"Белене": кой кого финтира
Правителството твърди, че е спечелило четири месеца за допълнително изясняване на проекта за атомна централа


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След като си гарантира "Южен поток", Москва явно започва фронтална атака за другия голям проект в руския енергиен шлем в България – АЕЦ "Белене".
Вече няколко месеца Русия не пропуска повод да повдигне въпроса за ядрената централа, като се опитва да изтръгне отговор от България за по-нататъшната съдба на проекта. Последно това се случи по време на посещението на премиера Владимир Путин в София преди три седмици, когато уж трябваше да става въпрос само за договарянето на газопровода "Южен поток". Путин сам повдигна въпроса и подхвърли новата цена на АЕЦ - 6.3 млрд. евро, въпреки че през 2006 г. договорът е подписан за 4 млрд. Колкото и министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков да се опитваше да омаловажава демарша на Путин, оказа се, че Москва е готова за офанзива.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
90 коментара
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/12/blog-pos t_03.html
t_30.html
Засега, относно "Белене", правителството се справя добре! Но да не прибързваме, че в управленските планове има "подводни камъни", които би могло да влошат конкурентоспособността на икономиката ни.
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/11/blog-pos
Искаме да построим нещо, което не се знае дали ни трябва и дали изобщо ще носи доход.
Нямаме пари за него.
Една едиснтвена съмнителна компания се натиска да го построи.
Една единствена съмнителна държава ни тика пари в ръцете.
Компания от "бяла" държава е избягала като попарена от гореща вода от проекта.
Нещо друго да има някой да допълни?
До коментар [#2] от "schlupf":
t_25.html
Аз имам да допълня и бих желал да получа от теб (явно се считаш за доста сведущ по въпроси, свързани с областта на електроенергетиката ни) отговорите на въпроси, които вече ти зададох под предишен материал, свързан с АЕЦ "Белене" (тогава не получих отговор):
До 2021 година България ще загуби по едни или по други начини около 5000 MW инсталирани електроенергийни мощности.
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/06/blog-pos
Каква е точната ти стратегия този проблем да бъде преодолян без сътресения в електроенергетиката ни (а като следствие и в икономиката ни, защото електроенергията е една от най-стратегическите суровини). Как точно ще преодолееш този проблем: в какви точно срокове, с какви точно средства и на каква точно цена?
Който няма пари - тегли заеми. Стандартна бизнес-практика.
Пак ти повтарям: Ако ти лично управляваше някоя глобална, мултинационална, мултимилиардна мега-компания - под твое ръководство тази компания щеше да загуби пред конкурентите си почти всички свои конкурентни предимства. На практика, с управленската си "стратегия" ти щеше да работиш за конкурентите на управляваната от теб мега-компания.
Хора, разкошен е сайта, но ми се иска и функция "ignore" за коментарите на потребител да се добави... моля!
Ясно е, че централа ще има, ако искаме да се развиваме, а не само да пасем овце и да садим и сеем. Но на каква цена. Естествено всеки си натиска за своето. Не е малко, че се договарят нови условия на договорите. Дано да са подготвени добре хората в делегацията от наша страна. Защото с руснаците не се преговаря лесно.
Вместо здравей те казват искате или не искате централа.
До коментар [#4] от "1con":
t_03.html
http://polit-analizi.blogspot.com/2010/12/blog-pos
И ти ли си падаш по цензурата, вместо по смислената, съдържателна дискусия? Как пък все най-некомпетентните искате "Игноре"-то?! Аз лично нямам никакъв проблем с тази функция. Когато я имаше, обезателно четях само "игнорираните" от масовата некомпетентност коментари. Тъкмо с връщането на тази функция смислените коментари пак ще започнат да се открояват по-лесно (те ще са "игнорирани").
Между другото - можеш да хвърлиш поглед на коментара с номер 5 тук. Чрез този коментар най-ясно се вижда разликата между рационално-мислещ човек (автора на коментара) и "дясната" некомпетентност (неслучайно няма нито един български политик и дори поне само българин, който да е направен най-висш мениджър на мощна глобална корпорация).
До коментар [#2] от "schlupf":
Цената на централата се определя от Русия, България само приема, дори да е официално "несъгласна" с цената или части от нея.
Не са ясни лихвите които ще се плаща за по Белене! Тях пак ще ги определя Русия...
До коментар [#3] от "Станислав Янков":
S_Belene_e_politika_protiv_Balgariia/
Ясно е ,че много обичаш да пишеш ,но преди това трябва много да четеш!
Нещо да си подочул ,че лиценза на 3 и 4 блок /може/ и ще бъде удължен с 20 годинил.Първо с 10 после още с 10.Просто въпрос на издаване на един документ защото двата блока отговарят на всички изисквания.
Колкото до инсталираните мощности имаме над 11000вмт ,а при най-голямо наговарване през студените зимни дни рядко работят и 7000 мвт
Ето ти и малко ограмотяващо четиво
http://frognews.bg/news_23024/Prof_P_TSvetanov_AET
Щото си като чукчата:Чукча писатель , а не читатель!
България никога не може да спечели от Белене, включително и руснаците изцяло да я построят за собствена сметка. Причината е, че чрез Белене, България се обрича на вечна енергийна зависимост от Русия. При това положение единственият шанс за България е Русия да стане нормална държава. Това дори и някога да стане, не е в рамките на обозримото бъдеще на човечеството.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.