България като образователна дестинация
Една идея, която може да помогне за изграждането на добър имидж на страната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"За да подобрите бранда "България", подобрете пазара на образователни услуги." Това беше едно от основните послания на експерта по въпросите на националната идентичност Саймън Анхолт на конференцията "Branding Bulgaria", която "Капитал" организира миналата седмица. Инвестициите в качествено образование трябва да са на първите места в списъка със задачи на българското правителство - те биха се отразили положително не само върху имиджа на страна в чужбина, но и върху развитието на българската икономика.
Идея как да подобри качеството на професионалното образование и то да предложи обучение с високи стандарти не само на българските, но и на чуждестранни студенти и хора, които започват кариерата си, има младият предприемач Боян Бенев. Той е на 26 години, израснал и учил е във Великобритания. На 16 регистрира първата си фирма, няколко години по-късно е обявен от списанието за бизнес и икономика Start Your Business Magazine за "най-успешен млад предприемач на Великобритания" за 2007 г., през 2009 г. са публикувани първите му две книги. Сега Боян отново е в България. С идеи и ентусиазъм.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Идеята безспорно е добра и има хляб в нея. Слабото място е, че общото състояние на нашата образователна система е трагично и е контра-референция за подобна дейност. Как да се лансираш като център за доквалификация, когато учениците ти още от 4. клас нататък са евро-азиатски (не само европейски) опашкари в теста ПИЗА? Да не говорим за смехотворните професионални гимназии по каучукова промишленост, минно дело, стъкларство и керамика и пр. в райони, в които тези отрасли са отдавна ликвидирани и учениците хал-хабер си нямат от реалния свят, но възпитаниците им гастарбайтерстват наляво-надясно и си развяват дипломите. После бързо се разкирва, че зад тях не стои нищо. За да се сложи край на самозалъгването, трябва спешно да се въведе образователен борд, като се изкопира образователната система на някоя успешна държава - Норвегия, Финландия, Израел...Какво очаквам да се случи тогава? В първата година от въвеждането ще се окаже, че само 2% или 5% от нашите училища покриват този стандарт. С много труд, подмяна на персонал, дообучение на учители и т.н., се надявам до 10 години поне 50-60% от училищата да догонят жалона, а след още 20 години - всичките. Примерът на валутния борд е успешен, защо да не се повтори...
"... да изгради представа, че може да се превърне ..." - толкова далечно и мъгляво формулирано. Дори само от това става ясно колко всъщност е далеч България от възможността да бъде равностоен партьор в сферата на образование и иновациите. Първо трябва да изгради представа. А после някъде в неопределеното бъдеще да стане партьор. През това време и на слепите е ясно колко много сме загубили през годините. Докато сме си мислили, че имаме "качествено" образование, светът е отишъл десетилетия напред. Нашата образователна система вече се е скапала. Активно децата са обучавани само на чалга и простотии и единствената им сигурна мисъл е, че тук е безнадеждно и трябва да изчезват към Англия или Испания да работят като най-долна помощна работна ръка.
И едно такова златно момче се е върнало в България? Не мога да повярвам, браво на него! Кой знае защо се сещам за някогашните български емигранти, които се връщали от странство, за да участват в Балканската война...
До коментар [#3] от "moreni":
аз за щастие познавам доста такива, и което много ме радва, никой не е казал досега, че съжалява за решението си, понякога си мисля, може би защото все пак имат път назад, ако решат.
Благодаря на Капитал, че трибуна точно на такива хора, има доста, моля направете рубрика в която седмично да се представят хора с такива идеи, младите успешни хора на България. Това също е брандинг сред самите българи, на българина, който живее в страната му е необходимо също брандинг по отношение на собсвената ни страна, хората на Бутан, са най-щастливи, може би защото са разбрали, че плазмения телевизор, и бентлито, не могат да те направят щастлив, ако живееш сред хора обсебени от себе си, заети с вайкане. Къде изчезна гордостта на българина, нека не обвиняваме политиците ни, че сме се превърнали в пародия на себе си.
До коментар [#5] от "diogen_1":
"Къде изчезна гордостта на българина, нека не обвиняваме политиците ни, че сме се превърнали в пародия на себе си."
Много точно казано, както винаги!
Дай Боже все повече такива млади хора в България!!!!
има надежда значи...не бива да виждаме само черното, трябва да сме положителни и да ВЯРВАМЕ, че такива хора има и ще ни карат да се гордеем!
Нека има ентусиасти. Без ентусиазъм нищо не става. Но само с ентусиазъм - също.
Състоянието на българското образование (средно и, особено, висше) е катастрофално. И чудо да стане не виждам как след 10 години ще идват милиони да се обучават тук. Ние нека първо спрем изтичането на мозък от България пък после да мислим как да дойдат чужденци.
Изобщо - красива идея, стискам му палци на момчето, но, да си призная, съм скептик.
това момче още мустаците му едвам наболи и тръгнал да пише бизнес-планове, но нещо не е познал.
милиони души никога няма да дойдат да се обучават в българия, всъщност никъде няма да тръгнат да се обучават, защото тенденциите в професионалното образование се изместиха към уеб-базирано обучение.
който е работил в международна компания, може би помни преди 10-на години как беше. на нас поне ни правеха редовно обучения с лектор, понякога извън града, понякога просто в офиса. после почнаха постепенно да минават на WBL's - тоест уеб-курсове, които покриваш сам. просто е много скъпо да се харчи за зала, храна, лектор, а не дай боже и самолет и хотел, като може и без тях. от 2001 г. съм сменил няколко фирми и във всички забелязвам тази тенденция. всички компании искат да съкратят разходи, и този скъп модел, който предлага момчето, не вярвам да проработи.
виж, ако измисли тук наши програмистчета да правят тези уеб-модули за обучение, това може и да потръгне.
Браво на Капитал за статията!
Не виждам никакъв проблем в България да се обучават няколко милиона души.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.