🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Свидетелите на човешката глупост

Нападението над "Свидетелите на Йехова" показва колко българските власти не се вълнуват от дискриминационните престъпления

Привърженици на ВМРО протестираха пред румънската църква в София
Привърженици на ВМРО протестираха пред румънската църква в София
Привърженици на ВМРО протестираха пред румънската църква в София    ©  Георги Кожухаров
Привърженици на ВМРО протестираха пред румънската църква в София    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Точно два дни след като парламентът прие промени в Наказателния кодекс, с които криминализират различни прояви на езика на омразата, в интернет се появи ето това клипче. С просто око се вижда как едни хора влизат в двора на къща, където нападат други хора. Не става дума за сблъсък, както някои медии го определиха, а за нападение. Виждаме младежи със суичъри с качулки, знамена на ВМРО, както и викове "пальете бомбити". Виждаме едни хора, които без причина бият други. Хората в къщата са предсавители на регистрираното вероизповедание "Свидетелите на Йехова". Нападателите по данни на полицията са все още неизвестни.

От бургаската полиция казаха за "Капитал", че след нападението има петима ранени, четирима от които са под домашно лечение, а един е оставен в болницата. Общо десет човека са били отведени за "справка" в РПУ, като всичките са били освободени. Пред полицията, от ВМРО са отрекли да имат нещо общо със събирането и нападението. По думите им първоначалната идея е била да бъдат почетени "самоубилите се членове на това вероизповедание". ОТ МВР казаха още за "Капитал", че ВМРО не са имали разрешение от Община Бургас за провеждане на събитието за което ще им бъде потърсена административна отговорност. Тепърва ще се изяснява самоличността на заснетите да участват в нападението, с оглед подвеждането им под наказателна отговорност. 


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

88 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    meanmoonshiner avatar :-|
    meanmoonshiner
    • - 17
    • + 97

    Все едно гледам кадри от арабския свят..

    Нередност?
  • 2
    classicc avatar :-|
    classicc
    • - 23
    • + 161

    Думите не стигат за да опишат простотията на тази тълпа.

    "Глупаци", "турци", "престъпници", викат хората с маските и без да са провокирани започват да бият едвам защитаващи се хора.
    В 2:25-2:30 се вижда как единия дебил хвърля нощ, който се забива във вратата. Когато пристига линейка се провикват "и катафалка има", "умрете, умрете", "ше ви намушкаме" и други учтивости.

    Дано да опандизят дебилните хулиганчета и никой да не е пострадал трайно (белезите по лицата най-вероятно ще останат за съжаление).

    Единствено се радвам, че това нападение показва как радикалните идеолози (националисти, мюсюлмани, християни) не се различават изобщо една от друга. Да ходиш да убиваш хора, задето не ти харесват идеологията или чувстват, че си им обидил идола е безмозъчно. Не знам само как имат мозък да се множат.

    Нередност?
  • 3
    dimhristov avatar :-|
    dreamer
    • - 135
    • + 48

    И двете страни "атакуват" противниковата страна. Само средствата са различни. Сектантите (не само тия от видеото) атакуват с думи и писания, призоваващи в редиците си нови хора много отдавна. Тия от агитката във виедото атакуват с ритници, камъни и други подръчни средства за да спрат агитацията на първите. Не знам какъв ще е резултата но по принцип и двете страни работят в една и съща посока - да спечелят повече хора за своята кауза.

    Нередност?
  • 4
    schlupf avatar :-|
    Нищо лично
    • - 18
    • + 107

    Добре бе каква е тая държава, в която видео материал не може да послужи като доказателство за извършено престъпление, кажете ми? Как може такова безобразие?

    Нередност?
  • 5
    ras16377431 avatar :-|
    ras16377431
    • - 19
    • + 144

    До коментар [#3] от "dreamer":

    Мечтател, хайде да направим така - ще се атакуваме един друг, като ти ще ме атакуваш с думи и писания, а аз - с ритници, камъни и други подръчни средства. Щом са еквивалентни двете атаки, не би трябвало да имаш проблем, нали?

    Нередност?
  • 6
    metzanviolinov avatar :-(
    metzanviolinov
    • - 8
    • + 66

    Бургаската зоологическа градина...

    Нередност?
  • 7
    trezven avatar :-(
    Трезвен
    • - 13
    • + 52

    Много са лумпените по българските земи. Тия средновековни добитъци не са от Европа- по-скоро крайбрежните части на Сомалия, гористите местности на Пакистан или Талибанските части на Афганистан.

    Ония дето им плащат от ВМРО и се хилят с букетчетата обаче е интересно от къде намират пари да им плащат за зулумите и бомбите. И интересно кой и защо им е поръчал такава акция.

    Нередност?
  • 8
    maka avatar :-|
    maka
    • - 3
    • + 50

    До коментар [#5] от "gradinko":


    До коментар [#3] от "dreamer":

    Хахахах +.

    И понеже "взаимното атакуване" и на двете страни ще е за спечелване на повече привърженици, аз ще се присъединя към "лагера" на gradinko.

    Нередност?
  • 9
    trezven avatar :-|
    Трезвен
    • - 17
    • + 28

    Сега сигурно ДПС ще излезнат с изявление, че верската търпимост в България се нарушава, Бай Амет ще потрие ръце, а добитъците, дето мятат бомби срещу невинни хора ще получат бонус 10 лева за усилията.

    Нередност?
  • 10
    fidelio avatar :-@
    fidelio
    • - 7
    • + 78

    Единственият адекватен материал за случилото се! Благодаря ви, че не окачествявате тези дивашки буйства като "протест", "демонстрация" и т.н...а вече си мислех, че аз полудявам, смятайки за нетърпимо насилие над някакви уплашени хора, това, което всички останали медии са описали като "протест"...

    Нередност?
Нов коментар