🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Другари, назначавам ви за милионери"

Луканов е посочил първите капиталисти в България, твърди фараонът Иво Недялков

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако си имал проблеми със закона и искаш да изчистиш името си, сега е моментът. Скандалите, които тресат държавата и ангажират трайно вниманието на медиите, създават подходящата среда за реабилитация. Затова не е учудващо, че антигероите на прехода започнаха един по един да се завръщат под прожекторите.

Тази седмица реши да сложи край на медийната си изолация Иво Недялков - основателят на пирамидата "Ийст-уест интернешънъл", която завлече спестяванията на хиляди българи в зората на демокрацията. Малцина днес си спомнят сагата по неговото залавяне и екстрадиране обратно в България, за да бъде изправен пред Темида (Недялков беше издирван от Интерпол и арестуван в Ница - бел. ред.). Фараонът и до ден днешен продължава да твърди, че "Ийст-уест" не е била пирамида, а най-нормална инвестиционна компания. Не така мислят обаче онези 5500 вложители, които пиха по една студена вода след фалита й през 1994 г.

Фараон №1 избра предаването "Тази неделя" по bTV за своето завръщане и веднага произведе новина. Пред водещата Лора Крумова той потвърди една от най-отричаните публични тайни: че повечето от днешните български милионери са станали бизнесмени с активната подкрепя на партията столетница. По онова време Недялков е бил служител на Държавна сигурност и е работил на "икономическия фронт" по неговите думи. Така се озовал заедно с около 150-200 други верни синове на партията и агенти на службите на историческа сбирка, организирана от Андрей Луканов.

Ето какво си спомни за тази среща фараон №1: "Предполагам, че някъде края на ноември е било, 1989 г., Огнян Дойнов беше председател на асоциацията. Дойде Андрей Луканов, който малко след това фактически напусна поста на министър на външноикономическите връзки, и бяхме събрани представители според тях на елита тогава и надеждни другари... Между 150 и 200 човека събира залата, беше пълна, имаше и правостоящи... И той така малко шеговито каза - другари, назначавам ви за милионери. И това впоследствие беше разтълкувано едва ли не, че са се раздавали куфарчета там по списък и т.н., което, разбира се, не беше истина. Той в своя характерен изказен стил просто огласи едно решение, с което държавата даде възможност на определени частни фирми да се кредитират от банките."

Запитан от водещата Лора Крумова дали капитализмът е построен от тези 150-200 протежета на държавата, Недялков заяви: "Чак протежета не. Просто кадри, на които се разчита, че могат да свършат работа. Защото какъв голям бизнес тогава може да се направи, при положение че всички имаме по една панелка и по един "Москвич", как да изтеглят кредит."

По-нататък Недялков разказа как е получил първия необезпечен кредит от държавата: "Просто отидох в банката - така и така, отвори една жена списъка - ето, има ви тука, колко искате. Аз казах първо шест милиона - да, няма проблеми." Той отказа да съобщи имената на другите "назначени капиталисти". Сред тях имало застрахователи и покойни босове, а някои от присъствалите в залата по-късно се оказали в списъка на кредитните милионери.

Това е първият случай, в който непосредствен участник в събитията признава, че първите капиталисти са били "назначени" от БКП и са им били раздавани по списък кредити от парите на данъкоплатците. В случая с Иво Недялков обаче думите му не е задължително да са истина.

След като темата беше подета от вестниците през седмицата, фараонът отказа да говори повече. "Съжалявам, че си изпуснах думите при Лора Крумова. Не е необходимо да се вадят неща отпреди 100 години и да се разтакават пак", заяви Недялков пред "24 часа".

19 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    motochristo avatar :-|
    motochristo
    • + 22

    Няма голяма изненада в написаното. Вижда се от последното изречение, което гласи всъщност "То за това откога се говори..."

    Нередност?
  • 2
    dnevniklive avatar :-|
    dnevniklive
    • - 1
    • + 28

    Интересно е, че тези събития вече спокойно влизат в графа нова българска история и хора, като Иво Недялков споделят интересни факти за ранния капитализъм в България.

    Нередност?
  • 3
    non_party avatar :-P
    СОРОСОИДЕН ИЛЮМИНАТ
    • - 1
    • + 59

    След 21 години най-после някой в прав текст призна това, което всички нормални и разумни хора в България отдавна знаеха - че т.нар. ни национално-отговорен капитал беше назначен от комунистическата партия с прякото съдействие на комунистическата ДС.
    Затова и бизнесът ни е такъв - уродлив като комунистическите си родители !
    Лошото е, че вече 21 години ручаме тези жабета и няма никакви, ама никакви изгледи това скоро да свърши !
    Явно като древните евреи ще обикаляме 40 години из пустинята, а нашата пустиня е комунистическа, т.е. по-жестока и ще трябва да умре и последният човек, роден по време на комунизма за да може да се очаква някаква промяна.
    Макар че като гледа човек какво правят децата и внуците на Лукановци, Живковци, Велчевци, Станишевци и другите комунистически фамилии едва ли нещата ще се оправят и след 40 години.

    Нередност?
  • 4
    dimhristov avatar :-|
    dreamer
    • + 33

    Точно така си беше, парите бяха раздадени от БКП. То затова и досега големите пари са си предимно червени. Само дето повечето хора така и не станаха истински бизнесмени - повечето си останаха играчи и мошеници, макар и да станаха най-богатите.

    Нередност?
  • 5
    bestbuy avatar :-|
    За да останат ХОРА в България.
    • + 33

    Това е новината на седмицата!! Истината за това кой управляваше и ще управлява България.
    Всички останали водевили, като стенограми и подслушвания са смешки.

    Нередност?
  • 6
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 41

    Да си спомним за последните дни на комисията "Методи Андреев". Списъкът за обявяване на принадлежност, който не видя бял свят, беше този с кредитните милионери и директори на фалирали банки. Но Андреев оттогава сам си казва, че от 400 имена в списъка 396 са били с картонче. Разбирай, ДС е единствената служба за сигурност в света, която вместо с опазването на държавата, се е захванала да разработи и въплати план за поголовното ограбване на собствения си народ, докарването му до нищета, безперспективност и масова емиграция.

    Нередност?
  • 7
    jacpot avatar :-|
    jacpot
    • + 20

    Дааа, добра статия! Имаше една поговорка:" Не по врат , а по шия!"
    Та така и с куфарчетата с пари, не били куфарчета, а били банкови крдити!!!:) Така де едва ли някой си е представял типичната картина с куфарчета - То е ясно това е само в преносен смисъл!

    Нередност?
  • 8
    jacpot avatar :-|
    jacpot
    • + 23

    И друго си мисля, Никой, ама никой не отива пред камерата на една от най- гледаните телевизии и да не знае какво говори:):):), още повече , че да си изпусне думите , ей така!:):):)

    Нередност?
  • 9
    manol avatar :-|
    манол
    • + 19

    колко искате? 6 милиона? ок... довиждане, приятен ден!

    давам 100 кинта на тази любезна служителка, ако ми прати копие на списъка :)

    Нередност?
  • 10
    orchis avatar :-|
    orchis
    • - 14
    • + 4

    Това със списъка доста издиша.

    Нередност?
Нов коментар