Странни съпротивителни сили
Пациентите протестират срещу смисленото предложение за оттегляне на министерството от търговете за лекарства


Деси Николова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Парите за лекарства, плащани от държавата, не стигат. Този простичък факт е в основата на много от проблемите в здравния сектор. И колкото по-бързо това се признае, толкова по-голям е шансът работата на тази система да стане по-качествена.
Първата стъпка по този дълъг път вече е направена. От тази година здравното министерство няма да организира търгове за медикаменти. Такава е практиката и във всички останали страни - членки на ЕС. Освен съобразяването с нормите на работа на европейските ни партньори, това решение носи и една по-практична полза - позволява на министерството да се фокусира върху политиките в сектора и да се заеме с пълна сила със задължителната реформа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Въобще търговете за специалните лекарства са краставици на търкалета... загуба на пари и най-вече на време.... фирмите по света дето ги правят се броят на пръстите на едната ръка, просто се обърнете към Байер, Мерк, Шеринг и ще получите одма най-добрата оферта, особено ако поискате лекарства за 2-3 години....
----------------------------------
Само че местните търгаши какво ще правят? Няма да има гювеч....
По закон нямат право да участват директно производителите на лекарства и да се прескачат дистрибуторите - от друга страна пък /виж карето с обемите на държавните поръчки, особено Рош - в случая директно участват и снабдяват чрез дистрибутора си Рош България/, как само нараства сумата през годините! Ха сега доказвай, че е нямало лобизъм и сериозни интереси в търговете през предходните години - възниква въпроса с или без благословията на определени хора в МЗ е ставоло това - естествено с/у съответните комисионни. Сега за първи път МЗ се опитва да се освободи от неприсъщата му търговска дейност и веднага се появяват противници - нали "пациентските организации" се финансират от същите оригинални компании т. нар. "Етични" компании...
До коментар [#2] от "ала бала":точно това трябва да стане, да се промени закона и специалните лекарства да не се купуват на търгове като доставката на кебабчета или хляб за войската.....
Колкото по малко маймунки по веригата производител на лекарства - пациенти, толкова по малко поводи за далавери и забавяния, а .....
забавянето при някои болести е голям проблем за пациентите .......
болниците да се занимават с търгове ми се струва глупост. Нещо което досега се прави от група хора на едно място, сега ще се прави от хора без опит на сто места.
При търг за 100 дози лекарство нужно на една болница , и за 10 000 дози нужни за цялата страна, разликата в цената може да е над три пъти. Как с покупката на по-скъпи лекарства се спестяват пари може би ще научим някога от някой Нобелов лауреат.
Със сигурност има по-добър начин. Примерно прави се списък с хиляда вида медикаменти и се организира търг за цени. Производителите дават цени, за всяка позиция се определя кой печели, и болниците се задължават да купуват конкретния медикамент от него на тези цени. Когато в някоя болница нещо потрябва, тя го купува на договорената вече цена. Така хем болниците получават каквото им трябва, хем не се занимават с неприсъща дейност, хем цените ще са по-ниски.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.