По(д) вода
ЕVN ще строи "Горна Арда", което е първата голяма чуждестранна инвестиция за кабинета "Борисов"


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Историята на проекта
През 1998 г. тогавашните премиери на България и Турция Иван Костов и Месут Йълмаз подписват спогодбата за сътрудничество в областта на енергетиката и инфраструктурата. На следващата година НЕК и турският "Джейлан" създават смесеното дружество "ХЕК Горна Арда", в което НЕК има 69.9%, а Джейлан 31.1%. Още при обявяването на сделката от Турция съобщиха, че холдингът не се ползва с добро име, капиталите му са с неясен произход и няма опит в енергийното строителство. Малко по-късно "Джейлан" първо е обявен в неплатежоспособност, а после възобновява дейността си под ново име. През цялото време, в което се намира в компанията, турският инвеститор не изпълнява нищо от ангажиментите си. Опитите да бъде заместен с италианската "Енел" или с друга турска компания бяха неуспешни.През август 2007 г. "Джейлан" заведе иск за 75 млн. евро срещу НЕК в Арбитражния съд към Международната търговска камара в Париж с обвинението, че българската компания не се е ангажирала достатъчно и е причинила вреди на турската с преговорите си с други компании. Това дело беше една от основните пречки за рестартирането на проекта.
Сега стана ясно, че EVN ще изкупи дела на "Джейлан", а холдингът ще се откаже от претенциите си към България.
приблизителния дял на проекта (170mW) в настоящото производство на възобновяема енергия в България. През 2020 г. Горна Арда трябва да е около 2,2% от общите ВЕИ
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
EVN са компания със сериозни намерения в България, което им прави чест. При наличие на ЕРД, топлофикация, ВЕЦ, ПАВЕЦ и намерения за МИ3 стават сериозен играч на пазара на електрическа енергия. Щефан Шишковиц е далновиден човек!
Някой има ли идея дали Дяволският мост ще попадне под водите на някой от язовирите? Защото ако е така по-добре изобщо да не го започват!
Бихте ли си оправили грешката при абзаца с "7%". mW е мили-вата, правилното е MW.
Благодаря :)
До коментар [#2] от "Варненски":
В първоначалнния план (този от времето на Костов) Дявлоския мост трябваше да бъде съборен. После някъде четох, че искали да го местят. Сега си няма идея.
До коментар [#4] от "orchis":
Много интересно как ще го изместят? Според мен населението живеещо в районите на язовирите няма да има голяма икономическа полза от тях. Поне ако съдим по статуса на тези които живеят край другите три язовира от каскадата, които са най-бедните райони у нас.
И след 5 години ЕВН като кажат а сега НЕК ЕАД да купи "ТОКА" по 160 лв/МВтч да не изплаче следващият премиер хубавец, че "скап токЪт", както става с проектите на Марица изток 1 и 3 днес ........
Има грешка в раздел История на проекта. С така описаното дялово участие, капитала на дружеството става 101%. Има е още много да се обяснява за този проект, което редакцията не е счела за необходимо да обясни.
Това е може би най-голямата далавера на И.Костов.
"""" Проектът за няколко язовира и ВЕЦ по поречието на Арда, роден през 1998 г. """"
Проектът Горна Арда е от времето на Тодор Живков, също както и Цанков камък.
До коментар [#6] от "boby1945":
При примерна цена 650 млн. евро и 5% лихва за финансирането, и ако се направят трите язовира с проектната мощност 175 мегавата, само за покриване на лихвите ще трябва да се натовари тока с около 15 ст. / КВч (150 лв. / МВч)
Сложи още 15 ст. / КВч (150 лв. / МВч) за изплащане на главницата в приличен срок около 20 години, и ето ти 30 ст. / КВч (300 лв. / МВч)
По проект трите ВЕЦ от Горна Арда трябва да са с инсталирана мощност 175 МВ, и да произвеждат годишно 440 000 МВч, което прави използваемост 28%
И даже това е оптимистичен процент, достижим при пълноводие на водосбора. За сравнение другите ни ВЕЦ са с годишна използваемост около 12%.
Средно, при достигане на максимален производствен капацитет, трите ВЕЦ от Горна Арда ще правят ток колкото една постоянно работеща мощност от 50 МВ.
Грубо казано, Горна Арда ще произвежда 35-40 пъти по-малко ток от Белене.
Въпреки всичко, трябва да се построи каскадата, защото е пъргава мощност, балансиращ елемент.
Но и именно затова, трябва да е мажоритарно държавна собственост.
Ако държавата (НЕК) нямат контрол над управлението на Горна Арда, няма смисъл да се строи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.