Финансовият министър Симеон Дянков: Спорна е частта за данъчната политика
Вицепремиерът и министър на финансите пред "Капитал"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Звучи твърде оптимистично точно Бг да повлияе на решението за данъчната хармонизация, та нали у тях е и ножа и хлЕба - с малко могат да ни купят подкрепата по който и да е въпрос.
А пък тази част:
" Ще има ли санкции за държавите, които не изпълняват задълженията си към механизма – например не си правят вноските?
Имаше активна дискусия. Но позициите са твърде разностранни и все още не се е стигнало до смислено решение..."
вече сме я гледали. Кандидатите за еврозоната се гледат под лупа и за 0,1% непокриване на маастрихтските критерии не влизаш, а тези вътре с години ги нарушават и - нищо! В резултат се стига до авариен план, в който вече всички са добре дошли.
Смърди!
Еееееее! Пак ли е загубено място с недомислията на този крайно некомпетентен човек - Дянков?! Стига бе, хора! Намалете малко заниманията с едни и същи видимо неспособни хора, ами дайте нещо, от което бихме могли да извлечен полза!
Симеон Дянков е живото доказателство как един изключително некомпетентен човек може да допълзи до някакъв пост дори и в САЩ и след това години наред да заблуждава с някаква псевдо еродиция... То не че е особено трудно да заблудиш един пожарникар... пък бил той и настояща мутра :)
Вече е почти сигурно, че тоя ще ни докара до фалита и ще си хване самолетчето за щатите, а българите кучета ги яли...
Както по всяка друга тема, и по тази българските медии, с цялата си некомпетентност изприказваха един тон глупости, от които всички се объркахме.
Отговорът на първия въпрос от това интервю е най-краткото и смислено обяснение на пакта, което съм чел.
Дянков го казва ясно: хубаво е да участваме, ако искаме да ни приемат в еврозоната, но не трябва да позволяваме на Германия, Франция и сие да ползват случая, за да диктуват данъчната ни политика, просто защото тях ги мързи да оправят собствените си проблеми.
Ако се хармонизират данъчните ставки, да се хармонизират и данъните основи върху които се начисляват данъци. Примерно за 1000 евро на месец - бедност и социални помощи и нулеви данъци, както е във Франция и Германия. Какви са тези неща - хармонизация на акцизите, цените - но всичко това за сметка на доходите на нормалните хора. Ебем ти и европейския съюз? Единствената полза досега е, че няма нужда от туристическа виза за Европа - което и преди не беше особен проблем.
До коментар [#1] от "4erenmetar":
Спокойно, това няма как да стане. За да се постигне хармонизация на данъчните ставки, трябва да има някакъв консенсус между страните в Европа. А това няма как да стане. Не могат да ни принудят. А хубавото е че не сме сами: Полша, Словакия, Прибалтийските държави, Румъния а и Австрия и Холандия с конкурентните им данъчни системи никога няма да го допуснат. Има прекалено много държави които са твърдо против. Така че мисля че на тази тема малко се преиграва... Важното е да си отстояваме интересите на идващите преговори. В този смисъл е хубаво че участваме сега при изработването на пакта, вместо той да ни бъде натресен наготово когато един ден вземем да ставаме член на Еврозоната...
Аз не мога да разбера защо се очаква от нас ние да плащаме сметката на чужди пирове. Едни държави взели пари на кредит и ги изпапкали - хайде ние да им платим сметката? Ами другите, дето са им дали кредитите - защо очакват от нас да им върнем парите? Да не са ги давали като не са искали да ги загубят.
Аз не бих помагал нито на кредиторите нито на длъжниците - да са мислили като са сключвали сделките, а сега да си носят последствията от техните решения.
Освен общи интереси с другите бивши соц. страни, ми се струва, че можем да привлечем и Турция към дискусията.
1. Не е необходимо да им правим отстъпки, защото за тях самия факт, че ще са част от дискусията, ще е позитив.
2. Имаме общи интереси. Така и така имаме интерес да подкрепим тяхното членство, можем да го "изтъргуваме" за нещо ценно.
3. Предвид тяхното население, да имаме тяхната подкрепа един ден в далечното бъдеще, когато те са членове, ще е полезно.
4. За сега коалицията на соц. държавите не успява да се пребори ефективно със старите членове. Едно подобно "размесване на картите" може да ни е от полза, понеже нямаме интерес от статус куо.
5. Отново - това, че все още не са членове на ЕС, не означава, че нямат влияние върху процесите и решенията. 1+1=3
Какво мислите?
До коментар [#9] от "dggm": Мисля, че заиграване с Турция по вътрешни проблеми за ЕС не ни е от полза. От това би имало смисъл когато (и ако) някога въобще влязат в съюза.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.