

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Средата на 20-те години на миналия век. Един тридесетгодишен майстор-колар - Рачо Джамбов, изгражда собствена работилница в малкото тогава градче Орхание (днес Ботевград). През 1928 г. върху старо шаси от Фиат той прави и първата каросерия. През 1948 г. фабриката е национализирана. През 1956 е прекръстена на "Чавдар", а 43 години по-късно попада в процедура по несъстоятелност.
Това не е сълзлив реквием за автобусостроенето в България. Тук ще ви разкажем за това как на гърба на този паметник на соцпромишлеността и пред пасивния поглед на държавата една съвсем работеща компания е измамена със солидна сума и с всеки изминал ден губи надеждата да си я получи обратно. Повече от година и половина след събитията пострадалите са в неведение какво се случва. Този на пръв поглед частен случай е показателен за двойния подход на властта - която с шумни полицейски операции претендира, че бори кризата, а в същото време там, където наистина може да противодейства - тихо пасува. А скоро "Чавдар" може да бъде окончателно ликвидиран, с което и надеждите на измамените да си върнат парите.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Това, че предварителните договори не се вписват, е пълен абсурд. Да не говорим, че ако се вписваха, автоматично сделките по данъчна оценка щяха да изчезнат, а данъчните приходи на общините да скочат. Вярно, че по закона сега, това значи допълнителни разходи за нотариални такси и вписване, но защо Арон не ги поема при толкова голям материален интерес? Достатъчно е даже Министерски съвет да приеме по-ниски нотариални такси или пък таксуване за нотариус и вписване при сегашните, но само при предварителния договор. Мисля, че и сега имотите могат да се проверяват за тежести в реално време (ако няма забавяне между вписването и обновяването на информацията в сайта на имотния регистър). Плюс това да се въведе задължителна застраховка срещу риска от измама при всяка сделка и такива проблеми няма да има изобщо.
скоро гледах по телевизията подпобен случай - служители в банка подписват свои клиенти като гаранти по кредити, като се делят парите между служителя и кредитополучателя. моят проблем в подобни ситуации е с бнб. по-специално банковият и надзор. ако една банка няма необходимите механизми за вътрешна проверка на такива фасулски казуси представете си какво може да направи един недобросъвестен служител с компютрите в софия (междубанкови преводи или нареждания в чужбина, промени в депозитите, кредитните вноски и т.н.). следващия колосален скандал в българия ще е свързан с отсъствието на бнб като регулатор.
Никоя банка няма сметка да се разчува за грешките и злоупотребите й. Гадното е, че вместо да ги поправят (и дори компенсират), те упорито ги отричат, като за целта си служат с всички възможни средства. Така тяхната "безгрешност" струва много на потърпевшите, а БНБ не иска да си разваля рахатлъка заради някакви си изиграни клиенти...
За решаването на дела от подобно значение, които блокират значителни инвестиционни намерения и оневъзможават откриването на работни места, съдът трябва да има писта с по-висока скорост. Така, както както по големите фирми за всяка очертаваща се едра сделка се сформира "task force" за бързо администриране и вземане на решения.
е затова в чужбина като се купува имот, капарото се плаща не на продавача, а се оставя в ескроу сметка. така той е сигурен, че то е блокирано и ще го вземе, ако купувачът се откаже, ама и не може да хукне нанякъде с него и да се откаже от продажбата.
ескроу сметката се отблокира, когато прехвърлянето се впише.
какво им пречи и тук така да го направят? ами ще секне далаверата за много нотариуси-измамници.
До коментар [#5] от "Камен":
Камене, и тук се работи така. Всички големи банки предлагат ескроу сметки. Това, което не разбирам в статията е как ще кихнеш милион лева на предварителен договор, без да изследваш представитпелната власт на продавача? Най- вероятно фирмата и чавдар са в комбина, за да източат банката... Всичко друго сочи на груба небрежност...
тук може да видите клип , част от разрушаването на завода:
http://vbox7.com/play:8ac32adf
До коментар [#4] от "cinik":
Много по-важна е превенцията, отколкото как ще се решават делата. Стигне ли се до съд, значи в самия ред на сключване на сделките има пукнатини - и те тук лъснаха.
Съгласен съм с Thermobee, че купувачът трябва сам да разбира рисковете и да си е свършил работата по проучване на продавача. Това е нормален процес - проверка за тежести, кой има право да продава активите на фирмата и т.н. Всеки, който иска, може да пита в банка каква документация се иска, за да купиш жилище. Всеки юрист би могъл да изброи достатъчен набор от инструменти за контролиране на рисковете и горе-долу всеки брокер, който е продавал нещо през живота си, може да ти свърши работата по агенциите - търговски регистър (за синдика), вписвания (за имота) и т.н.
Малко можем да разширим темата за вписването на предварителните договори и с друга важна информация - гарантирането на достоверността на пълномощните. Не знам каква процедура имат нотариусите за проверка на редовността на документите, но тя може да бъде позатегната, а самите нотариуси да носят материална отговорност, ако не я изпълняват. За самите тях може да се въведат професионални застраховки (макар че най-добре е да се разработи продукт, защитаващ добросъвестния купувач, който най-често е ощетен).
Че е банална измамата, банална е. Но защо в подзаглавието пише "'под носа на държавата"'? Какво общо има държавата?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход