

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Джон е от Кардиф. Преди три години той си купи малък апартамент в Банско за 65 800 евро. После дойде кризата, цените паднаха, лихвите се вдигнаха, а Джон започна да трупа дългове към банката.
Миналата година сметките го притиснаха и той реши да се раздели със своята българска инвестиция. Апартаментът беше пуснат за препродажба през март 2009 на цена 57 500 евро, но купувачи не се появиха.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
68 коментара
Бих искал да поздравя екипа на Капитал за трите статии по темата. Интересно е, че платените журналисти не са налични само в английските медии. Въпреки кризата и липсата на клиенти постоянно има платени публикации в българските медии как пазара се стабилизира и ще тръгне нагоре.
Купонът свърши!
В пика на сделките една британска лира струваше 1.40 евро, а сега се търгува по 1.2 евро. Това означава, че всеки британец, желаещ да излезе от инвестицията, ще губи веднъж от спадналите цени и втори път - от това, че ще получи по малко от местната си валута.
Хм... дали? ;-)
Чудесно заглание! Харесвам дистанцирания стил на изказ, който завършва с силното като плесница "Купонът свърши!". Браво на автора.
2,
Вярно сметката на Капитал е обратна на нормалната. Ако смятаме с каквато и да е сума(Нека са 50000 евро.), става:
50000 евро / 1.4 = 35714.29 лири
50000 евро / 1.2 = 41666.67 лири
Дано се научат да проверяват за такива груби грешки, макар че в случая не се променя смисълът на статията. Просто са недопустими такива обърквания за медия като Капитал, която се бори за имиджа на топ клас в пресата.
България е на два часа път със самолет и после още 4-5 часа до къщата с кола/автобус.
Пак ще дойдат... Просто тук винаги ще има слънце и море, писти през зимата и нощен живот. Пък и животът тук все още е значително по-евтин. Е, не е като преди, но пак е поне 2 пъти по-евтино всичко като ресторанти, алкохол и т.н. Англичаните не искат много, особено хората от социалните кръгове, които идват в България. Няма да се отървем така лесно, дето се вика :)
Човекът го е обяснил късо и ясно:
"... Англичаните, които купиха апартаменти в България, искаха някой друг да ги направи богати.
Ама в живота просто не се случва това - никога и никъде.
Ако те не са станали богати в Англия, няма да станат богати и в България".."
Какво да добавиш? Просто статията трябваше да свърши с този цитата само.... ама пуста логорея.....
До коментар [#4] от "атанас":
Мерси за бързата реакция и набитото око, грешката е коригирана.
Ако един имот носи доходност, така че да си изплаща ипотеката, повярвайте, нито един инвеститор няма да ги продава. Ако моите имоти могат да ми носят 10% доходност, аз няма да ги продавам на англичаните.
А ДОБЪР ДЕН!!!!
По време на целия този бум държавата беше заета само да брои и оценява притока на чуждестранни инвестиции, без някой да го е грижа дали тези инвестиции ще бъдат успешни и дългосрочни и ще донесат устойчиво развитие на икономиката. Това е големият проблем - липсата на ангажимент от страна на държавата. Какво означава да стигнеш от Лондон до София за два часа, а след това да ти трябват осем часа, за да стигнеш до българския ти имот. Да не говорим за дупките и липсата на изградена инфраструктура в новостроящите се комплекси
Голяма част от тези хора няма кой да ги информира, че има такива промени в законодателството. Няма да разберат и че фирмите им трябва да се пререгистрират. Това ще е поредната "реклама" на българския пазар.
Забраната за покупка на земя от чужденци продължава да е в сила въпреки членството на България в ЕС. Държавата е поела ангажимент да я отмени най-късно до 2014 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.