Бюджет 2.0 - по-скъпият избор
Правителството не намери смелост да се изправи срещу популистките искания за повече разходи
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Първата от 13 години насам актуализация на бюджета беше приета от парламента след 12-часов вял дебат и без изненади. Крайният резултат е дефицит над разрешения от Брюксел (3.8% от БВП по методологията на "Евростат" и 4.8%, изчислен на кешова основа), по-малко приходи с почти 2 млрд. лв. и увеличени с 810 млн. лв. разходи. Дупката в бюджета ще се финансира с пари от фискалния резерв и дълг. Вижте инфографиката с всички параметри вляво.
Добрата новина е, че данъците остават същите. Най-голямото перо в бюджета – пенсиите, също остават непроменени. Съкращенията са основно в капиталовите разходи (т.е. тези за инвестиции), парите за издръжка на администрацията и на общините. Кризата няма да се усети еднакво от всички ведомства: при някои като регионалното и здравното бюджетите се орязват с около 20%, при други като МВР и социалното оптимизации не се предвиждат. Част от новите разходи, които правителството планира, са оправдани - например парите, с които държавата трябва да плати задълженията си към бизнеса. В други обаче има резерви за рязане - например парите за нова спортна зала или за т. нар. български Лувър.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Наивно е успокоението, че при растящите държавни разходи, а свиващи се приходи от данъци, акцизи и осигуровки няма да се вдигнат данъците. Просто правителството не смее да направи крачката сега. Ако не се свият драстично разходите (а индикации за такова намерение няма) , задаващият се скок на данъците ще е зашеметяващ. Не слушайте какво ви говори ББ, а просто се огледайте и анализирайте собственото си икономическо поведение.
Нали точно това чакат всички "наши" - медии, профсъюзи, критикари платени, черногледци подведени...
1. Ако почнат съкращения на администрация преди да е станала достатъчно стабилна тенденцията за възстановяване на реалните икономически субекти (реалните, а не тези, които лежат на предварително предрешени държавни поръчки), ще надуят безработицата до 15-20%, което от своя страна ще доохлади (ама така, както не сме си го представяли) икономиката и в крайна сметка ще доведе политическа криза.
Нали ги оплювате, дето са спрели парите на "батковците" и "царесмучковците". Същите - вие, ще ги плюете тогава до смърт.
2. МВР няма да го пипнат (и напълно ги разбирам, щото другото ще е откровена глупост), докато не са готови общинските полиции, където да се прелеят хора. Ама нали ги оплюха в "Капитал" за общинските полиции... Мнозинството от "форумна България" пък ги оплю за идеята да оставят повече пари от данъците на общините...
до 2, няма значение кой какво чака, който се е хванал да управлява, нека го прави , управлението не е предизборна кампания, изплащането на обезщетения на уволнените излишни чиновници , дори да е в размер на заплатите им ще е по евтино от това да останат на работа.
Ако знаете да управлявлявате по добре, чушнете барабойковци и управлявайте на воля, ако не знаете намерете си друга дъвка.....
Отврат - за образованието 350 млн. а за шапкарите - 900. Е затова ще си останем бедни и прости.
Бреаво номер 2. Точно така седят нещата. Надявам се Дянков да ги е сметнал добре нещата. И аз съм на това мнени с малки разминавания. Но реформите трябва да се направят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.