

Иван Михалев Бисера Станева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако си представим нормативната уредба на една държава като един голям гардероб, то българският е пълен с износени дрехи, по които кръпките са стотици и затова отдавна са за изхвърляне.
Като Закона за обществените поръчки. Кръпките по него са станали повече от допустимото - цели 20 на брой. Толкова са измененията и допълненията, публикувани в Държавен вестник от първото му обнародване през 2004 досега (виж карето вляво). "Законът става все по-сложен. Ние вече трудно се ориентираме в постановките на закона и сроковете", коментира Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
"Дори и да скроим съвършен закон, той не би могъл да отнеме отговорността на възложителя. Законът дава една рамка, а в крайна сметка възложителят е този, който организира процедура и казва какво иска да бъде построено, ремонтирано или доставено"
Въпросът е наистина да има повече контрол върху възложителя, дори и от тези, които в крайна сметка плащат за това. Не виждам никакъв проблем да има интернет сайт, където преди да бъдат обявени обществените поръчки да бъдат дискутирани, за да може да има повече прозрачност. Не може този, който в крайна сметка плаща, да няма никакъв пряк контрол върху поръчките. Нека да могат спокойно да се видят, да се дискутират, като във форум. Няма нужда даже дискусията да бъде задължаваща възложителя или който и да е било. Просто дори малко повече дискусия по темата ще помогне.
"Законът дава една рамка..."
Калпави нормотворци - паянтова рамка :)
Сега остава и да се похвалят колко много работа са отметнали - 20 изменения за 5 години! И само този закон да беше!
Нищо случайно няма. Всичко е замислено за да обслужва интересите на мафията. А съвършени закони не вършат работа при корумпирана съдебна система.
Наистина трябва да се засили контролът, но има един голям проблем, голяма чàст от магистратите не са наясно с този закон и наказателните постановления за нарушение на ЗОП в голямата си част се отменят от съда! Районните съдилища нямат компетентността да прилагат ЗОП, трябва да се обособят специализирани звена, които да разглеждат НП за нарушения на общ. поръчки!
In-house изобщо не трябва да се приема. И в момента има достатъчно лоши примери:
Министерство на финансите - Информационно обслужване
МВР - Безконтактни мултиплексорни вериги (БМВ)
Видяхте какво се случи, след като миналата година МВ обяви търг - ИО НЕ ГО СПЕЧЕЛИ (ставаше въпрос за 15-17 милиона). Което не пречи в момента да тече процедура по пряко договаряне с ИО. Така че държавата не само трябва да се откаже от възможността за In-house процедури, ами и да разкара държавните фирми.
Парламента ни е пълен с лобисти. Всеки си има тарифа. 50% от сумата, за да внесат поправка, и 50% ако мине. Нищо чудно, че все се гласуват скапани закони и медиите все тръбят за поправки в услуга на тоя или оня. Депутатите ни са алчни и си гледат собствения интерес. Хич не ги интересуват обикновените хора.
Обществените поръчки за това са измислени, за да има далавера с обществени средства по проекти с които никой не би се занимавал по "чистата капиталистическа" печалбарска логика....
Щом има обществени, т.е. незнайно чии пари, ще има и далавера, ако парите се управлявляват от "общественици", т.е. бедни чиновници от службици и канцеларии, какъвто и закон да измислите.....
Затова изходът е намаляване на обществените поръчки до минимум, а когато няма как без тях, "прекарайте" управлението на парите през сериозни банки...
Банките са за това да управляват паретата и там хитреците по трудно минават...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.