Елате, хиляди източноевропейци
Германия и Австрия изгубиха от това, че едва сега отварят трудовите си пазари
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Тази година за хората от осем източноевропейски страни 1 май беше ден на труда в още един смисъл. Това бе датата, когато паднаха и последните ограничения за работниците от новите държави, влезли в ЕС през 2004 г. Седем години по-късно за тях един от основните принципи на ЕС - свободно движение на хора - вече не е само куха фраза, а основанията да се чувстват като европейци втора класа са с едно по-малко. България и Румъния обаче ще трябва да почакат до 2014 г., преди да могат да се похвалят със същото.
Австрия и Германия бяха последните две държави, които отвориха трудовите си пазари. Само те се възползваха от максимално възможния седемгодишен мораториум за достъп на желаещи да работят от Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Литва, Латвия и Естония. И с днешна дата по-скоро трябва да съжаляват за това си решение.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Трудно е да угодиш и на работниците - гласоподаватели, и на икономиката.
Хубава статия.
Напатили са се от нашите мургави сънародници.
Още помня как една българска циганка акаше в средата на будапещенската гара. Няма да ни искат, я.
То ние не се искаме вече, та те ще ни искат...и на това му казват икономически напредък...
Ами не е така да ви кажа, от лицен опит.
Работил съм на доста места в Германия като инжинер и хората са много доволни и ни ценят като специалисти. Даже на последното работно място е имало един бзлгарин и си търсеха конкретно българин познайте засто, на това работно място което го освободих веце реклама за българите мисля це няма да трябва.
Така це не се надъхвайте толкова по тия форуми ами говорете от лицен опит най добре!
От сума ти време им обяснявам на чужденците, че като не ни допускат официално всъщност се обогатяват на наши климинални или в най-добри
(извинявам се) в най-добрият случай ниско образовани граждани, но на тях майтап им се струва...
..."като инжинер".. не е ли инжЕнер? Или в Германия е по-другояче.. как ти признаха дипломата в Ханделскамарата?(ако не си с немска диплома????) как си взе работно разрешително? Как имаше право да подписваш Абнамепротоколи без да си лицензиран?? И въобще какъв инжИнер си.. електротехника,машинен?
Странна работа. Защо германци и австрийци се страхуват баш от поляци, словаци и прочие, като медицинските сестри на пръв поглед са 30% сръбкини. При това Сърбия дори не е в ЕС.
До коментар [#9] от "Рокси":
Защото повечето сръбски/югославски територии са бивша територия на Австрийската империя. Свикнали са с тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.