Шанс за ново начало
Смяната на състава на ДКЕВР е възможност за промяна на политиката на регулатора
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако БНБ се намесваше в лихвите на банките по начина, по който Държавната комисия по енергетика и водно регулиране (ДКЕВР) определя цените на електричеството и газа, в България щеше да е пълно с доволни кредитополучатели и предимно с банки на ръба на фалита. ДКЕВР редовно орязва цените на електричеството или газа, което се отразява добре на потребителите и бизнеса, но води енергийните предприятия до декапитализация. По-лошото е, че на регулатора сякаш му липсва ясна визия за това каква политика в сектора трябва да се провежда.
В крайна сметка почти никой не е доволен. Eлекторазпределителните дружества (ЕРП) обвиняват комисията, че прехвърля изцяло върху тях тежестта от задържането на цените. По данни на Е.ОН от 2006 г. насам на всеки 100 лева, които клиентите им плащат за ползваната електроенергия, делът на компанията спада до 30 до 16%. Свиването е за сметка на увеличаване на цените на държавната НЕК. Държавната "Булгаргаз" също е недоволна, че заради ценовата политика, наложена от ДКЕВР, работи на загуба. А потребителите - че не са защитени достатъчно от произволите на монополистите. Тази седмица по време на дискусия организирана от Европейска кръгла маса на индустриалците министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков също се включи публично сред недоволните, като полугласно призна правотата на ЕРП-тата. "Данните, които ни показахте, говорят сами по себе си", каза Трайков.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
България, като държава членка на ЕС,в съответствие с Третият енергиен пакет, има ангажимент до месец март 2011 г. да създаде напълно независим енергиен регулатор със силни правомощия. В противен случай има опасност Европейската комисия да стартира наказателна процедура срещу страната ни за неприлагане на европейското законодателдтво. tml
Информация за европейските изисквания към регулатора на адрес:
http://velimar.blogspot.com/2010/04/blog-post_16.h
До коментар [#1] от "Величка Маринова": голям праз какво мисли да "стартира" европейската комисия...
Щом населението е доволно, значи и ДКЕВР работи добре.... а ЕоН като не му харесва да продава и беж обратно в немско...
До №2
само искам да кажа, че подобна процедура завършва със солени глоби, достигащи до милиони евра, за държавата нарушител, които ще платим ние с Вас и цялото "доволно население".
Що се отнася до ЕоН, предприятията с монополно положение никога не работят в интерес на потребителите, независимо дали са частни, държавни, български, немски и т.н., затова за да бъдат те респектирани и дисциплинирани е необходим авторитетен и независим държавен регулатор със силни правомощия, както се изисква и от европейското законодателство.
А на този адрес може да видите как Германия дисциплинира енергийната компания ЕоН.
http://velimar.blogspot.com/2010/10/17.html
До коментар [#3] от "Величка Маринова": ще платим на мук, много са те уплашили в пионерската организация.... много..... напълно независим регулатор няма нито в Англия, нито във Франция, нито в Германия, та в България ще се пръкне пръв, айде няма нужда....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.