Промени се, за да те харесат
Ако партиите в парламента са достатъчно силни, няма да има място за нови играчи в системата


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Да бъдем ли активни, или да се спотайваме, докато отмине бурята? Да правим ли реформи, или да изчакаме президентските избори през 2011? Кои правила за изборите да променим, какво да включим в избирателния кодекс, така че да спечелим? Това са някои от въпросите, които сигурно се обсъждат в централите на парламентарните партии у нас.
За тях предстоящият политически сезон ще е периодът, в който ще трябва да влязат в нужната кондиция, ако искат да се представят добре на изборите за президент и местна власт през есента на 2011 г. Иначе казано, ако догодина по това време ще гледаме политическото представление местни и президентски избори, то сега ще сме зрители на тяхната предпремиера. "Всеки кмет и общински съветник е капитал и ресурс за следващия вот за Народно събрание и нито една от парламентарно представените политически сили не може да си позволи да покаже слабост", казва политологът Румяна Коларова. Това ще е движещият мотив в поведението на ГЕРБ, БСП,"Синята коалиция", "Атака", ДПС и "Ред, законност и справедливост" в Народното събрание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Когато някога България била много зле /като сега/, Царя забранил партийте и ... България започнала бързо да се оправя! Толкоз се оправила, ча маса години ни даваха за пример и сравняваха с 39год. За мен извода за изхода е: смяна на конституцията, някакъв вид диктатура, партиийте вън от политиката поне за 10-15 год.
Нещата ще си дойдат на мястото, когато избирателите проумеят, че истински отговорните за състоянието на страната са самите те.
Някъде може и да има зависимост от избирателите но не и у нас. Няма какво да се лъжем, изборните резултати в БГ винаги са били силно манипулирани. Няма толкова глупави българи, че да избират все едни и същи крадци за депутати. За жалост на практика всички негласували са най-разумните българи. Още на изборите за ВНС всичко беше опорочено.
ГЕРБ има само един шанс - 100% гласуване на българските граждани и спиране на автобусите от Турция. Ако не спечелят президентските избори, това правителство си е отишло. Тогава ще е късно за приемане на изменения в избирателния закон. Атака определено ще се обезличи с подкрепата си за правителството, но нейния електорат е доста твърд. Тка че ще загубят до 5 % от подкрепата си. РЗС е пътник. БСП е истинската загадка заедно с Гоцевото либерално сдружение. В крайна сметка, нищо ново под слънцето. Докато не раберем откъде идват парите в партийните каси - всичко си остава в сферата на соц мъглата.
Принципно в бг партиите има само социалисти в добрия и лошия смисъл на думата. Който и да дойде на власт все по социалистически ни краде и управлява.
За 20 години имахме само едно правителство, което имаше щастието да изпълни мандата си без да му се налага да сключва сделки с някого. Тогава се случиха всички добри неща в страната ни - за съжаление после нещата се омотаха до неузнаваемост.
Този период беше времето, в което се заложи последвалия ръст на икономиката. Тогава светът си възвърна доверието в страната и се появиха първите чужди инвеститори. Успоредно течеше и процес на приватизация, след който бюджетът се отърва от безсмислени разходи за поддържане на предпрятия в насипно състояние. Самият бюджет започна да се парави и приема според европейската практика - през септември-ноември, заедно с някои промени в данъчното и осигурителното законодателство. Всички бюджети от този период са изпълнени в оптимален вид, дори от тогава започна практиката да остават излишъци, макар и малки.
Тогава започна модернизацията на страната, колкото и да не искаме да си го признаем. Създадоха се модерни закони, които работят и днес и всъщност са почти неизменени като философия (там където се направиха сериозни изменения законите спряха да работят). Благодарения на някои непопулярни мярки видяхме сълзите в очите на Надежда Михайлова (Нейнски) при падането на визите за българите, отиващи в Шенген. Тогава се започна подготовката за приемането ни в НАТО и ЕС - първият преговарящ беше А. Божков, после В. Кисьов.
Но тези времена отминха... Сега сме част от грешниците в ЕС, с тенденция да сме вечната периферия. И всичко това заради един грешен избор, последван от втори грешен избор, последван от трети грешен избор... с идеята да се "оправим". Писна ми от идиотии в тая мизерна държавица. Кой каза, че шибаният (по Б. Димитров) ни народ не бил тъп и късопаметен?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.