

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Скоро писали ли сте мотивационно писмо на сина/дъщеря си? Най-вероятно да. Обяснявали ли сте как се формира капитализираната лихва, и че 1% на месец не е равно на 12% годишно.
И какво ли още не. И със сигурност сте се чудили на какво ги учат децата в училище, особено ако сте се зарекли да не стъпвате на родителска среща, защото ви е писнало да ви искат пари за щяло и нещяло, без да обяснят защо детето хич го няма в математиката. И как така 20 години след прословутите промени българското образование се върти в кръг около това дали да има бележки за поведение, или кой да издава учебниците. Всъщност никой не се пита как да се направи така, че учениците да излизат по-добре научени и да има стандарт за това какво всъщност означава образовано дете в модерния свят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Браво - ако всичко ова стане факт Игнатов ще влезе в историята! Струва ми се, че малцина си дават сметка колко е важно да се случи за момента най-оспорваният елемент от тази реформа - държавната издпъжка и за учениците в частните училища. Това наистина би създало реална конкуренция между държавни и частни училища и би сближило качеството на образователния продукт и резултатите в двата вида училища. В противен случай пропастта между двете, която вече се оформя, ще стане бездна. Също като в САЩ или Англия, където да дадеш детето си в държавно училище е равносилно да го обречеш на декласация и невъзможност за понататъшно развитие, а пък частните училища, където образованието е наистина много добро, са толкова скъпи, че голяма част от средната класа се подлага на лишения, за да може да плаща таксите и да не обрича децата си. Така че - предоставянето на финансиране за частните училища е в интерес на цялата ни образователна система!
Има тук-там спорни - и оспорвани - неща в проекта, но наистина в общи черти е крачка напред, дай Боже да стане!
Комплименти за автора на статията
Откакво плащам за образованието на децата си се чудя къде е държавата по отношение на моите деца, които са неини граждани. Защо държавата може да задължи децата какво да учат, но да не им дава това, което се полага за този труд. Образователната ни система се нуждае не от реформа, а от коренна промяна, ако искаме да направим така, че децата ни да растат адекватни на случаващото се през 21 век.
Децата в частните училища са българчета и държавата не може да се отказва от тях. А колкото по-качествено е образованието ни, толкова по-добре ще сме всички. Успех в промените в образованието!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.