Важен ли е размерът в боклука
Държавата натиска бизнеса с боклуците към окрупняване за по-лесен контрол


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ранна утрин в началото на новото хилядолетие в Женева. Група униформени следователи от местната общинска фирма за сметосъбиране ровичкат торбите на ул. "Шьомен де Кре-дьо-Преньи" 16. С гумени ръкавици и телескопични пръчки, методично отделят опаковките от грьоер от пластмасовите бутилки за вода, докато накрая не идва а-ха моментът - сметки с адрес. Те категорично установяват произхода на ненавременно изхвърления боклук - Постоянното представителство на България към ООН.
Случаят е съвсем истински. На теория това може да става и в България. В сега действащия закон за управление на отпадъците всяко физическо лице, което изхвърля отпадъци маркирани за разделно събиране в кофата за смесен боклук, рискува глоба от 300 до 1000 лв. Такива съобщения обаче са по-редки дори от новината "катаджия отказа подкуп".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Неспособността на държавната администрация да регулира пазара се превръща в натиск за окрупняване и убиване на конкуренцията. Това трябва да спре! Държавата трябва да се реформира, вместо да тероризира бизнеса към насилствени и непазарни промени. il.html
http://mapto-on.blogspot.com/2011/03/too-big-to-fa
Някой може ли да ми каже дали организациите за оползотворяване на боклука вземат процент от такса смет или някакви други пари от държавата ?
До коментар [#2] от "Tosho Corporation":
Доколкото знам получават такса от всеки производител, който използва рециклируеми опаковки. Не просто суровини, които се рециклират, а такива, които участват в схемите за кутии на напитки например.
Иначе и аз бих оценил, ако някой обясни повече подробности за това как функционира пазара.
не разбирам защо събирането на смет е дейност, която трябва да генерира печалба? това е комунална услуга и би трябвал да се прави от общински дружества, управлявани от мениджрски екипи. нека получават милиони заплата, все ще е по-малко от добавената стойност, формирана от разни вълци и пр.
Всяка фирма, започваща какъвто и да е бизнес, да си осигурява банкова гаранция за пред НАП и НОИ, щото може да не плаща данъци.
Всяка жена, която забременее, да осигурява банкова гаранция, щото може да си настани детето в ясла и да взема майчински.
Всеки, който се роди, да си осигури банкова гаранция за пред олигарсите на Боко и Гоце, щото може да си поискат каквото и да е.
Всеки, който иска да живее в БГ да си купи пушка, щото мутрите, полицаите и войнстващите чиновници стават застрашително много....
Някой от Европа трябва да му го каже на Бойко...
Всички проблеми в страната ни идват от липсата на наказуемост...
в Швейцария проверявали боклука и при нарушение глобявали.
В България за убийство не глобяват, какво остава за боклук или скраб...циганите ни крадат, убиват, изнасилват малолетни(10-12годишни), вземат помощи без да са работили един ден, не плащат сметки и какво ли не още, а няма кой да ги "глоби"...вие за боклука ще говорите...
ИСТИНАТА Е В СТРИКТНОТО СПАЗВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ ЗАКОН!!!
има и много по-прости начини от глобите. във франция например, и някои градове в америка, просто не ти вдигат кофите, ако боклукът не е сортиран.
всяка къща си има лични кофи за боклук и за рециклиране. всеки блок - също. седят си в специално помещение или с оградка зад блока.
като дойдат да ги прибират - не ги вдигат, ако не са събрани разделно. като се умиришеш няколко дни - сам си ги сортираш. ако е блок, домоуправителят се размърдва да види кой не изхвърля разделно, и общото събрание може да го санкционира.
ама при нас от простото правим сложно.
В Швейцария ми се е случвало да ми направят забалежка че не съм свалил етикета от бутилката....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход