Без политика, без пари. Тогава?
Повече от десет години управляващите не успяха да променят правомощията на областните управители. Ред е на ГЕРБ да опита


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

800 000 лв. за една година. Много или малко е това за бюджет на областна администрация от 36 души. На хартия сумата не изглежда скромна, както и правомощията на областните управи - цели 25 по закон и наредба. На практика парите (в случая на областната управа в Смолян) стигат за консумативи, транспорт и заплати, а ангажиментите на губернаторите - силно ограничени, защото "така се е наложило в годините".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
Дано Дончев докара административната реформа до някъде! Беше много добър като кмет - мисля че може да се докаже и като министър
Мисля че 6 района ще бъдат напълно достатъчни при едно увеличение на бюджета на областните администрации и изясняване на задълженията им - като им се придадат функции за да могат да кандидастват за европроекти и да търсят инвеститори. Защо да не бъдат и оценявани за работата си по размер на привлечени инвестиции и открити работни места - като и да има бонуси и тн
Има много перспектива в такава реформа! Дано да стане час по-скоро!
28 области за малка страна като България е абсурд. В крайна сметка населението на цяла България е приблизително колкото на една немска провинция.
6 области са определено по-добро решение.
"На обратната позиция е съпартиецът й Димчо Михалевски, бивш зам.-министър по регионалното развитие в кабинета "Станишев". "Ако се дадат подобни правомощия на управителите, очаквам реакция на Европейската комисия", твърди той. Причината е, че те се назначават от правителството, а не се избират."
Въпросният г-н е в грешка поради факта,че това,което казва противоречи на самата идея за децентрализация,която е,че именно чрез намесата на гласоподавателите се избират тн управители на децентрализирани региони(които могат да варират в зависимост от броят на нива на регионите,но предвид малката площ на България,повече от едно ниво изглежда нереално).Принципът на този способ е,че местните жители са най-наясно с решенията,от които тяхният регион се нуждае и следователно,те трябва да са тези,които да избират въпросните управници.Но,логично,след като се делегира власт от страна на държавата,тя трябва да бъде подплатена с реално упражняване на контрол върху управниците на децентрализирани региони(префекти,например).
Аз,лично до колкото ми е позната материята,подкрепям подобна инициатива,с една уговорка,че след като веднъж тази реформа бива ангажирана,нека да се доведе до край,защото една на половина свършена работа само може да задълбочи проблемите на местно ниво,които съществуват към момента.
Абе Дончев и той стана "тесен" специалист. В Италия имат над 8000 общини, а в Словакия 3000-4000.
Само пушилка вдигат... Преместиха ли "Земеделието" в общината? Всеки ден по една идея за парлама се мята във вентилатора...
До коментар [#4] от "kndmv":
Точно така!
Първо си отговорете на въпроса, зададен в статията "..Какво точно правят .." областните управители, после "..кой друг по лесно и по бързо може да свърши същата работа .." и тогава мислете как да ги рИформирате....
Щото кафа от демосратски рИформи в последните 22 години.... наистина прекалиха......
До коментар [#4] от "kndmv":
Област и община са различни неща, даже и в Италия и Словакия......
Какви са тези реформи? Не сещам за един лев спестен или изкаран от тези държавни служители. Вярно е че не получават големи заплати, но и не се вижда дори и тези да ги изкарват. Просто трябва всички чиновници в областните управи да бъдат осъдени за умишлено бездействие и/или злоупотреби. Областите да бъдат затворени или преструктурирани на 2-6 и всяко едно дублиране с общински или министерски отношения да бъде премахнато. Областите са отживелица на една тоталитарна държава. Всяка една управленческа дейност беше дублирана или утроена в соц. България. Така се топят един друг, винаги не са си свършили работа и много по лесно се контролират служителите. С безотговорни марионетки развитие не може да има!
Да опита! Толкова неща опитаха.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.