Октомврийска революция
Национализацията на пенсионни вноски ще срути капиталовия пазар и доверието в икономиката


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Тази седмица премиерът Бойко Борисов се похвали, че за пръв път в пенсионната реформа се прави нещо радикално. Това е вярно само частично - национализацията наистина е радикално решение, но едва ли ще реши дори един дългосрочен проблем. Тя осигурява комфорт без стачки и е лесна, но има и недостатъци, най-същественият от които е, че е противоречи на конституцията.
Въпреки това без дискусия, точна информация и анализ на ефекта от промяната, но с комбинация от заблуждаващи подсказки и заплахи от синдикатите правителството реши да прехвърли почти половин милиард лева, натрупани в частните професионални пенсионни фондове, в солидарен фонд към Националния осигурителен институт (НОИ). Потърпевшите са много – като се започне от 232 хиляди души, които ще загубят натрупаните средно по 2000 лв. лични осигуровки (виж карето), и се стигне до вредите за цялата икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
140 коментара
Много весела статия! Сринаха борсата в София! Доверието в икономиката се срива! Че кой е имал доверие в борсата или в икономиката!?
Много хора изгубиха маса пари на тн капиталов пазар в БГ и доколкото се чува не бяха много чисти обстоятелствата...
Главния слуга осъзна какво ще му струва ако финансовия маг престане да управлява в слугинския съвет. А ако продължат с намеренията за
национализацията, то това ще е точно такъв сигнал, нищо че той формално ще си запази поста. И бум. Пада целия кабинет. И ако
трябва да вземем под внимание всички гледни точки то трябва да се спомене и новината на блумбърг за финансовите институции в региона.
Не е проблема, дали правителството е ляво или дясно. За да е такова, трябва да има определена политика, към която да се придържа. Това правителство НЯМА ляв или десен уклон. То на практика няма други цели, освен да оцелее още година или две. Проблемът е, че и тази, на практика неамбициозна задача е трудно изпълнима, защото ПРАВИТЕЛСТВОТО Е ТОТАЛНО НЕКОМПЕТЕНТНО. Съставено е от хора, чието основно достойнство е гъзолизането на премиера, самият ТОЙ е чаровно момче, което не блести с никакви особени достойнства, освен мачизъм в изобилие.
БОЙКО, ИДИ СИ В МИР! Още не е късно! Ще ти се посмеем, ще похортуваме за теб, но няма да си навредил... поне не много. Ако, обаче се заинатиш и решиш да си доизкараш мандата, нещата ще станат наистина страшни! Защото те още не са! Това сега е само увертюра!
Нищо лошо няма да се национализират
Отдавна се знаеше ЧЕ тези фондове разхищават парите на хората съвестно събирани с години в рискови инвестиционни продукти които за 10 години няма един който да е донесъл нетна възвращаемост с знак +
а още по хубаво всички са над 70 % профукани така че останалите 30 % от всеки портфейл ще си идат в ноЙ които са страшни експерти особенно в инвестиционното банкиране и ще ги разпродадат точно с цени ала МОСТСТРОЙ .Нищо това е корекция ,оздравителна докато тези тримата и онези след тях и следващите не се сетят че държавата няма грам работа да дава пенсии ипривилегии .Всеки да почва да си събира пара в дюшека за стари дни щото с дянковата икономика приходи скоро няма да има ,камо ли разходи
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/10/blog-pos t_22.html
Национализация - друг път! Парите са на хората, които са ги дали от заплатите си (държавата взема директно от работодателите, чрез счетоводителите на фирмите, за да не се налага работниците да отсъстват от работа, та да внасят лично вноските от заплатите си).
До коментар [#4] от "Seola":
Пфу, че неприятно е да се четат такива глупости! Пенсионните фондове - добри или лоши - са елемент от някаква пенсионна стратегия, приета преди десетина години и известна с трите си стълба. Най-простичко казано парите от първия стълб - държавното обществено осигуряване, което е около 3/4 от вноската, отиват в един безимен кюп и се разпределят на калпак. Парите от втория стълб - около 1/4 от вноската на роднените след 1959 г. отиват в ЛИЧНИ партиди. В лични партиди отиват и вноските по добродолното допълнително пенс.осигуряване, от професионалния и учитгелския фонд. Тоест от тези пари не могат да се платят пенсиите на баба и дядо ми, защото са ЛИЧНИ!
Идиотското правителство на ББ всъщност ни връща на 9.9.1944 г.
Разликата оттогава е, че докато комунистите национаилизираха по идеологически подбуди, Батман е неговите некадърници го правят първосигнално: не ни достигат пари - ще им ги вземем!
Изумен съм от тъпотата на това управление. На всички нива!
До коментар [#3] от "Чимиджимичамиджоми":
Забележително точен си и този път.
До коментар [#5] от "Станислав Янков":
Точно така, парите във фондовете принадлежат на вносителите и са лични и частни. Всяко принудително изземване от държавата на ЧАСТНИ активи и слагането им в общият държавен кюп е НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ.
До коментар [#8] от "Кирил Кирилов":
t_22.html
Вносителите (категорийните работници) преобладаващо или дори изцяло са членове на профсъюзите. Профсъюзите (което ще рече - вносителите, собствениците на парите) искат парите им да преминат в солидарен фонд към НОИ. Това са, както сам казваш, лични, частни пари и право да се разпореждат с тях имат само техните собственици. Нито ти, нито аз, нито собствениците на частните фондове или който и да било друг, различен от собствениците на парите. Така стоят нещата и това е едно от изключително малкото правилни и СПРАВЕДЛИВИ решения на Борисов в областта на икономиката.
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/10/blog-pos
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
Това, че преобладаващо са членове на профсъюзите се дължи на това, че ако не членуват в колективният трудов договор не им дават някои социални придобивки, икономически ги принуждават да членуват, но това по никакъв начин не означава, че са на същото мнение както шефовете на профсъюзите. Още повече, че никой не сви направи труда да ги попита те на какво мнение са.
Никога една група от толкова много хора не могат да са 100% на едно и също мнение, така, че със сигурност има вносители които не са съгласни.
Всичко това можеше да се реши много лесно като държавата регистрира още един, държавен професионален фонд и даде право на всеки поотделно да реши къде да му стоят парите и кой да ги управлява. НОИ засега показва, че управлява парите много по-лошо и доходността в НОИ е в пъти по-малка от тази в частните професионални фондове.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход