Вятър работа
Новият Закон за енергията от възобновяеми източници решава малко и създава повече нови проблеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако ви е трудно да следите всичко, което става около възобновяемите енергийни източници в България, не се притеснявайте. Причината не е във вас. Ситуацията около определените за стратегически приоритет проекти е вятър и мъгла, а проблемите се множат.
На първо място продължава да стои старата спирачка пред сектора - дори готови ВЕИ проекти не се присъединяват към енергийната система на страната. Регионалните екоинспекции, които дадоха разрешение на много компании да подготвят мощности в зоните по "Натура 2000", станаха доста внимателни и бавни в работата си. Имаше закани за временното замразяване на всичко, свързано с ВЕИ-тата. Последва масово пренаписване на регулациите, като към момента всички нормативни актове за сектора се доразработват. В добавка, планът за развитие на възобновяемите енергийни източници в България до 2020 г. чака одобрението на Брюксел и предстоят корекции на екологичната му оценка. Картите, които да показват рисковите зони за зелени инвестиции, все още липсват. Въпросът дали да се строят ВЕИ върху плодородните земи заседна между първо и второ четене в парламента, а Законът за енергетиката също ще бъде проправян и това най-вероятно ще доведе до промени на ниво регулации. Отказахте ли се? Има и още.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Когато Калина, е трябвало да напише тази статия, се е озовала в ролята на македонски журналист, комуто се е наложило да пише статия на историческа тема. Ни е да пишеш небивалици както едно време - читателите са междувременно доста осведомени и ще ти се смеят, нито пък бива да подливаш вода на шефовете. Ето как се е родила тази статия, която с нищо не лъже, но и не казва цялата истина. Нещо като "Дайте да дадем!" и "Най-сетне да се направи нещо за този изстрадал народ!". А в изложената информация прозира, та чак се натрапва на очи, че законът е поръчков. Някой е искал първо да се вреди на сочните ценици (50% над германските), второ да ги закове за 25 (!) години напред, трето - зад него и потоп! От приказките за състезателен принцип при ценообразуването или намаляване на цените в унисон със световната тенденция ни следа. Също и това, че смисълът на малките мощности по покриви и стени е точно да захранва нуждите на самия собственик, а не да пътува из цялата енергомрежа, за да намаже раздутата цена.
ned/index.php?title=File:Energy_production,_1997-2 007_%28million_tonnes_of_oil_equivalent%29.PNG& ;filetimestamp=20100503131048
ПС. Сгрешена е и статистиката за дела на ВЕИ в българското енергопроизводство. Още през 2007 г, преди фалита на Кремиковци и преди кризата, делът е 10,1%. Тази година се говори неофициално за 14%, с което става ясно, че бърза работа нямаме. Трябва да изчакаме 4-5 години, за да поевтинеят съоръженията, преди да продължим. Това е правилното решение.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explai
До коментар [#1] от "cinik":
Пич моето уважение ама не разбираш от тази работа. Тази година може да достигнем 10% защото имаше много вода и всички ВЕЦ-ове работиха яко. А догодина? А от 2013 когато ТЕЦ-овете ще трябва да си купуват квоти за ЦО2, нали се сещаш че цента им ще бъде веднага калкулирана в цената на тока, нека да видим тогава дали цената на вятъра няма да ни се види доста приемлива.
До коментар [#2] от "goodman":
Точно заради дъждовете, в съчетание с падналото потребление поради кризата и отсъствието на недоразумението Кремиковци, тази година ще сме на 14%. Много по-добре от доста други държави и това трябва да се капитализира. Технологиите напредват постоянно - колкото по-късно купуваме, толкова по-евтино. Но някой се е надървил като пръч на млада козичка, да вземе подписчето на днешните измислени цени, с валидност 25 години напред.
Докато няма Национална енергийна стратегия до 2020 и то написана компетентно, ще е пълен хаос с всякакви законопроекти, национални планове и реализацията на енергийни проекти от всякакъв тип и калибър.
До коментар [#4] от "TOSHKOFF":
Стратегията за нещо предполага, как работата първо да се свърши, второ да е в срок и трето - това да стане на най-ниска цена. Никой няма моралното право, да подписва от името на държавата каквито и да било договори за периоди като 25 години, особено при наличие на неодобрение в обществото. Да товари още 6 правителства след него му замитат говната, които той е изкендзал, взел си е рушвета и си е обрал чуковете
Що се касае до Кремиковци, има чужди интереси, има хора които бързат да се осигурят за векове и продават последния комбинат, едно от огомните престъпления на бългатската хунта. За фото-волтаичните батерии, които едва познати в България, се оказаха вредни и излъчват радиация. Това вероятно още се крие в България, където основно американски фирми са се наместили, но проблемът е факт в Западна Европа...
От много места съм чувал, че енергийната ни мрежа е доста неефективна и имаме големи загуби по пренос и разпределение.
Някой може ли да ми обясни на какво се дължи това? И ако наистина е така - защо първо не предприемем едно нейно модернизиране?
Поздрави на всички.
От много места съм чувал, че енергийната ни мрежа е доста неефективна и имаме големи загуби по пренос и разпределение...
ако наистина е така - защо първо не предприемем едно нейно модернизиране?
------------------------------------------
Айде едно по едно..загубите при пренос си идват технологично-проводниците се загряват от преминаването на ел енергията и отделят топлина.Използва се сплав с алуминий-мед основно,ако се сложи повече мед проводникът става с по-малко загуби но якостно по-слаб та се налагат повече стълбове..ако е по пресечена местност разходите скачат драстично..да,някъде имат по-голям процент мед в кабелите,но повечето държави са с жици каквито и ние имаме..Така че физически-каквито техните инсталации,такива и нашите..
Загубите при разпределението се дължат и на т.нар.роми-цигани и на някои турци,евреи и българи,те крадат енергията..Проблемът се е решавал в Германия..с едни камери!
"сфера, която ... се счита за един от потенциалните двигатели на икономиката."
да - но на германската, датската, и китайската, откъдето купуваме вятърни турбини и фотоволтаици.
те богатите страни хубаво измислиха инициативата за намаляване на въглеродни емисии, та да могат да си продават скъпите нови технологии. но ние за чий се присъединихме към нея? хайде, да речеш нямаше как, задължения към ЕС, но както казва циник, можеше да вървим по линията на най-малкото съпротивление, да изпълняваме минималните цели по години до 2020, а не да стане като с вдигането на акцизите на горивата и цигарите - ударно и предсрочно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.