Отпадъци със закъснител
По-високите такси за депата трябва да са само началото на сериозна промяна при събирането на боклука
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През пролетта на 2009 г. след решение на кабинета "Станишев" софийският боклук за една бройка щеше да бъде национализиран и сметосъбирането щеше да се превърне в "държавна дейност". С това си решение предходното правителство предизборно се опита да покаже колко неспособен е тогавашният кмет (и настоящ премиер) Бойко Борисов да се справи с проблемa. В същото време, улисана в търсене на политическия ефект, тройната коалиция не направи нищо по далеч по-сериозния проблем с третирането на отпадъците в страната. Като към това се добави и инертността (в най-добрия случай) на кметовете на общини, се стигна до заплахата за увеличение на такса смет - първоначално бавно, но след 3 години рязко.
В числа положението е следното. Всички нови 57 регионални депа (които ще обслужват по няколко съседни общини) трябваше да бъдат построени до лятото на миналата година. От тях има едва 27. Някои от тях са изграждани по ИСПА, други със средства на самите общини доста преди приемането на страната в Европейския съюз и сега трябва да бъдат разширявани. Наказателната такса, която правителството на ГЕРБ гласува, има за цел само едно нещо, което обаче е доста смислено - общините да изхвърлят по-малко смет в депата. За един тон отпадък, попаднал на отговарящо на европейските стандарти регионално депо през 2011 г., ще се плащат 3 лева. Таксата ще е двойна за общините, които все още ползват старите си депа, тъй като не са готови с изграждането на новите си регионални. Отчисленията ще растат през годините и ще достигнат 35 (и съответно 70) лева на тон през 2014 г., ще се събират по сметки и харчат за целите на разделното събиране.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Колкото и странно да звучи, днес най-големите борци за оползотворяване на отпадъците са клошарите. Те са тези, които в хиляди на брой обикалят по железните кофи, за да извадят вестниците, бутилките, железата и консервените кутии, които бай Ганю е изхвърлил там. Изхвърлил кога от мързел, кога от липса на мозъчно-клетъчен капацитет да различи памперса, сгурията и пепелника (редовна гледка в жълтите кофи) от бутилката, кашона, буркана (редовна гледка в черните кофи).
Те затова ли всичките мутри се надпреварват да строят мощности за горене на отпадъци?
Така ще е!Ще продължават да ни стрижат!Нали сме овце,нека го правят!
А манталитета ни кой ще ремонтира? Хората нямат културата, подготовката, но и нагласата да правят разделно изхвърляне на боклука. Затова ще има много изгорени жълти контейнери, затова ще има хранителни отпадъци в сините и така до безкрай.
Фирмите и те не се справят с популяризиране на разделното събиране, контейнерите им са все пълни...
Общините я карат по отъпкания път - всичко на камари на сметищата, после отгоре пъплят цигани и кучета... Трупат камари, носи се смрад. Като вземе някой да запали боклука - стой та гледай. И противогаз не помага. До подпочвените води попиват и се разнасят такива мизерии, че заразяват всичко на километрни наоколо.
Пропуснатото време няма да се върне, сроковете отдавна са нарушени. Глобите няма да решат никой проблем, нито ще накарат някой общински буквояд да се забърза. Изобщо не виждам изход от ситуацията.
А манталитета на фирмите-събиращи отпадаците кои ще
промени?Защото не е никак рядка гледката един и същ сметосъбиращ камион да изпразва и трите цвята контейнери
последователно.Или там цари правилото "Вземи (прибери)
парите (от сусидиите за разделното събиране) и бягай"...
лош е материала :)
аз да се похваля, че районния еколог ще раздажа компостери за градински отпадъци (шума, тража, клонки, т.н.) от началото на следващата година и съм записан за 1 брой :)
А ТИ БЪЛГАРИНО, КАКЖО НАПРАВИ?
Стига вече с тоя манталитет. Кажете едно смислено нещо. Аз лично рециклирам, защото съм достатъчно луда да ходя до единствения контейнер за събиране на хартия, пластмаса и т.н. и в квартала (другите изчезнаха), който е през 3 пресечки. Контейнери за стъкло така и не сложиха. А целият квартал (и доколкото виждам половината София) е обзаведена с жълти кофи за битови отпадъци и хората почнаха да се бъркат кое е за органични отпадъци и кое е за рециклиране. Кой изобщо е допуснал такава глупост? Явно общината не си е свършила работата-пак! Изобщо все пропускаме "детайлите", а те правят възможна работата на системата. ОЧаквам с интерес Капитал да продължат темата именно за малките неща, защото те изобщо не са ок, поне в София.
http://uni-sofia.bg/index.php/bul/novini/nauka/v_p eru_na_myastoto_na_smetische_nameriha_drevni_hramo ve
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.