Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако търсите потвърждение на максимата, че това, което не те убива, те прави по-силен, само погледнете еврозоната. В последните месеци икономически анализатори, пазарни играчи и медии се надпреварваха да пишат некролози за еврото и да залагат кога европейският валутен съюз ще се разпадне. Както се пошегува в. Financial Times обаче, явно някой е забравил да каже на икономиката на еврозоната за тези апокалиптични сценарии. И без да се тревожи от предсказанията за фалит на Гърция и зловеща дългова криза в южната част на Стария континент, тя тайно и полека е успяла през второто тримесечие да нарасне с 1% в сравнение с първите три месеца на годината. Което на първо четене може и да не изглежда като кой знае какво постижение, но всъщност е най-доброто й представяне от четири години насам. Това не само че помага за лекуване на доста нараненото напоследък европейско самочувствие, но направо си е повод за гордост - все пак на Европа не й се случва често да изпреварва САЩ, а сега стана точно това, след като американският растеж между април и юни бе едва 0.6%.
Според последните данни вече всички държави от еврозоната (с изключение на Гърция) официално са излезли от рецесията. Пропастта между солидната икономически северна част на континента и проблемния южен фланг обаче не само не се затваря, а се разширява още повече. И единствено най-големите оптимисти очакват европейската икономика да продължи да се възстановява със същата скорост до края на годината.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
невидима стена - Аланчо асланчо гринспанчо много добре знае че то си е цяла крепостна стена но мълчи няма кака! Той самия знае че да продължаваш да печаташ пари е като да даваш вода на удавник!
Сега е момента да се включим и ние и да изпреварим Гърция в следващите 10-на години. Мисля, че е съвсем възможно.
Само да не избързат малко с шампанското.
Жална й майка на Европа, ако (пак) ще разчита само на Германия. Германия прави растеж на гърба на Китай. Китай прави растеж на гърба на Щатите. В Щатите частното потребление (там е търсенето на китайски внос) се свива - консуматорите за първи път от десетилетия спестяват и изплащат дълг. Правителството се опитва да компенсира със стимули и огромен бюджетен дефицит - така де, тия консуматори като не искат да взимат дълг, ще им го натикаме насила. Когато този дефицит намалее (през ноември идат избори, в които демократите ще загубят абсолютното си мнозинство в Конгреса, а може би дори и ще са малцинство в долната камара), Китай ще трябва да започва пак да стимулира. В задачата се пита, докога ще прави това Китай - по-точно, докога ще може да го прави със зомбираната си банкова система, която има стряскащи прилики с японската от 1990; с имотния си балон, който тепърва има да издиша; със свръх-инвестициите в ненужна инфраструктура; и с позицията си в щатски дълг, която не искат да увеличават повече (но искат да изнасят).
На Уол Стрийт казват, че и умрялата котка подскача, когато падне от достатъчно високо.
Аз нямам отговора, но поне имам въпроса... и тъй като нямам отговор, си ликвидирах дългата позиция в австралийския долар - прекалено голяма експозиция към Китай.
Всичко добро.
Какво беше казано? Когато атовете се ритат... нещо там за магаретата! Добре е, че имаме мнение за икономики като тези на САЩ, Китай и Германия - лошо няма, но ми се струва, че пак ще изпуснем "жълтото пиле" дето е кацнало на икономиката на България. Гърция не работи като туристическа дестинация или поне започна да бива избягвана. Израел отказа да изпраща туристите си в Турция, поради политически конфликт, а ние какво спим, че не се стягаме да приютим всички тези разколебани туристи или пак трябва някой да ни оправи???
До коментар [#4] от "Petya Dimitrova":
Съвсем не СПИМ, напротив ДЕЙСТВАМЕ, толкова туристи привлякохме, че чак лампите загаснаха.....по едно време......
Но Флик даде 40 млн. и догодина няма да загаснат, ако ще цял Израел да се изсипе на плажа...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.