Пътят на черешите
Кюстендил обяви почти "военно положение", за да опази черешите си. Но това няма да реши проблемите на хората


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Кюстендил е известен с няколко неща - минералните си води, картините на Владимир Димитров-Майстора и вкусните череши, които се отглеждат там, заради които градът често е наричан "овощната градина на България".
Но Кюстендил е също родно място на братята Васил и Георги Илиеви - основателите на борческата групировка ВИС-2, която се занимаваше с кражби на коли, рекет, трафик на наркотици и проституция. Именно на тях градът дължи недотам добрата си слава, която беше затвърдена през последните години и заради черешовите войни, които съпровождат всяка изкупна кампания. Историята на тези войни е наистина мътна и понякога доста кървава. Преди три години например в София беше застрелян Александър Тасев - човекът, който в продължение на десетилетие изкупуваше почти всички череши от Кюстендил.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
42 коментара
Така е и с житото, царевицата, гроздето, кайсиите, прасковите, слънчогледа -- дребните производители / над 60% от пазара/ винаги са на губещата страна...Така е, понеже повечето са на заплата другаде и това им е втори доход - този който зависи от тях и природата. Те работят това, понеже първият доход от "работодателя" е също толкова сигурен, колкото собственото прибиране на реколтата.
При мен 2 души са пчелари, 2 на кайсии, а петият е рентиер.
Обичат работата си, но тя не ги издържа. Както е в останалото ЕУ.
Аз пък съм в интернет бизнеса..
А това трябва да е най-скъпия плод!
Благодаря за информативната и добре написана статия.. Дано някой ден се научим да печелим от това което произвеждаме..
Мъкаааа,Боже,колко мъка има по тази земя...
а има и мутри, които не допускат да излезе камион от района, който не си е платил и на тях.
Проблемите на производителите на череши са проблеми на цял икономически бранш .Подобни проблеми са ежедневие навсякъде в земеделието и скотовъдството.Ако някой още не знае, селското стопанство заема доста сериозен процент от реалния сектор в България,и е един от малкото,които все още са с положително търговско салдо!Ако някой си мисли,че икономиката са само соеви фючърси и форекс,значи е проспал последната криза!Това,което обичам в Капитал е че пишат конкретно за конкретни проблеми.И много мразя когато платени клакьори се опитват да опонират с общи приказки от разговорника на ДС!
"[...] насаждения с култури, наследени от епохата на ТКЗС, които надхвърлят многократно вътрешното потребление, съчетано с липса на достатъчно разработени външни пазари, което прави производителите заложници на местни спекуланти и картелирани изкупвачи."
не съм особено съгласен с това мнение. бих го нарекъл най-малко спекулативно. със сигурност може да се проверят данните на НСИ (или както се е казвал тогава) от края на 80те. смятам, че ще останете приятно изненадани от постиженията на булгарплод експорт.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход