Китайските проекти в България
Вижте какво ще произвеждат азиатските инвеститори в Ловеч, Разград и Ихтиман
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
браво!
"Китайската компания е имала и други възможности за изграждане на завод в Европа, но България е била предпочетена пред Белгия, Русия и Словакия заради евтината работна ръка, ниските данъци и сравнително ниските енергийни разходи"
Хм, това за "предпочитането" не е съвсем така. БГ е "предпочетена" след като в плановете на GWM в Русия пропаднаха поради редица причини, включително и тази че Руското правителство има политика да не допуска китайки автомобилни производители (няколко са "опарилите" се). Съществува "подозрението" че БГ е нещо като "последна спирка" в плановете за експанзия на GWM в региона - нужно е малкото уточнение че в очите на китайският бизнес, БГ повече се възприема като близка до Русия отколкото "интегрирана" част от Европа и ЕС.
Това че ще се строи завод е хубаво, но възниква въпросът - къде са пазарите? Не се засяга "леката подробност" че GWM няма пазари в Европа, както и изградена мрежа за дистрибуция. Дали пък GWM не разчита че Ловеч ще осигури продажбите, и ако е така ще е "интересно"
Това, че нямат присъствие в Европа не е съвсем така. Всеки, който минава през индустриалната зона на Милано, може да види халетата с надпис Great Wall Motors. Не знам дали това е завод или склад - но Great Wall Motors са там.
Ужас! Където идат китайците, трева не никне! Преди две години ги приеха с отворени обятия в Ирак. Сега са в ужас! Хората искат да напускат, но ги задържат насила с местни мутри! Ходят и се крият при америкаските войници! В Судан и Нигерия ситуацията още по-зле. Затова и партнери в България се намират във феодалното владение на Гриша Ганчев, депесарското владеение Разград, и затъналият в корупция с вълнеещи цигански банди Ихтиман! А относно инвестициите в Сърбия, там китайците разчитат на факта, че Сърбия е изнудваема в международен план заради Косова ...
Нещо ще да е станала грешка?! Съмнявам се „Чез Бългрария” АД да изкупуват електроенергията, произведена от това дружество. Най-малкото „Чез Бългрария” АД нямат такъв предмет на дейност – това е (енерго)разпределително дружество (а не такова, което купува енергия).
Предлагам в подкрепа на новата корпоративна дружба Тракия да стане китайско оризище, а населението да иде на майната си за да не пречи на инвеститорите.
Много ми е интересно това хубаво теренче, на което е построен соларният парк какво е представлявало преди това - гора, поляна? Соларните паркове са подходящи за пустини, в България колко такива свободни терена имаме?
убеден съм, че работник работил в китайски завод ще си намери лесно работа и в европейски. защо е това отрицателно отношение към инвестиции и съответно попълнение в бюджета. тези китайци са утрешните износители от българия. капитала означава и конкуренция. производството - заплащане и дисциплина. препоръчвам на бъдещите работници и ръководство на средно ниво опреснителен курс по военно обучение. на администрацията - по кротко с рушветите- такива пари се връщат с мафия.
живеем на кръстопът. нормално е да идват чужденци и да харчат пари. не е нормално да убиваш с беднотия собствения си народ...и да злобееш за сметка на собственото си здраве.
от 3 години все я отварят
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.