Трите въпроса по делото "Маргини"
Фиаското на прокуратурата е факт. Кой обаче ще си вземе поука?


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Дългоочакваният край на процеса срещу братята Красимир и Николай Маринови - Маргините, и още четирима души, обвинени в това, че са подготвяли три убийства, дойде тази седмица. Маргините бяха оправдани за поръчителство на убийствата, а другите четирима подсъдими бяха признати за виновни, че са участвали в групата и са подготвяли атентатите.
Премиерът Бойко Борисов коментира почти веднага решението на съда с думите: "Няма как половината да са виновни с присъда, а другата половина да са невинни" (има как, вижте в първия въпрос). Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов видя оправдателната присъда като резултат от "нереформираната съдебна система", без да пояснява коя структура на съдебната власт има предвид - прокуратурата или съда и какво точно не е реформираното. "Ние говорим за една справедливост, която обществото очаква", каза още министър Цветанов. Факт е обаче, че присъдата е постановена от съдебен състав, в който обществото има мнозинство - присъдата е постановена от състав от един съдия и двама съдебни заседатели, които са редови граждани.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
маргините рапат джанки, ние гледаме цирк!
Поздравявам г-н Босев. Изводите от процеса са синтезирани в три точки: провал на прокуратурата, която не може да подкрепи обвинението с годни доказателства, провал на МВР и следствието, които не могат да ги съберат и трето - провал на държавата, която въпреки лостовете, с които разполага, не може да обезпечи един така емблематичен процес.
Ще ми се да разбера докога прокуратурата, чиито ухилени високопоставени представители от фотографията, се провалиха в делото "Маргини", ще продължава да смята предварителния арест като наказание? На господата трябва да им е ясно, че при оправдателна присъда и на втора инстанция, братята тутакси ще осъдят България в Страсбург за незаконното си задържане. Аз знам откъде ще се плати немалкото обезщетение, но защо това не впечатлява прокурорите?
защо не се върнем към корена на проблема,кой ,кога и защо пробута темата,че те са организатори на три убийства! моля???? изглежда просто,но не е за прости!
Всичко е театър. След години ще се окаже, че Маргините са на служба в МВР.. заради това са станали богати.. и заради това никой не ги лови.
Четвърти въпрос - защо прокуратурата решава да повдигне обвинение по едно от най-трудните за доказване престъпления? Хипер по-лесно щеше да е да ги окопчаят за имоти, доходи (справка Ал Капон)
Очевиден факт е, че като цяло най-некомпетентните юристи стават прокурори, затова и системата е на такова ниво.
Доста рано е да се говори за провал на когото и да било, тъй като има още две инстанции, а поне още една е по същество, така че възможно е да се обърнат нещата на 180 градуса, освен ако разбира се авторът на статията е запознат с доказателствата по делото и работата на полицаите, прокурорите и съдиите... Но не вярвам.
По-лесно е да се нарекат прокурорите "некадърници", съдиите "корумпирани", а полицаите "прости" и с това въпросът е изчерпан, а обществото е доволно.
После едно даване на акъл що не били осъдени за каране без книжка, а им се предявява обвинение, за което явно разследващите и прокурорите не са подготвени предвид своята изначална некомпетентност, мързел и простотия и колкото по-далеч е от правото толкова повече акъл дава.
И нито дума за това каква е причината за "липсата на капацитет" на прокуратурата и МВР, колко и какви задачи трябва да решат в процеса, какви процесуални средства могат да използват за решаване на задачата, колко са спънките, които в продължение на десетилетия се слагат пред разследващите, обвинението и съда, стигащи до безумието на всички да е ясно кой и какво е направил, но съдът спазвайки закона да е длъжен да го оправдае, ако преди това прокурорът не изпълни задължението си да прекрати делото. И се почват едни приказки, кой колко пари бил взел, че няма начин да не е взел, перфидни обобщения "само некадърници стават магистрати, защото не искат да работят като адвокати и да вземат много пари".
И така...
Поредният провал на Кокинов и Роман Василев, които така и не можаха да формулират МОТИВ за подбуждане към убийство на въпросните трима лица. Още по-малко намериха и доказателства. Слава-Богу, че така завърши това дело, което беше "мотивирано" не от желание за борба с престъпността, а беше поръчка от един бандит (Маджо) за разправа с бившите му съдружници! Иначе щяха да ги съдят за рекет, за което по-лесно биха се намерили доказателства, но това щеше да е опасно за поръчителя на процеса - М.М.
Дела за "организиране" на.... (допиши каквото се сетиш) вървяха при Вълко Червенков, организиране на подривна група, на група за бягство.... сега сме демокрация, съдят се делата, а не пожеланията за дела, ако си убил някого може и съд, ама ако си го псувал на ум едва ли има повод за присъда...
Статията е добра, но поставя само 3 въпроса. За да бъде перфектна трябва да се зададат 303 въпроса. Като например:
1. Има ли воля държавата да се бори с престъпността или определени дължавни среди имат интерес да преразпределят пазара на престъпността. Ако е първото и ако е искрено, никой няма за тръгне да арестува преди да е премахнал всички пречки, които водят до оневиняване на бандити. Пречките са видими - законодателни, липса на достатъчни ресурси и капацитет, съмнителна съдебна система, полицейско безхаберие и хаос, зависимост или поне нерагламенитрани контакти на политици и магистрати с престъпници, поръчкови журналисти, корумпирани лекари и т.н. Поради тази причина искреността на намеренията изглежда най-малкото съмнителна.
2. Докога правосъдието с всичките му кусури ще се употребява политически от представители на същата кахърна държава? ПР е хубаво нещо, но все пак нека да се викат камерите, когато въвеждат един бандит в затвора, а не когато го пльосват на пода при арест. И иимтацията е хубаво нещо, но носи позитиви до едно време. Иначе ще заприличаме на кудкудящата яловата кокошка - не е важно снасянето, а разнасянето.
3. Има ли война между институциите? Или вече се размива границата в разпределението на властите. Говорят ли си законодателна и съдебна власт? Използва ли изпълнителната власт съдебната като оправдание за проблемите в собствения й двор ?
Изкушавам се да продължа , но ще спра дотук , защото извенъж се почувствах като малко хлапе, което са го завели да гледа номерата на некадърен фокусник и което непрекъснато задава глупави въпроси. Или всички знаем отговорите, но нещо не ни изнася да ги изкрещим?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход