Новият брой:
Какво се случва в държавата

Защо сега и защо така?

Идеята на ВМРО за референдум за Турция в ЕС е повече популизъм, отколкото призив за дебат

ВМРО не може да не знае, че референдум сега ще бъде повлиян от настроенията около ДПС и българските изселници - тема, която далеч не е основна в българо-турските отношения.
ВМРО не може да не знае, че референдум сега ще бъде повлиян от настроенията около ДПС и българските изселници - тема, която далеч не е основна в българо-турските отношения.
ВМРО не може да не знае, че референдум сега ще бъде повлиян от настроенията около ДПС и българските изселници - тема, която далеч не е основна в българо-турските отношения.    ©  Асен Тонев
ВМРО не може да не знае, че референдум сега ще бъде повлиян от настроенията около ДПС и българските изселници - тема, която далеч не е основна в българо-турските отношения.    ©  Асен Тонев
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Вчера ВМРО започна подписка за референдум за или против членството на Турция в ЕС. Ако събере 200 хил. подписа, тази инициатива ще влезе в парламента, където депутатите ще трябва да решат дали да проведат референдум по въпроса. Сама по себе си, идеята за допитване до избирателите по важни решения е похвална. Има обаче няколко аргумента против такава стъпка в момента - точно този въпрос не е належащ в дневния ред нито на ЕС, нито на България; референдум сега ще позволи на вътрешнополитически настроения да определят външната политика на България за години напред; без да донесе ползи, ще нанесе вреди.

"Решихме да започнем този разговор в българското общество, за да може всички български правителства и общественици да знаят, че българските граждани са се произнесли така", каза за "Капитал" зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки. Съдейки по думите му обаче, ВМРО прави декларации, а не започва диалог. Партията не се е отдалечила от познатите популистки мотиви, с които политически форамации от цяла Европа години наред заклеймяват процеса на преговори на Турция с ЕС. Те смесват два аспекта на противопоставяне - институционален (Турция не се реформира, много е голяма и ще е икономическо и политическо главоболие за ЕС) и културно-религиозен (турците не са част от европейската традиция, мюсюлманския характер на страната ще означава "завладяване" отвътре на един християнски клуб и т.н.). Както при всеки популизъм, в тези мотиви има и истини, и голяма доза спекулации.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

21 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kelesha avatar :-|
    Косьо
    • - 10
    • + 12

    Страхотна статия!

    Нередност?
  • 3
    chyene avatar :-|
    chyene
    • - 2
    • + 15

    Това си е работа първо на Турция да проведе вътрешен техен референдум искат ли членство в ЕС. Ако вотът е положителен, тогава всички жители на ЕС да могат да кажат на общ референдум искат ли Турция в съюза. Този нашия кьорфишек е безпредметен. Има много по-важни теми за референдум, като да свикаме Велико народно събрание и да си променин конституцията, че сегашната е пълна пародия на такава. Но явно емоциите имат превес над разума...

    Нередност?
  • 4
    darthsidius avatar :-|
    darthsidius
    • + 5

    До коментар [#3] от "chyene":

    Ами че комунистите си я написаха как няма да е пародия.

    Нередност?
  • 5
    jddi avatar :-|
    Димов
    • - 5
    • + 11

    Кратка и ясна статия, браво. За съжаление обаче, сложността на темата прелита високо над главите на много сънародници.

    Нередност?
  • 6
    goblenka avatar :-|
    goblenka
    • - 12
    • + 11

    Не знам дали референдума ще е от полза?! Знам, обаче, че Турция води много агресивна политика спрямо съседите си, използвайки икономически, религиозни, политически прийоми. Стремежът им е трайно настаняване на техния начин на живот и възприятия на всяка територия, където има техни представители, независимо кое поколение са. Незачитането на други етноси, живущи по тези места, техните интереси и чувства са характерни за турцистите и Турция. При това положение, не смятам, че тази държава има място в ЕС. Вижте, че Кипър си остана разполовен! Провокациите на турски представители у нас стават все по крайни и по-нетърпими. Претенциите им също са твърде големи. Имали наследство от Османската империя! Не били подтискали, грабили и клали в поробените земи! Търсели възмездие за морални и материални щети от възродителен процес, но не дължали нищо на българи, арменци, македонци, гърци, дори руси! Опълченците ни били главорези! Милите те! Онеправдани! Не! Не са за ЕС! Но, ще има ли референдум и ще изиграе ли той роля? Съмнявам се!

    Нередност?
  • 7
    minimala avatar :-|
    minimala
    • - 7
    • + 8

    Аз съм потомък на български изселници от Източна Тракия, и мисля че Турция трябва да плати за това, което е направила на моите предци през 1913. Ако искат да влизат в ЕС, ако искат в СССР. Това не ме интересува. Важното е да взема парите за това, което моят пра-пра-дядо е оставил в Ярамашъ Чифлик, Чорленско. Никой обаче не може да му върне вече жена му, загинала по време на изселването. Хората са си оставяли децата.

    Нередност?
  • 8
    woi avatar :-|
    WOI
    • - 7
    • + 17

    Чудесна статия, наистина!

    Малко допълнителен контекст: Турция е асоцииран член на ЕС и предшестващите го организации от 1963 г., а официална молба за пълноправно членство подава през 1987 г. За разлика от България, чийто прием бе прокаран сравнително набързо по политически съображения, въпреки множеството институционни, политически и икономически проблеми и пропуски в подготовката, членството на Турция все още е несигурно и отдалечено в бъдещето. За това има както обективни причини (ветото на Кипър до уреждането на спора около обединението на страната; отменяне на частите от НК, които криминализират "обидите към турщината" - вкл. разобличаването на арменския геноцид), така и много субективни пречки, сред които основната е вродената (и в наше време ирационална) фобия към турците, възпитавана векове наред в предренесансова Европа (и допълнително разпалвана на Балканите от началото на Студената война до днес).

    Пътят, който Турция е изминала в желанието си да се присъедини към ЕС е впечатляващ. Някогашното политическо влияние на военните е практически елиминирано (изрично условие на ЕС), поради което военни преврати като нередките такива допреди 15 години днес са невъзможни. Правата на малцинствата са несравнимо по-уважавани днес (и докато разни нездрави мозъци у нас предлагат референдум относно 10-минутната следобедна емисия новини на турски език по БНТ, турската държавна телевизия оперира цял отделен канал на кюрдски). От края на 90-те години до днес Турция полага значими и като цяло успешни усилия за сближаване с Атина (т.нар. "земетръсна дипломация") и останалите си съседи.

    След дълги години често трудни и понякога противоречиви реформи, днес турското общество е изправено пред дилемата дали да продължава да се стреми към членство в ЕС (което според много хора е илюзорно, съдейки по сигналите от Европа) или да обърне поглед към Сирия, Иран, Ирак, Йордания, Египет, Казахстан, Туркменистан и т.н. - все страни, в които Турция поне от Ататюрк насам е обект на възторг и/или завист. За все по-голям брой обезверени от Европа турци, страната им би имала по-голям интерес да се превърне в лидер на растящия и по население, и по икономика, богат на ресурси регион на юг и изток от Анкара, отколкото да бъде последната дупка на кавала в един предубеден и често двуличен ЕС, с перманентно стагнантна икономика и застаряващо население. Този аргумент за нас може да прозвучи малко крайно, но все пак не е лишен от логика.

    С растящата си икономика (и БВП/глава над 2.5 пъти по-висок от българския), с модерната си инфраструктура и множество амбициозни проекти, с членството си в Г-20, с разнообразната си и богата култура (вкл. Нобелови лауреати, силно кино, оригинална музика), Турция ще бъде глас, в който все повече хора по света ще се вслушват. Дали този глас ще пее "Одата на радостта" заедно с нас или ще прави свой хор с Техеран и Дамаск в голяма степен зависи от нас, европейците.

    Не знам как у някого може да има и капка съмнение, че за нас като българи една просперираща и проевропейска Турция би била само от полза. И че политическият шантаж, разпалването на вмирисани на нафталин вражди, демагогията и ксенофобията са неморални, вредни и 100% антибългарски.

    Нередност?
  • 9
    jambalaya avatar :-?
    jambalaya
    • - 7
    • + 5

    WOI, мой!

    Писаниятата ти са поне 95% глупости. Къде 2,5хБВП към българския, къде таз модерна инфраструктора? Някоя смотана дом. работа ли си копирал тука!? Далеко от реалноста си бро!

    Турция (country comparison to the world: 98)
    GDP - per capita (PPP):
    $11,200 (2009 est.)
    $12,100 (2008 est.)

    България (country comparison to the world: 89)
    GDP - per capita (PPP):
    $12,600 (2009 est.)
    $13,100 (2008 est.)

    Нередност?
  • 10
    woi avatar :-|
    WOI
    • - 3
    • + 11

    jambalaya моя,

    По абсолютна стойност българският БВП не е и наполовина от стойността по паритет на покупателната способност (PPP). FYI.

    Примери за модерна инфраструктура в Турция: високоскоростни влакове, ж.п. тунел под Босфора.

    Ако имаш нещо смислено по темата (националистическите провокации, туркофобията, отношенията с Турция) да кашеш, казвай го и не ми губи времето с инфантилни лигавщини.

    Нередност?
Нов коментар