Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Тази седмица "Капитал" работи по добре познатата тема за полиетиленовите торбички. Поводът е, че след около двегодишно затишие Министерство на околната среда и водите отново повдигна въпроса как да се намали тяхната употреба. Идеята на ековедомството е да се увеличи таксата върху най-тънките торбички (все още не е решено с колко), така че те да станат по-малко търсени от потребителите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
70 коментара
Винаги отказвам "потник" в магазина, когато мога. Имам няколко торби за многократна употреба и наистина влизат в употреба. ;) Ще се радвам ако повече хора са като мен...
Темата ме интересува!
Одобрявам идеята, време е да се направи нещо по въпроса.
Ползвам торба за многократна употреба, обикновено ходя и с раница, в която има място за покупки.
Когато ми се наложи, купувам деграленова тобричка за 10ст, за подобна бих дала и 20. След това я ползвам за боклук.
Тънките ги избягвам доколкото е възможно.
Отказвам ги редовно, мотивите са ми екологични и естетични - не мога да ги търпя. Понякога търговците ми се чудят, и се опитват едва ли не насила да ми ги набутат с думите "ма тя е безплатна". Тези в квартала, обаче, вече знаят и не ми и предлагат.
Прекарах дълги години в Германия и това ми повлия в отношението ми към найлоновите торбички. Не само, че не трябва да са безплатни, а трябва да се дотира употребата на торби от рециклирана хартия и да се стимулира тяхната употреба освен разбира се тези за многократна употреба. В България вече всички хранителни вериги имат собствени торби за многократна употреба, но това е продиктувано единствено от желанието им да печелят от още нещо. Продавачите във Фантастико и мисля в Пикадили също продължават да те питат дали не искаш торбичка, въпреки че си носиш такава за многократна употреба. В това отношение съм малко краен -- безплатни полиетиленови торбички не трябва да има или ако има трябва да са на много малко места. Не може да си купиш химикалка и да ти я сложат в малка полиетиленова торбичка без никакъв брандинг и никаква цел.
Категорично против! И сега не ги използвам. Имам платняна чанта, с която ходя до магазина. Друга тактика е да слагам в джоба всичко което може да се сложи там, а другото в ръка. Торбичките са вредни не само с това, че се разграждат за столетия, но и се правят от петрол.
Вземам си торбичка само когато в кошчето вкъщи нямам. 2 в 1 :)
Да се увеличи данък смет и да се построят заводи за рециклиране и се сортира боклука, а не да прибират всички контейнери на едно място в камиона. Като имам възможност да нося нещата в ръце, отказвам торбички, раници и многократни торби не нося, нито съм на 18, нито съм на 80. Обикновено пазарувам много неща наведнъж, но никога не е с предварителна подготовка, имам си достатъчно други неща за, които да мисля.
За тези кокошкарските изпълнения с такси торбички и алабализми съм твърде против, тъй като са живо дране на хората!
Предпочитам да се сложи такса пластмасови прибори в заведенията за бързо хранене или да се забранят да се ползват без сметоразделяне.
Категорично съм против найлоновите торбички във всякакви разновидности. Найлоновите торбички са едно от най-ужасните творения на 20 век. Като прибавите и все още масовата ниска култура на гражданите у нас, не е чудно че по поляни и дървета има повече от тях отколкото цветя и листа. Абсолютно съм съгласна, че трябва даа се въведат крути мерки и много висока цена, за да се откажем от употребата им. В крайна сметка, ликвидирането на замърсяването от тях е много по-скъпо и трудоемко, отколкото че няколко хиляди души ще останат без работа. Като и прибавим, че всяка година хиляди животни умират от това че са яли пластмаса, ужасните замърсени пейзажи в корита на реки, гори и т.н., изводът е повече от ясен. Тази мярка доста закъсня.
Вкъщи използваме платняни торби за многократна употреба и винаги нося една в дамската си чанта.
Почти винаги отказвам торбичка в магазина, доскоро се карах с лелките на пазара, защото все настояваха да ми навират найлонови торбички, които не исках. Слава Богу, напоследък не са толкова активни!
Имам резерви и към деграленовите. Докато не видя, че са се компостирали или разградили, ще си остана скептично настроена към тях.
Винаги ходя до магазина с раница. По-удобно е, а и е природосъобразно.
Ползвам торби за многократна употреба или раница когато ходя да пазарувам в магазин, но всичките ми опити да ги ползвам по открити пазари се провалят. Огромната част от хората не им пука за чистотата и хигиената, тя просто не е в културата им. Ако се въведе такса върху торбичките може би ще се отрази директно върху цената на крайния продукт по пазарите. Тук трябва да се подходи със стратегия по ограмотяване на населението, от най-малките до най-възрастните.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.