Трябват високи технологии и производство
Дотук България е стабилна, но за да расте след кризата са нужни нови двигатели


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Основният успех на България е, че правителството успя да запази макроикономическа стабилност в кризата. Сега, когато статистическите данни показват отлепяне от дъното, е важно по какъв път ще поеме икономиката: към следващия балон, или ще се насочи към инвестиции в устойчив растеж и производство. Това беше основното послание на втория панел по време на петата годишна среща "Бизнесът и правителството", организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и в. "Капитал".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
и да повторим за науката :) Дянков определено не трябва да се занимава с тази тема. Археологията била важна наука, за нея след метереологията и сеизмологията ще има държавни дотации. I have an exclanation for that - дебрите на науката са широки, а умствените мащаби на това правителство: ограничени. Важното е да има мощи. На светци. За да ги покаваме на Путин и други чужди политици. Нещо като атракцион. Може и сградата на БАН да я показват като същото: Тук бе сградата на Българското книжовно дружество, по-късно БАН. Пак атракцион.
Това ли е с което ще се хвали българската държава? Останки?
Да не забравяме и динозаврите, Дянков, pls don't forget about them, с тях не се занимава археологията (подчертавам, не археологията), а палеонтологията. Значи още една наука в списъка на Дянков just write it down.
В крайна сметка човек има право да се радва на себеподобните си. :)
Този лозунг "Трябват високи технологии и производство" го слушаме от 1958 година нон стоп- нещо не се заквасва у нас.....
* метеорология, explanation
поправчица :)
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/11/blog-pos t_13.html
l
Че трябват високи технологии е твърде общо казано. Кои точно високи технологии трябват (не сме в състояние да развиваме абсолютно всичко без изключение) и защо точно?
Първо е нужна точна оценка, на кои стоки се пада най голям дял от вноса ни? Кои вносни стоки водят до най-съществено номинално изтичане на средства извън България. След това производствата, свързани с подобни стоки трябва да се стимулират с намаляване на данъците. Например - с освобождаване от всякакви данъци за период от една до пет години, в зависимост от приоритета, мащаба и размера на инвестицията.
Сегашната Борисово-Дянково-Трайкова финансова и икономическа политика на повсеместно намаляване на някои данъци и осигуровки, докато държавата се тресе от социални неуредици и напрежения, е откровено безумие и, съвсем обяснимо, няма да доведе нито до някакви рекордни чужди (какво остава за вътрешни) инвестиции, нито пък ще осигури заложения в Бюджет 2011 3,6-процентов ръст на БВП. Единствено ще лиши от допълнителни права и средства и без това най-бедното и безправно в ЕС българско население.
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/11/2011.htm
Иска се много патриотизъм, саможертва на учени и оргомни пари на държават за въстановяване на високите технологии. Защото такива имаше допреди 15 години. От соц. епохата останаха много технологии, заводи, научни центрове, институти с хубава апаратура, но всички можещи бяха изгонени от хунвейбините в родинатани. Сега вече Университетската апаратура е стара, научни институти почти не останаха, кадрите го няма. Може би 20-25 години ще стигнат да се въстанови част от имиджа.
Но как да стане това, ако парите за наука и образование намаляват всяка година?
До коментар [#7] от "bestbuy":ако имаше високи технологии преди 15-20 години, Тато нямаше да "падне" още щеше да ни прави весело... "високи" бяха технологиите за тези дето се облажваха от тях, я "Елка", я "Правец", я "Марица", я "Нева", я "тежко машиностроене", я "тежка електроника", я "под налягане".... леене имам предвид, не това дето си го мислите...
------------------------------------
За да "расте" българската икономика, трябва да намалее държавното вмешателство, т.е. шут под гъза на чиновника и свобода на предприемача, па дали ще е висок или нисък няма значение, турският султан е делял еснафа по данъците които плащат ... съответно привилегии... ама той прост сунит, къде му е до Дянков, Гечев, Луканков.... кой още титан...?
Хора, не разбрахте ли най-после че България няма пари за наука.
Това в момента дето в БАН му казват наука е някаква квази-простотия и то от висока класа, ква наука кви пет лева? На гол тумбак чифте пищови е казал народа. Пенсионерите мрат от глад по улиците, в детските домове не ми се говори каква драма е.
Време е да разберем, че с само туризъм и високи технологии няма да стане - иска яко бачкане като в периода 1948-1960, за да се натрупа нещо, дето после от него до даваме за наука и т.н.
Средното ниво на народа ни е не по-лошо от тези в Германия, само че хората там могат да плануват спокойно за 5-10години напред, а при нас
не знаем утре на какъв кеф ще се събуди "шефа", затова и не виждаме по далеч от края на месеца, когато евентуално се плащат заплати.
Не ни е виновен Бойко, че сме олигофрени
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.