Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"А като не даваш пари, какво те интересува каква е цената? И имаш 51%?"
Безпрекословната подкрепа на премиера Бойко Борисов за АЕЦ "Белене" в началото на седмицата отприщи едва скриваното разцепление между ГЕРБ и министрите експерти в кабинета на Бойко Борисов по отношение на ядрената централа. Досега последните печелеха време. Аргументите им бяха, че след като не може да се намери западен инвеститор, АЕЦ "Белене" е очевидно неизгодна от икономическа гледна точка. Смислената логика досега поне забавяше окончателното решение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
146 коментара
Сумата е достатъчно голяма, че един подпис да закопае цялата държава за поколения напред. Очаквам подобен анализ и за другия заложен трап: присъединените на "предварителен договор" слънчеви централки, чиято сумарна мощност надхвърля цялото българско енергопотребление, а цената, която ще им плаща ежегодно НЕК според договорите, надхвърля няколко пъти целия годишен брутен вътрешен продукт на България
Добре, де, нали били подписали договор с най-големия консултант по ядрените въпроси в света?!
:-)
Без "Белене" България рискува да зависи и от внос на ток, освен от вноса на горива (виждаме накъде са тръгнали нещата с най-големите ни ТЕЦ-ове...)!
bоко сигурно е мислил, че "Ей Чи Би Сибанк" е банката на цветелинчето, сигурно и шамари е раздавал, че не му е казала, как да му се обясни, че това е HSBC...
За "Белене," но само при ясни условия, без скрити клаузи, адекватен контрол и 51% за държавата, и всичко това не за 12 милиарда евро...
До коментар [#1] от "cinik":
ток за 3.7 милиарда лева става дума (2000 мегавата), но въвеждането на тези мощности пак би качило цената на тока 2.5 пъти. истина е, че нямаме нужда нито от АЕЦ, нито от тези слънчеви и вятърни ВЕИ и трябва да лобираме пред ЕС да направят за нас изключение и да НЕ вкараме 16% 'зелени' мощности поради това, че и в момента изнасяме 22% от енергията, която произвеждаме и имаме свръх мощности и е безсмислено да гоним някакви норми като въвеждаме мощности, които няма как да се използват. това би било държавна далновидност, не да ни балалайкат как тока щял да поскъпне 2 пъти, ако не направим нов АЕЦ. дори и да го построим, тока от него ще се изнася, а този от ВЕИ пак ще се продава на вътрешния пазар, защото никой малоумник няма да купи ток на 5 пъти над пазарната цена.
между другото , забавно ми е че се намират личности , които смятат че това което си произвеждаме сами е по евтино от това което внасяме, тоест от международните цени, е нема такъв филм
До коментар [#7] от "stg":
На мен пък ми е збавно, че има личности, които смятат, че всички производители работят на загуба, за да осигурят по-евтин износ за нищо непроизвеждащите, само внасящи и потребяващи държави!!!
понеже другарите комунисти не могат да мислят отвъд това колко пари да откраднат от евро програми като въвеждат 'зелени' мощности и после как да ни набутат да плащаме за АЕЦ, за ток за който няма пазар, някой трябва да ви го каже какво ще стане: след 5 години на днешни пари бюджетните разходи ще трябва да скочат със 700 млн лева (4%) само за лихвата, електроенергията ще стигне поне 35-40ст по днешни цени... и всеки ще спре да консумира този скъп ток ВЕИ и ще си сложи сам пана на покрива, които на днешни цени произвеждат ток на 15-16ст и така ще фалира държавата покрай този АЕЦ, защото основното перо в бюджета е ДДС от... ток.
До коментар [#5] от "J.J.":
Безупречна позиция! Подкрепям изцяло с уточнението, че цената не трябва да достига не 12 милиарда, ами дори не трябва да достига и 6 милиарда евра (на руснаците много им се ще солидно да се нагушат чрез прераздути инфлационни корекции!). Пет цяло и нещо милиарда са съвсем нормална цена.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.