

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От компроматната престрелка със СРС-та и последвалия вот на доверие към правителството все пак изскочи и нещо хубаво. В опита си да отклони вниманието от скандалите ГЕРБ в лицето на финансовия министър Симеон Дянков официално заговори за въвеждане на правила (познати като фискален борд), които да гарантират финансовата стабилност на държавата. Идеите са три. Преките данъци да се променят само след референдум, държавата да не преразпределя (и съответно да не отнема от бизнеса и гражданите) повече от един определен процент от брутния вътрешен продукт (БВП), а размерът на бюджетния дефицит да се ограничи със закон.
Мерките са в начален етап на обсъждане, но заслужават внимание. Ако страната успее да наложи бюджетна дисциплина и тя не зависи от конкретни политици или предстоящи избори, икономиката ще стане с една идея по-предвидима и рисковете ще намалеят. А това означава по-ниски лихви, по-високо доверие на инвеститорите и по-бързо възстановяване. Въвеждането на фискални правила ще има и положителен имиджов ефект за България в контекста на дълговата криза в еврозоната и бюджетните проблеми на някои от страните членки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
"Другият проблем е, че тежестта между данъкоплатците е разпределена асиметрично. Много малко хора ги засяга пряко размерът на корпоративния или на подоходния данък. Това също би повлияло върху крайния резултат", добави той.
Хм. В един друг форум се изненадох как е трудно асимилирането на подобна идея, но щом експерти като Лъчезар Богданов се затрудняват явно положението си е тежко.
Ами, като няма рефендум, правителството (което и да е то) просто ще вземе решение и то ще бъде прието от Нардното Събрание. А иначе това няма да е достатъчно. Колко му е човек да го съобрази това нещо?
България има в момента едно от най-ниските данъчни нива в ЕС и опасенията са, че това няма да е за дълго - достатъчно е да дойде някой още по-голям популист ( а те в България не са дефицит) и този данъчен режим ще е в историята. Това може да стане буквално след по-малко от 3 години.
В сравнение с това тази Конституция вече 20-та година кара - нищо, че се изредиха червени, сини, жълти и пембяни. А данъчния режим междувремено бе променян няколко пъти.
Да провеждаш референдум за данъците е доста безумно според мен. Особено при неграмотно население като българското.
Вие искате гласоподаватели, които мерят бюлетини с линийки, да дават мнение по данъчно законодателство?
Иначе съм на мнение, че колкото по-малко разпределя държавата, толкова по-добре. Просто ще намалеят средствата, отклонени в частни швейцарски сметки. Ако могат наистина да го намалят до 25%, ще цъфнем, но за мен това е нереална цел при настоящото ниво на нашите политици, голяма част от които още са "гладни".
Изцяло подкрепям тази идея. Нашите политици не могат да се контролират и е добре да им се сложи намордник - в случая фискален борд. Как добре се получи с валутния борд. Кучето скача според тоягата.
Аз реално не виждам никаква полза за мен като гражданин от плащаните от мен данъци. Следователно да се минимизират вредите за гражданите. Ако може да се свали размерът на разходите до 30% от БВП би било добре, ако се стигне до 25% ще е още по-добре. Тогава ще ги видя народните паразити, пардон представители, с какви пари ще ходят на околосветски пътувания и банкети до зори.
Да се въведе незабавно електронна администрация и всички документи да се изпращат и получават по електронен път. Холяди напълно безполезни чиновници ще могат да се съкратят само от тази мярка. Пример Естония.
Аз лично съм доста скептичен спрямо тази идея.. много е трудно да заложиш такова нещо в закон и то да се спазва. Пример:
В САЩ има законов таван на публичния дълг, който за 71 години от както съществува е вдиган има няма 73 пъти.
Да не говорим, че има случаи, в които механичното намаляване на дефицита би било по-скоро вредно. Но да видим първо какво ще е крайното предложение..
Толкова ялови въдици е заложил този финансов министър,че всяка уловка като провеждане на референдум за данъците е лека закачка преди новите скандали. Истинско чудо е,че при тази бъркотия с митниците този господин все пак остана читав,защото от досега случилите се все той бе в окото на тайфуна.Халал да ни е великия финансист!!!
Данъците са изрично изключени като предмет на референдум по закон. И съвсем правилно, всъщност.
А репликите на министъра за подобен плебисцит са откровена демагогия.
Флик е прав, че дефицитът трябва да се държи под контрол и ме на никой сегашен или бъдещ финансов "гений" от типа "поразяващата уста" 1994-1997, не трябва и да преминава през ума да го пристъпва, надвишава....
До коментар [#4] от "oziris7":
не бих могъл да изразя по-добре идеята; изцяло съм съгласен, особено с естонския пример
референдум за данъците е безумна идея. мнозинството българи данъци не плащат - това включва пенсионери, безработни, студенти, цигани, земеделски производители... мисля, много над половината са.
те на референдума спокойно могат да кажат 90% да станат данъците. 2-та милиона полезно заети ще ги плащат, а останалите ще цоцат от тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.