОС терминала в хотела в столичния кв. Драгалевци, за да прехвърлят близо 2.5 млн. лв. от кредитни карти без знанието на собствениците им.
Делото срещу Хранков обаче е прекратено с постановление на прокурора от Върховната касационна прокуратура Цеко Йорданов - формално ръководител на отдел "Следствен", а реално - машата на Никола Филчев. Пет години по-късно ревизия, назначена от Борис Велчев, ще извади наяве малка част от порочните практики на Йорданов и той ще бъде уволнен.
Помилваният от Цеко Йорданов Маир Хаим Овадия не е случаен гражданин. Три години преди да започне разследването срещу него, компанията му Rahiti Meir Classic заедно с друга израелско дружество - Yaad Pirzul 1984, купуват по 50% от ЗК "Левски-Спартак". До този момент дружеството е пряко свързано с Алексей Петров, но на застрахователя му предстои да вземе лиценз и това тогава изглежда много по-възможно, ако се покажат необременени от миналото "чуждестранни инвеститори".
Накратко - Никола Филчев чрез дясната си ръка Цеко Йорданов помага на партньора на Алексей Петров Овадия да избегне челен сблъсък с правосъдието.
Топлата връзка между "Лев инс" и Овадия е повече от жива и днес - Rahiti Meir Classic държи 25% от акциите на застрахователната компания, а "Лев корпорация" участва в управлението на мебелната фирма "Николети България", 76% от която са собственост на Маир Хаим Овадия. Той е акционер и в дъщерното дружество "Лев естейт" заедно с дъщерята на ректора на УНСС Борислав Борисов - Владя. Докато развива бизнеса си в България, Овадия посочва за свой адрес апартамент в бл. 38Б в жк. "Красна поляна". Във въпросното жилище е живял... Алексей Петров.
И докато в България Маир Хаим Овадия е представян като "известен израелски бизнесмен", в родния му Израел той и синът му Рафи са разследвани за финансови измами в големи размери. В своя публикация от юни 2008 г. израелският всекидневник "Хаарец" съобщава за разследване на полицията в Тел Авив, при което е била разкрита престъпна група от 11 души, на които техен съучастник - Менахем Фрийдман-Мики, е отпуснал необезпечени заеми в размер на близо 30 млн. израелски шекела (11.6 милона лева). Според разследващите Мики, който е бил управител на централния клон на банката "Леуми" в Тел Авив, заедно Овадия - баща и син, са изградили престъпна схема за източване на банката. "Честните израелски бизнесмени" били посредниците между Менахем Фрийдман и получателите на заемите.
Пред "Хаарец" Маир Овадия отрича обвиненията: "Кой се нуждае от подобно нещо? Аз съм на 63 години, не на 18... Какъв е смисълът да прецаквам банката с, която работя от 40 години. Вие знаете ли какво е "Николети" (мебелната фирма, на която Овадия е представител в Израел и България). И аз сега съм в килия, пълна с мишки и хлебарки." За версията на разследващите, че парите от банките били насочвани към престъпници или сивия пазар, Овадия отговорил: "Това са глупости. Всички получатели на кредитите са бизнесмени."
Една от основните задачи на контраразузнаването е да следи именно дали хора като Овадия няма да инвестират пари с неясен произход в България. От 1999 г. до пролетта на 2008 г. Алексей Петров е бил агент именно там - в Национална служба "Сигурност" (контраразузнаването), а до края на миналото лято със съгласието на тогавашния премиер Сергей Станишев бившата барета беше съветник в правоприемника на НСС - ДАНС.
През седмицата бившия шеф на НСС ген. Атанас Атанасов каза, че Алексей Петров е направен агент на прикритие по настояване на бившия главен прокурор Никола Филчев. Днес двамата - Алексей Петров и Филчев, имат къщи на метри един от друг, в затворен жилищен комплекс в кв. "Кръстова вада", заедно с друг герой от мрачните времена - Филко Славов.
Моделът на прокуратурата създава благоприятни условия за използването й при уреждането на бизнес отношения - в конкретния случай можем само да гадаем дали приятелството между Филчев и Петров е изиграло ключова роля в прекратяването на разследването срещу Овадия. Едно е сигурно - съмненията, че това е било точно така, са повече от силни.
Още по темата
С няколко години закъснение медиите си припомниха безобразията на бившия главен прокурор Никола Филчев
19 ное 2010Прокуратурата насочи ресурса си към рекетьорските изпълнения на Алексей Петров и забрави за мегаделото срещу Алексей Петров
10 сеп 2010Членовете на ВСС се чудят как да научат това, което много добре знаят: обвиняемият по "Октопод" Николай Велков твърди от ареста, че има връзки с съдиите Иван Димов и Веселин Пенгезов.
9 апр 2010Първанов: Да извадим икономическите досиета на прехода, Костов: Мафията е в досието на ДС
от Дневник,20 фев 2010"Октопод" не е последната серия на филма
Ако се открият данни за извършени престъпления, никой няма да се измъкне от наказателна отговорност
19 фев 2010И нека разследването започне сега
Алексей Петров остана за постоянно в ареста, обвинението срещу трима от "oктоподите" се пропука
19 фев 2010В търсене на по-светъл имидж свързваният с Алексей Петров застраховател смени доста имена, собственици и управители
19 фев 2010Един не толкова безопасен пенсионер
Операция "Октопод" има шанс да хвърли повече светлина на зловещия фарс, разигравал се 7 години в прокуратурата по времето на Никола Филчев
19 фев 2010Човекът, който "вербова" Алексей Петров за науката, застраховал УНСС в "Лев инс"
19 фев 2010Съседи на Трактора и Хамстера са Никола Филчев, бивш шеф на баретите и ректорът на УНСС
19 фев 2010
Казусът с финансирането на политическите формации отново показа колко крехко е парламентарното мнозинство
6 дек 2019, 1284 прочитания

Депутатите одобриха текстовете, които въвеждат регистрация за AirBNB, както и видеонаблюдение във всички данъчни складове
5 дек 2019, 938 прочитания
5 дек 2019, 2047 прочитания
5 дек 2019, 1982 прочитания
5 дек 2019, 1736 прочитания
5 дек 2019, 1604 прочитания
5 дек 2019, 1530 прочитания