Кога, ако не сега?
Как примерът на Саркози и Дейвид Камерън показва, че не трябва да се отказваме от реформите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кризата е невероятна възможност
Дейвид Камерън, премиер на Великобритания:Това е невероятна възможност за Великобритания, за нови новите компании - да процъфтяват, за иновациите - да движат растежа и да създават работни места. Кабинетът създава нужната стабилност за инвестиции. Не се страхувайте от внезапно вдигане на данъци и лихви.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
38 коментара
Поздравления за статията! Бойко да си я закачи в кабинета между статуята на Бойко, бюста на Бойко и портрета на Бойко.
Еми как ще има реформи, като единствената цел на ББ е да угоди на всяка група, която би могла да е засегната... А не може да разбере, че ако се проведат само няколко реформи, в админитрацията, здравеопазването, образованието, МВР, пенсионната система, ще спечели значително повече! Дано се даде повече власт на Дянков, той е единствения човек в това правителство, който виждам да разбира това.
Да на теория е лесно да се пи6ат такива не6а, ама елате и го кажете това на колегите ми във Франция, та да видите какво 6е ви отговорят за Саркози и реформи те му. Истината е 4е хората масово живеят по зле!
Втори мандат за Саркози е немислим, а колкото за Та4ър - разсекретиха се материали как е била ту6ирана ста4ката.
Поздравления за статията. Не я адресирайте към премиера и министрите му. Повечето от тях не биха могли да осмислят и на половина казаното от британския министър. Сагата покрай осигуровките и пенсиите през последния месец го доказа.
До коментар [#3] от "wornoxmaniak":
Хората масово живеят по-зле защото са се оставили твърде дълго време да бъдат управлявани от социалисти и техните представи за икономика като например събиране и преразпределяне на благата в икономиката от разни държавно контролирани фондове.
Мисля си, че преди да започнат да пишат подобни статии, журналистите може би трябва да поограмотят населението за различните типове макроикономически политики - и в частност дали неолибералната политика, която се прокарва в България би имала положителен ефект. На Запад се видя, че неолиберализмът е велика глупост, и облагодетелства твърде ограничена върхушка, и като цяло поражда сериозни стратегически проблеми. Нещо, което започна да плаши вече даже въпросната върхушка.
Аналогично, коментирайте с исторически аналогии ефекта на монетарна и фискална политика върху икономиката, та поне хората да имат идея какви са им опциите и да знаят къде се намират.
В БГ беше въведен плосък данък, дали нарочно или просто от безсилие, но де факто това е регресивна фискална политика, а в света вече има научни изследвания и мнения дали не е необходимо засилване на прогресивното облагане, с цел излизане от настоящата каша без сътресения. коментирайите и това...
Търсете статии и мения на икономисти, публикувайте ги тук, а не просто излагане на журналистично мнение по въпроси, които не са в журналистическа компетенция. Саркози и Камерън честно казано правят едно голямо нищо, и това ще им коства мандатите със сигурност, няма нужда да ги величаете. Мисълта ми е, няма нужда да излагате позиция, това не е професионално. Позицията си е за читателите, иначе се получава манипулиране.
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/10/blog-pos t_29.html
t_14.html
Едрият капитал е успял да превземе властта на много места (включително и в България, чрез Борисов, Дянков и Трайков. Прави впечатление, че Борисов много бързо взе да става "европеец" и взе да забравя, както предшествениците му, че не Европа го е избрала начело на държавата, ами българския избирател. Явно, имаме си поредния водач-камикадзе.).
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/10/blog-pos
Нещата обаче се развиват на махален принцип. Сега се отнема щедро от правата ни, а после, когато това ни дойде в повече - избираме си фанатичен и жесток диктатор, който да види сметката и на част от лапачите, и на нас самите. (Макар Костов и Борисов да имат допирателна с подобен тип диктатор - тук иде реч по-скоро за глобални тенденции.)
Да видим, ще се освестим ли най-накрая и да излезем от безумното си самоубийство по една и съща схема, да разкараме политическата ни класа, да променим Конституцията към повече демокрация и да започнем стриктно да следим за правата си или ще си продължим както досега? Аз залагам на продължаването на безумието и на бавната смърт на всичките ни права. Просто - това говори засега глобалната тенденция!
:) Всеки път като спомена високи данъци, и ми удрят минусчета. Пичове, аз плащам 35% данък доход и един куп още отгоре други данъчета, и пак смятам че е правилно...щото иначе държавност няма, има само Див Запад, като по филмите. Испех де, Ви желая, хем да видим как ще завърши експеримента.
Смислена статия, защото показва, че има проблем, който трябва да се реши . Затова сме си избрали лидери - да взимат решения и да ни водят. Разбира се, всеки има мнение и трябва да го каже, но накрая решенията ги взима един – „Парадът ще командвам аз”, както се казва в една велика книга. Най-лошото е безкрайното отлагане на решенията и действията. Така със сигурност ще потънем.
Между другото добър анализ на проф. Георги Петров за съдържанието на необходимите реформи - http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=655835
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.