Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Цената на тока
ЗА Без ядрена мощност в дългосрочен план цените на електроенергията ще растат. Новите тецове продават двойно по-скъпо, ще се присъединяват нови, още по-скъпи възобновяеми енергийни източници. Въвеждането на квоти за CO2, както и либерализирането на ценообразуването на въглищата от "Мини Марица-изток" ще оскъпи още повече електроенергията от тецовете. Проф. Атанас Тасев пресмята, че квотите ще доведат между 25 и 50 евро оскъпяване на мегаватчас (т.е. цените на евтината ТЕЦ "Марица-изток 3" ще се удвоят). От тази година започва либерализиране на електроенергийния пазар, което поне в краткосрочен план ще доведе до повишаване на цените. Себестойността на електроенергията от АЕЦ "Белене" ще бъде значително по-ниска от тази в тецовете.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Върхови технологии: Космически изсл. , Биотехнологии(генно инж.) , Нанотехнолгии , Ядрена енерг. - за др. засега не се сещам.
Засега все още имаме потенциал за ядр.ен. (поне докато функц. Козлудуй - но докога?) . От генното инж. се отказахме (масовите протести с/у ГМО), м/у другото развиването на екоземеделие не е непременно лошо! Космосът? Китайците изтреляха Таиконавти ама ние можем да имаме само поддържаща роля( да доставяме косм.храна и тоалетна хартия). Остават нанотехн. но мозъците ни отдавна изтекаха ( нацията тотално изпростя)!!!
Така ,че за добро или лошо Белене е може би единствения ни шанс за хората работещи в тази област да не отидат да садят картофи!
Оптимистът е измислил самолета, а песимистът - парашута.
По ми се иска България да може да лети, отколкото да пада свободно.
До коментар [#2] от "Wornoxmaniak":
Лехчево, тук става дума за сухи бакалски сметки, колко ще плащаш ти, аз и твойте и мойте внуци. Наистина ли не схващаш че това не е Бойко срещу нам кой си, или Левски срещу ЦСКА? А ако пък искаш да си отвориш очите за ИСТИНАТА, прочети статията 'Talk Show' ;)
До коментар [#3] от "Meчо Пух":
Четох я. Не ми харесва има неща дето са верни и съм съгласен има и такива дето не са.
До коментар [#1] от "SS":
Познавам мозъци които са още тук, само че не знам до кога!
Относно липсата на енергия и нейното набавяне има варианти!
До коментар [#2] от "Wornoxmaniak":
Когато бат ти Бойко беше против Белене (преди няколко месеца) - ти ЗА ли беше или като него ПРОТИВ ?
До коментар [#6] от "KOBOLD":
За ядрената енергетика съм. ОООООще преди баце Бойко и да си е мислил, че некога ще дойде на власт и като си иде пак съм за!
Предпочитам да ми бъдат дадени пари за саниране и да плащам по-малко за ток, отколкото сама да си плащам лошо направената изолация на жилището (поради невъзможността 83 собственици да се сдружат и да направят цялостно саниране на сградата, защото просто нямат пари!), отколкото да плащам повече за "евтината" електроенергия на АЕЦ.
В прикачен към една друга статия, от финансов модел на АЕЦ Белене- 9.xls 8418521112#
http://www.capital.bg/getatt.php?filename=o_106558
се вижда, че при 90% Capacity used, средно на година, инвестицията излиза на плюс едва през 2029!!!
Ако проекта се оскъпи с 50% във времето, това ще прибави едни нови 9 години към тези 18, с което датата за излизане на + ще се отдалечи на 2038, без да се има предвид условията на кредита и перспективите в дългосрочен план.
Ето и един документален филм от не толкова далечното минало -
http://video.google.com/videoplay?docid=-596850678
В края Горбачов дава оценка на щетата - $18 милиарда, става въпрос за тогавашния долар, сега икономистите го смятат по 2,5 приблизително, или 45 млрд - цялото ни БВП и отгоре.
В сметките за Белене не е ставало въпрос за застраховка, колко ли би струвала тя в наши дни за сравнително големи реактори от 1000MW?
До коментар [#7] от "Wornoxmaniak":
Атомната енергия ще бъде скъпа за застраховане - вероятно в млрд. евро на реактор годишно - освен това EU е известен с високите си глоби за природни бедствия. Не ми се смята, не знам дали има смисъл в нашия случай.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.